Psykiatrifonden ansætter økonomidirektør
27.5.2024 17:00:35 CEST | Psykiatrifonden | Pressemeddelelse
Christian Kierkegaard er Psykiatrifondens nye økonomidirektør. Han kommer fra en stilling som økonomichef i Region Hovedstadens Center for Regional udvikling.

Psykiatrifonden er vokset de senere år og har yderligere vækstambitioner. Derfor er det et naturligt skridt at styrke organisationen.
Christian Kierkegaard er uddannet cand.polit. og har mange års erfaring som økonomichef i forskellige organisationer, bl.a. Albertslund Kommune, Movia og Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet på Københavns Universitet. Siden 2021 har han været økonomichef i Region Hovedstadens Center for Regional udvikling.
Om sin nye position siger han:
”Psykiatrifonden har momentum. Og jeg glæder mig vildt meget til sammen med en særdeles dygtig organisation og bestyrelse at sørge for, at økonomien og det administrative set-up forstærker vores evne til at gribe muligheden for at skabe en psykiatri i verdensklasse.”
Psykiatrifonden er en privat, sygdomsbekæmpende organisation, der arbejder for indsamlede midler, og er med sine 23.000 støttemedlemmer den største ngo på psykiatriområdet i Danmark.
Nøgleord
Kontakter
Sarah BossPressechef
Tlf:23712688scb@psykiatrifonden.dkBilleder
Links
Følg pressemeddelelser fra Psykiatrifonden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Psykiatrifonden
Psykiatrifonden giver topkarakter til Ida Auken for akutplan19.6.2026 12:10:34 CEST | Pressemeddelelse
Psykiatrifondens direktør Marianne Skjold er godt tilfreds med indholdet af økonomiaftalen og dermed den akutplan for børne- og ungdomspsykiatrien, der blev præsenteret i Økonomiministeriet i dag. Hun kalder akutplanen velvalgt og veltimet og roser den nye sundhedsminister Ida Auken, S, for at gå til opgaven i højt tempo og med store ambitioner.
Lørdag fylder løbefesten Øenx Aarhus Ø15.6.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
På lørdag indtager løbere og publikum Aarhus Ø. En løbefest med mad, drikke, boder – og en efterfest. Løbet Øenx på 50 km. varmer op til Søenx på 100 km. rundt om Lemvig Sø i juli måned. En sommer med løbeglæde og fokus på psykisk sygdom og psykisk sundhed er i gang. Alt overskud går til Psykiatrifonden.
Sommerens løbefest kulminerer i Lemvig15.6.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
25. juli indtager løbere og publikum Lemvig Sø. 100 km-løbet Søenx finder sted for fjerde gang, større og vildere. Og opvarmningen begynder allerede på lørdag med løbet Øenx på Aarhus Ø. En sommer med løbeglæde og fokus på psykisk sygdom og psykisk sundhed er i gang. Alt overskud går til Psykiatrifonden.
Psykiatrifonden: Stadig lange ventetider for børn og unge kræver omgående handling12.6.2026 11:27:37 CEST | Pressemeddelelse
170 dages ventetid på at komme i gang med udredning i børne- og ungdomspsykiatrien. Situationen er fortsat meget kritisk, konstaterer Psykiatrifonden efter at have set de første tal for 2026, som kom i dag. Direktør Marianne Skjold sætter stor pris på, at den nyudnævnte sundhedsminister Ida Auken, S, allerede har varslet forhandlinger om den lovede akutplan. “Akutplanen spiller en afgørende rolle i genopretningen af psykiatrien og tilliden til, at børn og unge kan få den hjælp og behandling, de har brug for,” siger hun.
Psykiatrifonden begejstret: Danmark får en Psykiatriplan 22.6.2026 16:11:46 CEST | Pressemeddelelse
Psykiatrifonden er begejstret for det, vi læser i regeringsgrundlaget om mennesker med psykisk sygdom, hvor der både ses et skærpet fokus på de mest udsatte borgere med svær psykisk sygdom, på bedre og tidligere hjælp til børn og unge med psykiske udfordringer samt igangsættelsen af arbejdet for en Psykiatriplan 2.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum