DI efter ny vismandsrapport: Sæt en prop i det offentlige forbrug
De Økonomiske Råd forventer fremgang i dansk økonomi, og Dansk Industri mener, det kalder på at begrænse den offentlige sektor og fokusere på at skaffe mere arbejdskraft og investere i fremtiden

De Økonomiske Råd venter i sin nye vismandsrapport en fremgang i dansk økonomi med fortsat høj beskæftigelse. I Dansk Industri (DI) er man meget enig i vismændenes vurdering af den økonomiske situation i Danmark, men i erhvervsorganisationen tror man ikke på, at beskæftigelsen vil falde i 2025.
- Vi forventer et endnu større pres på arbejdsmarkedet end vismændene, da vores prognose viser lidt højere vækst, og vi forudser, at beskæftigelsen vil fortsætte med at stige næste år, fortæller vicedirektør Morten Granzau, økonomisk-politisk chef i DI.
- Så der vil være et endnu større pres på politikerne for at løse udfordringen med at skaffe mere arbejdskraft, hvad enten de skal kigge mod de unge, de ældre eller udlandet.
Ifølge vismændene taler deres egen prognose for en opstramning af finanspolitikken, og i DI er man meget enige.
- Vi deler vismændenes anbefaling om en strammere finanspolitik. Lige nu skal finanspolitikken holdes helt i ro, så den ikke sætter yderligere gang i aktiviteterne, fortæller Morten Granzau.
- Regeringen lægger op til at bruge godt 4 mia. kr. ekstra allerede i 2025, men det vil være helt uansvarligt, hvis man begynder at bruge det nyfundne økonomiske råderum på at udvide den offentlige sektor og ansætte flere i det offentlige.
DI-vicedirektøren afviser dog ikke at bruge af råderummet på lidt længere sigt, for der er allerede afsat en reserve på 6-9 mia. kr., og derfor vil det ansvarligt.
- Vi skal give noget tilbage til de virksomheder og medarbejdere, som har knoklet og derfor været med til at skaffe råderummet, ved at lette skatten og fjerne unødvendige afgifter.
- Det vil også være oplagt at investere i fremtiden ved at øge incitamenterne til at øge den grønne omstilling, digitaliseringen af vores samfund og forskning i det, vi skal leve af i fremtiden, siger Morten Granzau.
Kontakter
Nis Peder KolbyPresserådgiver
Tlf:40323400nipk@di.dkBilleder

Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Virksomhed fra Birkerød vinder DI pris for at sætte skub på rent spildevand10.3.2025 15:07:00 CET | Pressemeddelelse
Alumichem hædres med DI’s Initiativpris 2024 for deres innovative løsninger, som fjerner tungmetaller fra spildevandet.
Presseinvitation til SMV Dagen: Hundredvis af små og mellemstore virksomheder vender verdenssituationen5.3.2025 13:46:35 CET | Pressemeddelelse
I en verden med geopolitiske spændinger er den europæiske sammenhængs- og konkurrencekraft vigtigere end nogensinde. Margrethe Vestager, Tommy Ahlers og Lars Sandahl Sørensen giver derfor deres take på, hvordan danske små og mellemstore virksomheder skal navigere i det oprørte politiske hav og søge alle de muligheder, der stadig er på vores egen hjemmebane - EU.
3F Byggegruppen og DI indgår forlig på byggeområdet5.3.2025 09:33:19 CET | Pressemeddelelse
3F Byggegruppen og Dansk Industri har indgået aftale om ny overenskomst på byggeområdet.
3F Byggegruppen og DI forhandler for at nå en snarlig aftale3.3.2025 14:51:20 CET | Pressemeddelelse
Forhandlerne i 3F Byggegruppen og DI har mandag indkaldt deres respektive forhandlingsudvalg med henblik på at nå en aftale om at forny Byggeriets overenskomster.
Den førende overenskomst for 30.000 godschauffører og terminalarbejdere er blevet fornyet1.3.2025 14:00:00 CET | Pressemeddelelse
DI og 3F Transport har indgået en ansvarlig, treårig aftale på ATL-overenskomsten, der blandt andet udvider seniorordningen, styrker indsatsen for bedre trivsel på arbejdspladserne og letter de administrative byrder for virksomhederne.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum