En ny MENY kommer til Nordjylland
Dagligvarekæden MENY rykker ind i det nye boligområde Stigsborg i Nørresundby. Butikken er en del af et stort byggeprojekt og forventes at åbne i efteråret 2026.

Borgerne i Nordjylland er glade for MENY og MENY er glad for dem. Derfor er de første skridt nu taget til MENY Stigsborg, som kommer til at ligge i Aalborg Kommunes nye boligområde nord for Limfjorden. Et område, som er godt i gang med at blive bygget op og udviklet.
Butikken på Stigsborg bliver den femte MENY i Aalborg Kommune, når den forventes at åbne i efteråret 2026. Der ligger allerede to MENY’er i det centrale Aalborg, og samtidig er MENY godt placeret i Aalborg SV og i Klarup.
“Nordjyderne bakker godt op om vores mission om at være Danmarks Madmarked, og derfor ser vi også en god grund til, at vi skal være med til at skabe det nye område på Stigsborg. Vi er glade for at have fået muligheden for at være med. Nu er aftalen skrevet under og så skal vi i gang med arbejdet for at sikre, at vi kan åbne en lækker butik i efteråret 2026. Vi kommer til at sørge for, at borgerne i Nørresundby nok skal blive velforsynet med Danske Madskatte og andre lækre madvarer,” siger Richo Boss, kædedirektør i MENY.
Dagrofa, som står bag kæderne MENY, SPAR, Min Købmand og Let-Køb, har en ambition om at brede butikskæderne ud til endnu flere danskere. Derfor er der vækst i flere kæder. Foruden Stigsborg åbner MENY i Skovlunde i sommeren 2024 og i Grenå senere, mens SPAR og Min Købmand også har flere nye butikker på vej.
“Det er et stort projekt at stable en ny butik på benene helt fra grunden, men vi har efterhånden prøvet det nogle gange. Senest åbnede vi MENY Toften i Valby i februar, og vi er godt i gang med det samme arbejde i Skovlunde, så vi har dygtige folk på opgaven, og jeg tør godt love, at borgerne i Nørresundby får den fulde oplevelse med alt det gode indhold som MENY er kendt for,” siger Kennet Berlin, der er salgs- og driftsdirektør i MENY.
Han tilføjer, at man hos MENY ser frem til at kunne informere yderligere om projektet efterhånden som arbejdet skrider frem.
MENY består af 115 butikker, der som oftest er ejet af selvstændige købmænd eller af Dagrofa og købmanden i forening. Dagrofa står bag mere end 520 butikker i kæderne MENY, SPAR, Min Købmand og Let-Køb, samt Dagrofa Logistik og Dagrofa Foodservice, som leverer til restauranter, cafeer, hoteller og kantiner.
Kontakter
PRESSEKONTAKTDagrofa Koncernkommunikation
Tlf:72332323presse@dagrofa.dkOm Dagrofa
Med over 500 dagligvarebutikker fordelt over hele Danmark er Dagrofa en af landets førende virksomheder på det danske fødevaremarked. Dagrofa står bag dagligvarebutikkerne MENY, SPAR, Min Købmand og Let-Køb og ejer også Dagrofa Logistik og Dagrofa Foodservice, som er ledende leverandør til restauranter, hoteller og kantiner.
Følg pressemeddelelser fra Dagrofa ApS
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dagrofa ApS
SPAR styrker lokal indsats for en renere natur – nu kan kunderne også være med29.4.2025 07:15:00 CEST | Pressemeddelelse
For syvende år i træk støtter supermarkedskæden SPAR op om Ren Natur, hvor lokale borgere indsamler affald i naturen. Foreninger henter penge til klubkassen ved at deltage, og som noget nyt kan private også låne indsamlingskit i butikken og hjælpe med at holde Danmark rent.
Aarstiderne er flyttet ind i de første MENY-butikker25.4.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Aarstidernes lækre økologiske produkter har været at finde i de første MENY-butikker siden dagene op til påske. Salget oversteg forventningerne, og senere på året kommer alle MENY-butikker til at føre en lang række af Aarstidernes egne varer samt selvfølgelig frugt og grønt.
Dagrofa: Danskerne skruede op for både lam og kylling i påsken24.4.2025 11:24:10 CEST | Pressemeddelelse
En ny opgørelse fra fødevarekoncernen Dagrofa viser, at klassikere som lam og kylling fortsat i høj grad finder vej til danskernes påskebord – uanset om påskefrokosten er blevet indtaget derhjemme eller på restaurant.
Aarstiderne er flyttet ind i MENY Nærum24.4.2025 07:10:00 CEST | Pressemeddelelse
I dagene op til påske kunne kunderne i MENY Nærum møde Aarstidernes lækre økologiske produkter i deres supermarked. Butikken er blandt de første MENY-butikker, som kan præsentere disse lækre kvalitetsvarer for sine kunder. Senere på året flytter Aarstiderne ind i alle landets 116 MENY-butikker.
Aarstiderne er flyttet ind i MENY på Borups Allé24.4.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I dagene op til påske kunne kunderne i MENY på Borups Allé møde Aarstidernes lækre økologiske produkter i deres supermarked. Butikken er blandt de første MENY-butikker, som kan præsentere Aarstidernes lækre kvalitetsvarer for sine kunder. Senere på året flytter Aarstiderne ind i alle landets 116 MENY-butikker.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum