Nu lancerer TDC Erhverv fremtidens netværk 5G+
Næste generation af 5G er klar: Som den første leverandør i Danmark lancerer TDC Erhverv 5G+. Et landsdækkende netværk, som er uafhængig af 4G infrastruktur, kan realisere det fulde potentiale i 5G-teknologien og vil rykke grænserne for, hvad der er muligt for dansk erhvervsliv. I næste måned åbner TDC Erhverv op for adgang til 5G+ netværket, og de første digitale løsninger til virksomheder på netværket er snart klar til at blive udrullet.

Som de første i Danmark er TDC Erhverv nu klar til at give danske virksomheder adgang til fremtidens netværk 5G+: Et landsdækkende netværk leveret af TDC NET, der fungerer helt selvstændigt uden at være afhængig af ældre 4G teknologi. 5G+ vil sætte nye standarder for, hvad et netværk kan præstere med højere stabilitet, bedre dækningsoplevelse, øget sikkerhed, ultralav latenstid og længere batterilevetid på enheder, der er koblet på netværket.
Den internationalt anerkendte 5G-profil og head of 5G & advanced service i TDC Erhverv, Sam Salih siger:
”Vi kalder det 5G+, fordi det er den næste generation af 5G, der vil forløse det fulde potentiale i 5G-teknologien, og vil rykke grænserne for, hvad der er muligt for dansk erhvervsliv. Heriblandt helt håndgribelige gevinster som op til 25% længere batterilevetid på enheder på netværket og IMSI-kryptering, der øger sikkerheden markant til på sigt avanceret IoT-implementering, realtidsdataanalyse og fjernstyring af enheder.”
Danmark bliver et af de første lande i verden med landsdækkende 5G+ netværk
Danmark bliver et af de første lande i verden, der får et landsdækkende 5G+ netværk. Det vil ifølge Sam Salih booste danske virksomheders innovationsmuligheder, produktivitet og konkurrenceevne i en digitaliseret og hyperforbundet verden:
”Adgang til et landsdækkende 5G+ netværk vil styrke dansk erhvervslivs konkurrenceevne. 5G+ vil være en game changer for virksomheders digitale omstilling og for IoT-applikationer, da netværket med ultralav latenstid kan understøtte en massiv mængde enheder. Og jeg spår 5G+ helt grundlæggende vil forandre måden, vi arbejder på, fordi man som medarbejder kan opnå en pålidelig og sikker netværksforbindelse, uanset hvor man befinder sig.”
Vil være den førende leverandør af innovative 5G-løsninger
Lanceringen af 5G+ er ifølge direktør John Henriksen en afgørende milepæl for TDC Erhverv, der har en klar ambition om at være den førende leverandør af innovative 5G-løsninger til danske virksomheder. Her bliver 5G+ netværket fundamentet til at indfri den ambition:
”5G+ baner vejen for nye forretningsmuligheder og stærke kundeoplevelser, hvor teknologien bliver brugt intelligent og innovativt til at tage vores kunder sikkert ind i fremtiden. Vi glæder os til at åbne op for adgang til netværket i næste måned, og ser frem til at lancere de første digitale løsninger, der vil blive tilgængelige på netværket, som vil bidrage til at indfri danske virksomheders potentiale,” slutter John Henriksen, direktør i TDC Erhverv.
På forkant med den teknologiske udvikling
TDC Erhvervs nye 5G+ er blevet mulig, fordi landets største leverandør af kritisk infrastruktur, TDC NET, har rykket den teknologiske udvikling af deres mobilnetværk endnu et skridt frem.
TDC Net vil være på forkant med den teknologiske udvikling, og vi er derfor glade for at kunne stille 5G+ til rådighed for TDC Erhverv som de første i Danmark. Nu er vi klar til at udnyttet det fulde potentiale i 5G, og med godt 4.000 mobilmaster med 5G-teknologi og 99,9 procent geografisk dækning bliver 5G+ en landsdækkende mulighed for danske virksomheder,” siger Robert Dogonowski, der er kommerciel direktør i TDC NET.
Kontakter
Mikkel Riis-JørgensenPressechef
Tlf:+45 30 44 22 44mikri@nuuday.dkBilleder
Om TDC Erhverv
TDC Erhverv tilbyder en bred portefølje af løsninger inden for kommunikationsteknologi, digitalt samarbejde og it-sikkerhed. Med end-to-end løsninger, der dækker virksomheders behov uanset størrelse og kompleksitet, forbinder TDC Erhverv kunder, medarbejdere og omverden. Også når de digitale behov ændrer sig i takt med udviklingen og ambitionerne, giver TDC Erhverv virksomheder, store som små, friheden til at se fremad.
Følg pressemeddelelser fra TDC Erhverv
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra TDC Erhverv
Ny undersøgelse: Hjemmekontoret er en let vej ind for hackerne4.9.2025 07:44:00 CEST | Pressemeddelelse
Sikkerheden fra hjemmekontoret halter, mens bekymring for phishingangreb er stor. Halvdelen af danske virksomheder, der tilbyder hjemmearbejde, har ikke indført særlige sikkerhedsforanstaltninger, selvom falske emails, links og manglende cyberbevidsthed blandt medarbejdere er en stor bekymring. Det viser en ny stor undersøgelse om fremtidens arbejdsplads med fokus på alt fra digitalisering, AI og hybridarbejde til cybersikkerhed og bæredygtighed.
Dansk AI-supercomputer skal sætte skub i digitalisering og brugen af AI hos danske virksomheder med nyt samarbejde27.8.2025 08:16:00 CEST | Pressemeddelelse
Dansk Center for AI Innovation (DCAI) og TDC Erhverv lancerer nyt strategisk samarbejde, der skal sætte skub i digitalisering og AI-udviklingen i Danmark. Med partnerskabet får virksomheder og offentlige institutioner for første gang adgang til en af verdens mest kraftfulde AI-computere – Gefion – samtidig med at de bevarer fuld kontrol og ejerskab over deres data.
National beredskabsøvelse har virket: Danske virksomheder ruster sig bedre mod cyberangreb21.8.2025 08:32:00 CEST | Pressemeddelelse
Sidste års nationale cybersikkerhedsinitiativ Hele Danmark Øver har været en øjenåbner for mange danske virksomheder, der har taget konkrete tiltag for at styrke deres beredskab og robusthed over for cyberangreb. Det viser en ny rundspørge blandt sidste års deltagere. I år gentages det succesfulde initiativ med nye aktører som Politiet med ombord, nye tiltag og en ambition om, at mange flere virksomheder skal øve sig.
Cybertrussel går under radaren: Danske virksomheder kan blive ramt uden at opdage det12.8.2025 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Stigende og overset cybertrussel angriber langsomt, diskret – og er langt sværere at opdage for danske virksomheder. Det er blevet en populær angrebsmetode blandt mindre ressourcestærke angribere, hacktivister og cyberkriminelle grupper. Det fremgår af den seneste sikkerhedsrapport fra TDC Erhverv.
Ny rapport: Den geopolitiske situation ændrer trusselsbilledet15.5.2025 07:39:00 CEST | Pressemeddelelse
Trusselsniveauet er fortsat på et meget højt niveau. Geopolitiske spændinger sætter gang i samarbejdet mellem cyberaktivister, som i stigende grad bruger DDoS-angreb til at fremme politiske dagsordener og er blevet en voksende trussel mod både virksomheder og samfund. Det fremgår af den seneste sikkerhedsrapport fra TDC Erhverv.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum