DI: Dyr aftale med kommunerne kræver yderligere besparelser på statens administration
Når regeringen vil bruge flere penge på kommunerne, må den i højere grad finansiere det ved at spare på administration i staten, som er steget med 13.000 medarbejdere siden 2016, lyder det fra Dansk Industri

Regeringen og KL har indgået en aftale om kommunernes økonomi for 2025. Med aftalen løftes den kommunale serviceramme med 3,4 mia. kr. Dermed bliver aftalen dyrere end tidligere, og det vækker bekymring i Dansk Industri (DI).
- Der kan være gode grunde til økonomisk at prioritere borgernær velfærd i kommunerne og sundhed i regionerne, men så skal der spares et andet sted. Som Vismændene også peger på, er det ikke tid til at lempe finanspolitikken, tværtimod. I aftalen løftes kommunernes serviceramme med knap 3,5 mia. kr., og det vil skabe yderligere økonomisk aktivitet i en tid, hvor kapacitetspresset er højt, siger vicedirektør Morten Granzau, økonomisk-politisk chef i DI.
- Den statslige administration er steget konstant siden 2016, så der nu er 13.000 medarbejdere flere til at løse administrative opgaver i staten. Derfor er det oplagt, at hvis regeringen vil bruge flere penge på kommunerne, må den finansiere det krone til krone ved at spare på administration i staten.
Finansminister Nicolai Wammen (S) annoncerede i denne uge, at der skal skæres 1.000 medarbejdere i statens administration.
- Det er et vigtigt, men forsigtigt første skridt. Udgifterne til den statslige administration bør falde, så den i højere grad dækker det udgiftsløft, der kommer i økonomiaftalerne med kommuner og regioner. For så kommer regeringen tættere på at leve op til henstillingen fra Vismændene om at stramme finanspolitikken.
Regeringen har allerede tidligere pålagt kommuner og regioner at spare 3 mia. kr. på deres administration.
- Det er en god ide, og kommuner og regioner har ædt en del besparelsen med sidste års økonomiaftale. Det skal de have ros for. Derfor er det positivt, at man med aftalen fortsat har fokus på administrative besparelser i kommunerne, selvom niveauet er lavere end i sidste års aftale. Helt centralt er det dog, at staten også ”tage sin egen medicin”, som statsministeren sagde i sin tale i afslutningsdebatten, og der er 1.000 medarbejdere altså ikke nok til at finansiere den nye aftale, siger Morten Granzau.
Se hele aftalen her https://fm.dk/nyheder/nyhedsarkiv/2024/maj/aftale-om-kommunernes-oekonomi-for-2025/
Kontakter
Nis Peder KolbyPresserådgiver
Tlf:40323400nipk@di.dkFølg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Europæiske erhvervsorganisationer med DI i spidsen efterlyser klimahandling9.7.2025 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
EU skal følge sine klimamål op med handling. Det gavner både erhvervslivet og EU’s konkurrenceevne. Sådan lyder budskabet i en fælles erklæring fra europæiske erhvervsorganisationer fra Danmark, Tyskland, Frankrig, Irland, Sverige, Norge og Finland, som Dansk Industri har taget initiativ til.
DI: Hvor skal de ældre bo om 15 år?9.7.2025 05:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Om kun 15 år er antallet af ældre over 80 år i Middelfart, Svendborg, Rebild, København, Helsingør Holbæk, Horsens, Odder, Silkeborg, Halsnæs, Skanderborg og Aarhus kommuner steget med over 60 procent, viser nye tal. Det kræver flere ældreboliger og plejehjem, som kommunerne allerede nu skal planlægge og reservere penge til. Friplejehjem kan være kommunernes redning, mener DI.
DI: Hvor skal de ældre bo om 15 år?9.7.2025 05:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Om kun 15 år er antallet af ældre over 80 år i Middelfart, Svendborg, Rebild, København, Helsingør Holbæk, Horsens, Odder, Silkeborg, Halsnæs, Skanderborg og Aarhus kommuner steget med over 60 procent, viser nye tal. Det kræver flere ældreboliger og plejehjem, som kommunerne allerede nu skal planlægge og reservere penge til. Friplejehjem kan være kommunernes redning, mener DI.
DI: Ny EU-kvantestrategi er et stort spring fremad2.7.2025 15:35:25 CEST | Pressemeddelelse
Kommissionen har i dag fremlagt udspil til ny kvantestrategi, der lægger en ramme for hvordan vi omsætter kvanteteknologi til værdi i virksomhederne. Strategien vil styrke vores europæisk konkurrenceevne på området – men den kunne godt være endnu mere ambitiøs, mener DI.
DI: bøvl og byrder er største udfordring for konkurrencekraften1.7.2025 07:56:25 CEST | Pressemeddelelse
Landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI), offentliggør i dag Danmarks hidtil mest omfattende studie af de administrative byrder, der dagligt rammer virksomhederne – og hvordan byrderne bremser vækst, skaber frustrationer og hæmmer europæisk konkurrencekraft og udviklingsmuligheder.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum