Tag med på markvandring i et nyetableret vådområde
Vådområder og lavbundsområder kan bidrage til at mindske kvælstofudledningen. Nu kan du blive klogere på dine muligheder, hvis du overvejer at lægge noget af din jord om.

Overvejer du at omlægge noget af din jord til et vådområde eller lavbundsområde? Eller har du bare lyst til at se et nyetableret vådområde og høre mere om vådområde- og lavbundsprojekter?
Så tag med, når lodsejeren John, JYSK Landboforening, SAGRO og Billund Kommune inviterer til en markvandring ca. 300 m syd for Vandmosevej 10 i Hejnsvig og viser et vådområdeprojekt frem. Det sker mandag den 17.06.2024 kl. 19:00.
I vil på markvandringen se et eksempel på, hvordan et vådområdeprojekt kan indrettes og høre om mulighederne for tilskud til både vådområde- og lavbundsprojekter samt mulighederne for erstatning.
Billund Kommune serverer en grillet pølse, hvorfor tilmelding er nødvendigt. Tilmelding sker til vandloeb@billund.dk
Kontakter
Mia JosiassenKommunikationschef
Tlf:20 25 20 86mjos@billund.dkBilleder
Følg pressemeddelelser fra Billund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Billund Kommune
Torvet i Grindsted bygges om6.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Arbejdet med at omdanne Torvet i Grindsted er i fuld gang. Hen over sommeren testes en midlertidig indretning med plads til mere liv og aktivitet.
Programmet for årets SommerSjov er klar4.6.2025 06:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Der venter børn og unge i Billund Kommune en masse spændende oplevelser, når de går på sommerferie d. 27. juni. Årets SommerSjov-program er nemlig fyldt med sjove og lærerige aktiviteter hen over sommeren.
Turisterne bruger penge som aldrig før i Billund22.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Nye foreløbige tal fra VisitDenmark viser, at turismen i Billund omsatte for 2,97 mia. sidste år. Det er ny rekord. I den tid VisitDenmark har lavet prognoser for omsætningen fra turisterne, har den aldrig været højere.
Join the fair and explore your municipality in an afternoon21.5.2025 13:21:00 CEST | Pressemeddelelse
Are you curious about what’s happening in your municipality and what projects are in the pipeline? Then don’t forget to sign up and drop by when MAGION is transformed into a miniature version of Billund Municipality on June 24th from 16:00 to 18:30. The fair functions as an open house, so you can arrive whenever it suits you. Feel free to bring your children or grandchildren along, as there will be kid-friendly activities available.
Tag med på messe og kom din kommune rundt på en eftermiddag21.5.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Er du nysgerrig på, hvad der rører sig i din kommune, og hvad der er i støbeskeen af projekter rundt omkring? Så husk at tilmelde dig og kigge forbi, når MAGION den 24. juni kl. 16.00-18.30 bliver forvandlet til en miniudgave af Billund Kommune. Messen fungerer som et åbent hus, så du møder bare op, når det passer dig. Og tag gerne dine børn/børnebørn med, da der vil være aktiviteter i børnehøjde.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum