Ny FN-dag skal markere børns ret til leg og fritid
Den 11. juni fejres for første gang FN's Internationale Dag for Leg. Leg handler nemlig ikke kun om at have det sjovt, det handler også om udvikling. Og så er leg en rettighed, som alle børn er sikret gennem FN’s Børnekonvention.

Leg er afgørende for børns evne til at trives og tilegne sig viden og færdigheder. Leg opbygger børns robusthed, indgyder selvtillid og styrker sociale relationer, og den er afgørende for udvikling af børns fantasi og kreativitet.
”Vedtagelsen af en officiel, international legedag er en vigtig anerkendelse af UNICEFs arbejde. Vi arbejder strategisk med leg som redskab til udvikling og til at hjælpe børn i konfliktområder med at etablere rutiner og skabe en følelse af normalitet. I sårbare situationer er leg helt afgørende for at styrke børns modstandskraft,” siger Susanne Dahl, generalsekretær i UNICEF Danmark.
Når børn vokser op i krig og konflikt begrænses mulighederne for leg og fritid. Humanitære kriser udgør store risici for de mindste børn og deres familier, og det kan have alvorlig effekt på små børns udvikling.
”De første tre år af et barns liv udvikler hjernen sig hurtigere end på noget andet tidspunkt i livet, og det er vigtigt, at de bliver stimuleret gennem leg. Derfor er det beskæmmende, at næsten 10% af verdens børn under seks år har levet i et konfliktområde i den vigtigste periode for hjernens udvikling,” siger Susanne Dahl.
Den nye legedag understøtter desuden, at leg er en grundlæggende ret for alle verdens børn sikret gennem FN's Børnekonvention. Men retten til leg er under pres for mange børn. I nogle dele af verden er det svært at holde fast i leg, når krig, konflikt og katastrofer rammer. I andre dele udfordres leg, når skærmene overtager.
For også i lande som Danmark er leg afgørende for trivsel og udvikling. Når børn ikke leger, øges følelser af kedsomhed, tristhed, skuffelse og ensomhed.
En af dem, der fastholder leg i både sit arbejde og hjemme med familien, er sangerinde og ambassadør for UNICEF Danmark, Nanna Øland Fabricius.
”Da jeg var lille, var jeg bange for at blive voksen. Jeg troede voksne ikke legede mere. Men når jeg var med min mor på teatret, så jeg voksne være klædt ud og tage fantasien lige så alvorligt, som jeg selv gjorde. Jeg besluttede mig for, at jeg aldrig ville holde op med at lege – og jeg har faktisk levet af at lege lige siden,” siger Nanna Øland Fabricius.
Fakta om FN’s Børnekonvention:
Den 20. november 1989 blev FN’s Børnekonvention vedtaget. Børn var allerede omfattet af de generelle menneskerettigheder, men der var behov for særlige rettigheder for børn. Artikel 31 i denne lyder: Alle børn har ret til at hvile sig, til fritid, til at lege og deltage i kulturelle og kreative aktiviteter.
Vedtagelsen af FN’s Internationale Dag for Leg:
Vedtagelsen af FN’s Internationale Dag for Leg: Den internationale legedag blev vedtaget af FN’s Generalforsamling den 25. marts i år på opfordring fra medlemsstater og en lang række civilsamfundsorganisationer, virksomheder, fonde og andre interessenter. LEGO Fonden og LEGO Gruppen har spillet en afgørende rolle i vedtagelsen af den nye mærkedag.
Kontakter
Karen AlbertsenPressemedarbejderUNICEF Danmark
Tlf:+4522350563kalbertsen@unicef.dkFølg pressemeddelelser fra UNICEF Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra UNICEF Danmark
Nyt dansk offentligt-privat partnerskab vil øge adgangen til kvalitetsuddannelse i Etiopien24.1.2025 16:21:20 CET | Pressemeddelelse
Udenrigsministeriet, LEGO Fonden, Grundfos Fonden og UNICEF går sammen med Etiopiens regering om at kombinere investeringer og ekspertise for at fremme uddannelse og trivsel for flygtninge og internt fordrevne børn i Etiopien.
Udtalelse i forbindelse med meddelelsen om en våbenhvile i Gazastriben15.1.2025 22:29:06 CET | Pressemeddelelse
Udtalelse fra UNICEFs Danmarks generalsekretær Susanne Dahl i forbindelse med meddelelsen om en våbenhvile i Gazastriben: ”UNICEF glæder sig over meddelelsen om en våbenhvileaftale mellem parterne i konflikten i Gazastriben. Den er længe ventet for børn og familier i Gaza, som har udholdt mere end et års bombardementer og afsavn, og for gidslerne i Gaza og deres familier i Israel, som har lidt så meget.” ”Krigen har krævet alt for mange børns liv – estimeret er 14.500 børn døde, tusindvis af sårede, anslået 17.000 børn uledsagede eller adskilt fra deres forældre og næsten en million fordrevet fra deres hjem”. ”Omfanget af de humanitære behov er enormt, og UNICEF og vores partnere er klar til at øge vores indsats. Våbenhvilen skal endelig give de humanitære aktører mulighed for sikkert at udrulle den massive indsats i Gazastriben, som der er så desperat brug for. Vi har brug for uhindret adgang for at nå alle børn og familier med vigtig mad og ernæring, sundhedspleje og psykosocial støt
Louise Isafold ny økonomidirektør i UNICEF Danmark13.1.2025 15:18:58 CET | Pressemeddelelse
Louise Isafold er ny økonomidirektør i UNICEF Danmark og medlem af direktionen.
Årets børne-nytårstaler på TV 2: Vi har brug for gode rollemodeller1.1.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
15-årige Linnea Minghetti fra Stevns kalder på gode rollemodeller og mere børneinddragelse i sin nytårstale, der bliver vist på TV 2 lige inden statsministerens nytårstale.
UNICEFs årlige appel: Verdens børn oplever hidtil uset kombination af kriser5.12.2024 04:00:00 CET | Pressemeddelelse
UNICEF lancerer i dag sin årlige appel om finansiering af nødhjælpsindsatser for 2025. Med en samlet appel på 70 milliarder kroner er målet at levere livsvigtig hjælp til 109 millioner børn, der er ramt af krige, konflikter og de voksende konsekvenser af klimaforandringer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum