Gigtforeningens Æresmedalje til dedikeret professor
Professor, overlæge, dr.med. Søren Jacobsen, Rigshospitalet, har modtaget Gigtforeningens medalje for fremragende indsats i kampen mod gigten.

Professor, overlæge, dr.med. Søren Jacobsen, Rigshospitalet, har modtaget Gigtforeningens medalje for fremragende indsats i kampen mod gigten.
Søren Jacobsen modtager medaljen for sin store frivillige indsats som højt skattet medlem af Gigtforeningens forskningsråd gennem otte år – og af foreningens bestyrelse gennem næsten 25 år.
Han er samtidig en eftertragtet foredragsholder og en trofast støtte for det danske netværk for patienter med den alvorlige bindevævssygdom SLE/lupus.
Søren Jacobsen har tidligere modtaget Dronning Ingrids Forskerpris for sin banebrydende forskning inden for især sjældne gigt- og bindevævssygdomme.
Kontakter
Marie KristensenGigtforeningen
Tlf:+4530554221mkristensen@gigtforeningen.dkOm Gigtforeningen
Gigtforeningen er en dansk patientforening med mere end 80.000 medlemmer og støtter. Patientforeningen blev grundlagt i 1936 og har som vision at sikre et bedre liv for de mere end 700.000 mennesker med sygdomme og smerter i led, ryg og muskler.
Følg pressemeddelelser fra Gigtforeningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Gigtforeningen
Hjælp til gigtramte: Hvad gør man, når smerter fylder i hverdagen?14.2.2025 10:50:14 CET | Pressemeddelelse
Gigtforeningen inviterer til et gratis arrangement med oplæg om smerter, behandling og livet med gigt
Aarhus: Når gigt udfordrer parforholdet – hvordan finder man balancen?11.2.2025 15:50:29 CET | Pressemeddelelse
Gratis arrangement på Aarhus Universitetshospital giver jer gode råd til at leve med gigt. Mød eksperter og et ægtepar, der deler ud af deres erfaringer
Gigtlæge modtager 1 million til celleforskning6.2.2025 13:00:00 CET | Nyhed
Reumatolog og overlæge på Rigshospitalet Christoffer Tandrup Nielsen har netop modtaget en million kroner fra Gigtforeningens Forskningsråd.
Ny samtale-podcast fra Gigtforeningen: ”Jeg kan alt det samme, bare på en ny måde”22.11.2024 14:41:19 CET | Pressemeddelelse
Hvordan er man en god forælder, når man har ondt og er træt? Hvad gør man, hvis man ikke kan holde til at arbejde? Hvad med sex og parforhold – og hvad med de skiture, der betød så meget?
Gigtforeningen jubler: Ny sundhedsaftale vil styrke behandlingen for gigt- og rygpatienter15.11.2024 11:08:00 CET | Pressemeddelelse
Regeringens nye sundhedsaftale, der sikrer en kronikerpakke til rygpatienter samt ret til træning og patientuddannelse for gigtpatienter, er en stor sejr. Det mener Gigtforeningens direktør, Mette Bryde Lind.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum