Beskæftigelsesministeriet

Ledigheden er uændret i april 2024

Del

Ledigheden i april er omtrent uændret i forhold til forrige måned. Det viser de nyeste tal fra Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering. Det betyder, at der er 86.600 fuldtidsledige i april 2024, og at ledighedsprocenten er på 2,9 pct.

Beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen siger:

- Arbejdsløsheden ligger også i april på et lavt niveau, og flere virksomheder og dele af den offentlige sektor mangler fortsat medarbejdere. Derfor har regeringen fortsat fokus på at skaffe nok arbejdskraft. Vi har blandt andet gjort det økonomisk mere attraktivt at fortsætte med at arbejde efter pensionsalderen, så det kan betale sig at blive længere på arbejdsmarkedet. 

- Selvom arbejdsløsheden er steget en smule siden foråret 2022, sker det i et langsomt tempo, og vi har fortsat et stærkt arbejdsmarked.

Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering offentliggør ledighedstallet for maj måned den 20. juni.

Find styrelsens ledighedsstatistik og læs om opgørelsesmetoden her: 

Udviklingen i ledigheden i april 2024 (jobindsats.dk)

Følg pressemeddelelser fra Beskæftigelsesministeriet

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Beskæftigelsesministeriet

Uændret ledighed i december 202420.1.2025 09:24:28 CET | Pressemeddelelse

Der er 88.400 fuldtidsledige i december 2024. Det viser de nyeste tal fra Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering. Ledigheden er dermed næsten uændret i forhold til måneden før med en lille stigning på 100 fuldtidspersoner. Ledighedsprocenten er dermed fortsat uændret på 2,9 pct. Beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen siger: "Vi sluttede 2024 af med stabil og meget lav ledighed. Det er virkelig positivt, men samtidig noget der forpligter politisk. Det er nu, vi skal gøre alt, hvad vi kan for at få de borgere, der af den ene eller anden grund er ledige, med ind på arbejdsmarkedet. Det gør vi i det nye år med blandt andet arbejdspligten og Ungeløftet, hvor vi tager greb om nogle af de grupper, der har allersværest ved at få foden inden for". "Det er dog samtidig vigtigt at pointere, at det ikke er alle dele af landet, der oplever den stabile ledighed, som har kendetegnet 2024. Vi ser desværre områder - særligt uden for de største byer, hvor ledigheden går den forkerte vej. Det

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye