Tag med på markvandring i et nyetableret vådområde
Vådområder og lavbundsområder kan bidrage til at mindske kvælstofudledningen. Nu kan du blive klogere på dine muligheder, hvis du overvejer at lægge noget af din jord om.

Overvejer du at omlægge noget af din jord til et vådområde eller lavbundsområde? Eller har du bare lyst til at se et nyetableret vådområde og høre mere om vådområde- og lavbundsprojekter?
Så tag med, når lodsejeren John, JYSK Landboforening, SAGRO og Billund Kommune inviterer til en markvandring ca. 300 m syd for Vandmosevej 10 i Hejnsvig og viser et vådområdeprojekt frem. Det sker mandag den 17.06.2024 kl. 19:00.
I vil på markvandringen se et eksempel på, hvordan et vådområdeprojekt kan indrettes og høre om mulighederne for tilskud til både vådområde- og lavbundsprojekter samt mulighederne for erstatning.
Billund Kommune serverer en grillet pølse, hvorfor tilmelding er nødvendigt. Tilmelding sker til vandloeb@billund.dk
Kontakter
Mia JosiassenKommunikationschef
Tlf:20 25 20 86mjos@billund.dkBilleder
Følg pressemeddelelser fra Billund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Billund Kommune
Danske mesterskaber i by-orienteringsløb kommer til Billund3.4.2025 06:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 17. og 18. maj 2025 danner Billund rammen om de danske mesterskaber i by-orienteringsløb, hvor der konkurreres i både DM Sprint og DM Mixsprint-stafet.
DGI og DIF: Stigning i medlemstallet i Billund Kommune2.4.2025 08:39:56 CEST | Pressemeddelelse
Idrætsforeningerne i Billund Kommune gik frem med 453 medlemmer i 2024. På landsplan slår foreningernes samlede medlemstal igen rekord.
Økonomiudvalget fastholder sponsorat til GGIF Håndbold1.4.2025 17:38:17 CEST | Pressemeddelelse
Med sin tilstedeværelse i ligaen medvirker GGIF Håndbold til at skabe en særlig lokal stolthed, der fungerer som et samlingspunkt for både Grindsted og hele kommunen. Samtidig bliver kommunen i høj grad eksponeret bl.a. via tv-kampe og presseomtale, hvilket giver stor brandingmæssig værdi. Billund Kommunes Økonomiudvalg har derfor besluttet at fastholde sponsoratet på 750.000 kr. til GGIF Håndbold.
8 priser og 129 hædersbevisninger blev uddelt til Sports- og Kulturgalla 202528.3.2025 21:33:15 CET | Pressemeddelelse
Over 450 gæster var fredag mødt op til en festlig aften til Sports- og Kulturgalla 2025, hvor Billund Kommunes idrætsudøvere, kulturaktører, talenter, trænere og hold blev hyldet for deres præstationer i det forgangene år.
Billund Kommunes dagpleje løber med titlen som Årets arbejdsplads27.3.2025 12:29:23 CET | Pressemeddelelse
På baggrund af indstillinger fra medarbejderne i Billund Kommunes dagpleje har FOA Vest kåret den kommunale dagpleje i Billund kommune til at være Årets arbejdsplads i kredsen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum