Nu kommer Lidl til Albertslund
23.5.2024 09:30:00 CEST | Lidl Danmark | Pressemeddelelse
Om to uger åbner Lidl sin første butik i Albertslund i handelscentrummet på Stationstorvet. Med friskhed i fokus og et bredt sortiment til både små og store indkøb vil Lidl gøre sit for at blive områdets nye foretrukne dagligvarebutik, fortæller butikschef Sameer Nazir, der tager et hold af dygtige og erfarne butiksansatte med sig.

Inden længe kan beboerne i Albertslund handle lokalt i Lidl, når dagligvarekæden torsdag d.6. juni slår dørene op for sin nyeste butik.
Med sin placering i Albertslunds handelscentrum på Stationstorvet håber kommende butikschef Sameer Nazir at kunne supplere områdets i forvejen gode indkøbsmuligheder:
“Mit team og jeg glæder os til at præsentere beboerne i Albertslund for vores store udvalg af spændende og lækre varer fra ind- og udland. Vores mål er at blive områdets foretrukne dagligvarebutik, og vi ved, at vi på Bytorvet placerer os i et stærkt handelsområde. Derfor vil vi gøre vores yderste for at give kunderne den bedste indkøbsoplevelse med høj service og imødekommenhed og altid fyldte hylder med de friskeste varer,” siger Sameer Nazir, der har været i dagligvarebranchen hele sit arbejdsliv.
Det nye butiksteam vil på åbningsdagen bestå af cirka 25 butiksansatte håndplukket fra Lidls andre butikker samt fra lokalområdet.
“Vi har sammensat et stærkt og erfarent hold, der repræsenterer områdets store diversitet fra de nye ungarbejdere til det mere erfarne og ældre butikspersonale, der har været i branchen i mange år. Så vi er i den grad parate til at møde vores nye kunder,” siger Sameer Nazir.
Alle indkøb ét sted – eller bare en is på vejen?
Sameer Nazir er ikke i tvivl om, at Lidl har noget at byde på for områdets beboere:
“I Lidl kan du få alt til dit daglige indkøb samlet ét sted til den bedste pris. Om det er ugens indkøb til hele familien eller blot til at stille den lille sult, så kan du finde det i Lidl. Når kunderne går gennem dørene til butikken, møder de som det første vores store frugt- og grøntafdeling samt vores velassorterede bake-off udvalg og herefter kan kunderne så for eksempel udforske vores mange spændende landetemaer,” fortæller butikschefen, inden han tilføjer:
“Her i sommervarmen er der selvfølgelig også mulighed for at tage en forfriskende is med til en god pris fra fryseboksen. Så der er masser af grunde til at kigge forbi den nye Lidl. Vi glæder os til at se jer.”
Aftenen før den officielle åbning, inviterer Sameer og hans team til naboaften, hvor lokale fra byen kan kigge forbi onsdag den 5. juni fra kl. 16-17 og se butikken før alle andre. Her vil personalet stå klar til at vise rundt, og der være mulighed for at smage på delikatesser fra Lidls sortiment.
Torsdag d. 6. juni kl. 8 åbner butikken officielt med klipning af den røde snor, hvor der vil være morgenmad og kaffe samt gode åbningstilbud. Herefter vil butikken på Vognporten 10, 2620 Albertslund have åbent mandag-søndag fra kl. 7-21.30
Nøgleord
Kontakter
Thomas SejersenPresseansvarlig - Lidl
Tlf:76 35 00 10presse@lidl.dkBilleder
Følg pressemeddelelser fra Lidl Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lidl Danmark
Stedtillæg i hovedstadsområdet: Lidl skruer op for konkurrencen om de bedste talenter21.8.2026 10:30:00 CEST | Pressemeddelelse
I kampen om de dygtigste medarbejdere giver Lidl et stedtillæg på 2.500 kroner til souschefer i hovedstadsområdet. Erfaringerne med stedtillæg til butikschefer viser, at det medfører flere ansøgere og nye fagligheder. Det tiltrækker kandidater med solid erfaring fra branchen og skaber samtidig et stærkt grundlag for at beholde dygtige ledere.
Danskerne ændrer indkøbsvaner: Lidl er Danmarks billigste dagligvarekæde for fjerde gang i træk21.8.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny uafhængig prisgennemgang fra Madprisluppen viser, at Lidl igen har den billigste indkøbskurv ud af samtlige 12 dagligvarekæder i Danmark. Danskerne har taget godt imod de faste lave priser, og Lidl har oplevet en stor kundefremgang siden maj.
Lidl hjælper lokale producenter med at få styr på klimaregnskab og klimamål14.8.2026 11:10:00 CEST | Pressemeddelelse
Flere af Lidls danske leverandører har fået en hjælpende hånd til at arbejde med reduktion af CO2 i værdikæden. Det giver lokale fødevareproducenter overblik over deres klimaaftryk og besparelser på både udledninger og økonomi.
6,7 millioner croissanter på et år: Lidls 5-kroners croissant hitter hos danskerne3.8.2026 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
For et år siden satte Lidl Danmark croissanter til 5 kroner på hylderne. Siden har danskerne købt 6,7 millioner af den franske klassiker, som i dag er blandt de mest populære varer i Lidls bake off-sortiment.
Lidl gør festivalugen billigere på Smukfest31.7.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Når Smukfest indtager Bøgeskoven i Skanderborg fra 2. til 9. august 2026, vender Lidl tilbage med pop-up på KærligHeden og frugtboder på festivalpladsen. Med lave festivalpriser vil Lidl og Smukfest gøre det nemmere at få festivalbudgettet til at række hele ugen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

