Hvidvask, trusler og bedrag: Stor dokumentarsatsning blotlægger kriminelles aktiviteter og samarbejde med ’Overdanmark’
I den nye dokumentarserie ’Den sorte svane’ afslører TV 2 og Mads Brügger lukkede miljøer af organiseret kriminalitet på skjulte optagelser. Et enestående journalistisk arbejde, siger TV 2s nyhedsdirektør Ulla Pors Nielsen.

- Udsendelsernes tema må anses for at være af meget væsentlig samfundsmæssig interesse.
Sådan lyder det i præmisserne i en kendelse, som Østre Landsret i dag har afsagt i en forbudssag mod TV 2. Sagen handler om dokumentarserien ’Den sorte svane’, som er produceret af TV 2, Wingman Media og NRK. Landsretten har besluttet, at der ikke kan nedlægges forbud mod, at TV 2 sender serien, og derfor bliver alle fem afsnit af dokumentarserien publiceret allerede i morgen tidlig på TV 2 Play.
- Den sorte svane er et enestående journalistisk arbejde, som vores dokumentarfolk har arbejdet intensivt på i flere år. Et projekt af denne karakter har stillet redaktionen i sikkerhedsmæssige og etiske dilemmaer undervejs, men tilbage står, at vi sidder med nogle oplysninger, som er så væsentlige, at vi er nødt til at bringe det. Vi har været gennem to retsinstanser med spørgsmålet om vores publicering, og nu er det nødvendigt, at hele Danmark ser den alvorlige og særdeles samfundsskadelige kriminalitet, vi kan dokumentere, siger TV 2s nyhedsdirektør Ulla Pors Nielsen.
Serien tager sit udgangspunkt, da journalist og nuværende chefredaktør på Frihedsbrevet Mads Brügger kontakter TV 2 med en kilde, der har unik viden om og adgang til den kriminelle underverden.
Se traileren til 'Den sorte svane' her
Kilden hedder Amira Smajic, og hun siger, at hun har arbejdet for og med hårdkogte kriminelle i 10 år, men hun ønsker nu at stå frem og afsløre kriminaliteten.
- Hvis det, hun siger, er sandt, så kræver det en stor organisation at løfte og beskytte denne kilde. En hær af journalister, advokater og sikkerhedsrådgivere. Så derfor tog jeg hende med hen til TV 2, siger Mads Brügger i første afsnit af dokumentarserien.
Da TV 2 får kontakt til Amira Smajic, bliver hendes historie efterprøvet og hendes arkiver gennemgået. Men det står hurtig klart, at man mangler mere fyldestgørende dokumentation i forhold til at afdække organiseret kriminalitet. Og så fortæller hun, at der findes en endnu større og vigtigere historie.
- Da vi hører, at der findes forbindelser mellem den kriminelle underverden og den tilsyneladende pæne, legale oververden, har vi et journalistisk og samfundsmæssigt ansvar for at prøve at skaffe dokumentation for den historie, siger redaktionschef i TV 2 Dokumentar, Michael Nørgaard.
- Derfor beslutter vi efter mange diskussioner og overvejelser sammen med kilden at indsætte hende som muldvarp i sin gamle rolle som rådgiver for kriminelle, for at hun kan skaffe den altafgørende dokumentation til os, siger han.
Amira Smajic genåbner derfor sit gamle kontor som jurist og rådgiver for de kriminelle. Denne gang har hun bare lavet en aftale med TV 2 om, at hun ikke må begå noget kriminelt.
Og så er hendes kontor udstyret med en lang række skjulte kameraer og lydoptagere, så TV 2 kan se og høre alt, hvad der foregår på kontoret.
- Det er både opsigtsvækkende og vanvittigt, hvad der udspiller sig på muldvarpens kontor undervejs i serien. Men vigtigst af alt, så får vi et helt unikt indblik i, hvordan den kriminelle underverden faktisk opererer i Danmark. Og hvordan den spiller sammen med det, man kunne kalde ’det pæne Danmark’, siger Ulla Pors Nielsen.
- Dokumentarserien rykker ved vores barnetro på ordentlighed og redelighed i det danske samfund. Jeg mindes ikke at have set noget lignende. Jeg er stolt af den vigtighed og væsentlighed, programmerne har, og jeg er tilfreds med, at By- og nu også Landsretten er enige med os i, at det vejer tungere end den sikkerhedsmæssige risiko, der åbenlyst er i projektet, afslutter hun.
’Den sorte svane’ er støttet med midler fra Public Service-puljen hos DFI. Alle fem afsnit i dokumentarserien kan ses fra klokken 06.00 tirsdag 28. maj på TV 2 Play. Afsnittene sendes på TV 2 i uge 22, 23 og 24.
Nøgleord
Kontakter
TV 2 KommunikationTV 2 Danmark
Tlf:65218000presse@tv2.dkTV 2 Danmark er en medievirksomhed med store digitale ambitioner og en mangeårig stærk position på det danske tv-marked. Vi arbejder hver dag for, at alle danskere via TV 2 Play, tv2.dk og alle vores kanaler kan holde sig opdateret og underholdt eller tage del i den offentlige debat. TV 2 Danmark er ejet af den danske stat, og vi driver public servicevirksomhed på kommercielle vilkår. På tværs af alle vores platforme er vi i kontakt med over 80 procent af danskerne i løbet af en uge. Vi bor på Kvægtorvet i Odense og på Teglholmen i København.
Følg pressemeddelelser fra TV 2 Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra TV 2 Danmark
TV 2 tager sag om udlevering af journalisters SMS'er til Strasbourg13.12.2025 12:00:00 CET | Pressemeddelelse
Kilder skal også fremadrettet trygt kunne henvende sig til medier i fortrolighed. Det er en helt afgørende forudsætning for pressens frie og uafhængige rolle i demokratiet. Derfor forsøger TV 2 at få sagen prøvet ved Menneskerettighedsdomstolen i Strasbourg.
Ulf Lund bliver ny kommerciel direktør i TV 2 Danmark12.12.2025 12:00:15 CET | Pressemeddelelse
Ulf Lund bliver kommerciel direktør i TV 2 Danmark og tiltræder som en del af direktionen 1. januar 2026, hvor hans opgave bliver at videreudvikle TV 2s vigtige distributionsmarked, styrke reklameforretningen og TV 2s position i værdikæden.
TV 2 køber stjernespækket dansk dramaserie12.12.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Den danske dramaserie 'Den gode stemning' med Iben Hjejle og Pilou Asbæk får dansk premiere på TV 2 Play og TV 2 mandag 15. december. Købet af serien sker i forlængelse af TV 2s strategilancering, hvor dansk kvalitetsindhold er et centralt fokus.
Stig Møller Christensen giver den kommercielle stafet videre på TV 2 Danmark1.12.2025 12:15:12 CET | Pressemeddelelse
Efter knap 15 år har kommerciel direktør Stig Møller Christensen besluttet at give stafetten videre. Det sker i kølvandet på lanceringen af koncernens 2030-strategi ’Nummer 1 i danskernes hverdag’ og drøftelser om den fremtidige fordeling af roller og ansvar i direktionen.
Rasmus Tantholdt bliver vært på 'De største øjeblikke'26.11.2025 09:30:00 CET | Pressemeddelelse
Rasmus Tantholdt kaster sig ud i en helt ny rolle, når han står i spidsen for 'De største øjeblikke'. Sammen med toneangivende danskere ser han tilbage på et begivenhedsrigt 2025. Showet flytter til Dansehallerne i København, og musikken bliver i år leveret af blandt andre APHACA, Christopher og HUGORM feat. Peter Sommer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum