Send junior på festival med ro i maven
FESTIVALKLAR: Hvordan dækker forsikringen egentlig, når musik, alkohol og muddermarker bliver forenet i festival-Danmark? Det medlemsejede GF Forsikring giver teenageforældrene en udstrakt hånd, så de med ro i maven kan sende deres søn eller datter af sted på festival for første gang.

- De færreste tænker på forsikring, når først musikken spiller, men det er faktisk en rigtig god idé at have styr på sine forsikringer, inden man tager af sted på festival.
Det fortæller Martin Rundager, som er direktør for Skadehjælp i GF Forsikring. Og han fortsætter:
- Først og fremmest råder vi til, at man skal sikre sig, at man har en indboforsikring – for den dækker i langt de fleste tilfælde, hvis der sker noget med ens ejendele, mens man er på festival. Især festivalgæster, der er under 18 år, bør tjekke, om de er dækket af forældrenes forsikring, siger han.
Ifølge Festivalkits.dk besøger knap en million danskere hvert år en festival. Alene Roskilde Festival, som er landets største, har omkring 130.000 besøgende hvert år.
Mange skal lære at tage på festival
For mange kan det første møde med en festival være en overvældende oplevelse. Martin Rundager fortæller, at enkle forebyggende råd kan gøre en stor forskel. Især hvis man er ny på festivalpladsen, kan det være en fordel at lave en lille tjekliste til turen, så man er forberedt så godt som muligt, inden musikken går i gang.
- Rigtig mange skal lære at tage på festival, og her kan det være godt at lave en lille liste ud fra nogle enkle råd, så man undgår de værste begynderfejl: Udover at have styr på sin indboforsikring bør man lade dyre ure, smykker og tasker blive hjemme og holde penge og mobil tæt på kroppen, så de langfingrede ikke bliver fristet så let. Derudover råder vi til at sætte hængelås på teltet, når det forlades. Så dækker din indboforsikring nemlig, hvis der skulle blive indbrud, mens du er ude og høre musik, siger han.
Du kan læse flere gode råd til at gå på festival med ro i maven på gfforsikring.dk/sommer. Her kan du også få gode råd til at forebygge skader ved andre af sommerens aktiviteter.
Kontakter
GF Forsikrings pressetelefon
Send også gerne mail. Det er ikke muligt
at sende sms'er til pressetelefonen.
Rasmus DamkjærKommunikation & PresseGF Forsikring
Presse- og kommunikationskonsulent
Følg pressemeddelelser fra GF Forsikring
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra GF Forsikring
GF Forsikring advarer: Mange ved ikke, at de kører ulovligt på elcykel, og det kan blive dyrt8.10.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Elcykler er blevet et populært alternativ til bilen – men mange danskere risikerer at køre rundt på en ulovlig model uden at vide det. Det kan i værste fald ende med et erstatningskrav i millionklassen, lyder det fra GF Forsikring.
GF Forsikring melder om relativt få skader efter Amy5.10.2025 08:29:46 CEST | Pressemeddelelse
EFTERÅRSSTORM: Lidt mere end 100 anmeldte skader. Sådan lyder status fra GF Forsikring, der gør skaderne op efter det seneste meget blæsende og regnfulde døgn i Danmark.
Stormende og våd weekend i vente: GF Forsikring giver gode råd til at forebygge skader3.10.2025 12:52:13 CEST | Pressemeddelelse
EFTERÅRSSTORM: Sæsonens første efterårsstorm er på vej. DMI varsler nemlig stormende kuling med vindstød af stormstyrke i store dele af landet hen over weekenden. Forebyggelse er vejen frem, lyder det fra GF Forsikring, der følger situationen nøje.
Når kulden kommer, rykker skadedyrene ind: Dette dyr frygtes af flest danskere30.9.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
De kolde måneder står for døren, og det betyder mus, rotter og andet utøj, som søger ind i dit hjem i ly for kulden udenfor. Ifølge ny undersøgelse har tæt på hver femte dansker fået synlige skader på deres ejendom forårsaget af skadedyr det seneste år. GF Forsikring anbefaler forebyggende tiltag.
Samme afdeling, vild udvikling: Claus runder 40 år i GF Forsikring30.9.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
ÅLØKKE: 64-årige Claus Thorup kan 1. oktober fejre sit 40-årsjubilæum i GF Forsikring. Checks i pallevis og ét fælles password til hele afdelingen er bare noget af det, Claus har været vidne til igennem fire årtier i det medlemsejede forsikringsselskab.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum