Københavns Kommune gør hurtig betaling til virksomheder permanent
Københavns Kommune har midlertidigt forkortet sin egen betalingsfrist til virksomheder for at øge deres likviditet under corona og perioden med energikrise og stigende inflation. På baggrund af positive tilbagemeldinger fra erhvervslivet, har Økonomiudvalget nu besluttet at gøre ordningen permanent, så virksomhederne får betaling fra kommunen indenfor gennemsnitligt fem-seks dage i stedet for 30 dage.
Københavns Kommune er blandt landets største indkøbere. I 2023 handlede kommunen med private firmaer for 16 milliarder kroner til alt fra byggeri til indkøb af fødevarer til skoler og daginstitutioner.
I stedet for at modtage betaling fra kommunen efter 30 dages modtagelse af fakturaen, bliver betalingen nu fremrykket til i gennemsnit fem – seks dage. Det har Økonomiudvalget på Københavns Rådhus besluttet på et møde tirsdag aften. Med beslutningen holder kommunen derfor fortsat hånden under virksomhedernes likviditet.
”Uden de københavnske virksomheder vil København ikke være den fantastiske by, den er i dag. Virksomhederne er med til at drive byens udvikling og er arbejdspladser for rigtig mange københavnere. Kommunen må aldrig blive en stopklods for deres arbejde. Nu sender vi et klart signal om, at hvis man handler med kommunen, så får man sine penge meget hurtigt,” siger overborgmester og forperson for Økonomiudvalget, Sophie Hæstorp Andersen.
En tilsvarende ordning har været gældende midlertidigt fra december 2022 frem til nu for at give en økonomisk håndsrækning til firmaer, der er presset af energi- og inflationskrisen. Ligesom ordningen også har været indført midlertidigt under corona.
Ved at fastholde en kort betalingsfrist fremfor at gå tilbage til en frist på 30 dage, undgås et samlet tab i likviditet på op mod 1 mia. kr. for de virksomheder, kommunen handler med.
Københavns Kommune har undersøgt, hvordan den midlertidige ordning blev taget imod af virksomhederne. Ud af 200 virksomheder, har knap halvdelen svaret i Erhvervsservicemålingen for 2024, at de i meget høj grad eller i høj grad mener, at Københavns Kommunes betaling af fakturaer er blevet bedre efter indførelsen af straksbetaling.
DI Byggeri Hovedstaden, der repræsenterer flere af de virksomheder, Københavns Kommune handler med, ser positivt på initiativet:
“Det er fantastisk, at Københavns Kommune har lyttet til virksomhederne og fremover viderefører straksbetaling af fakturaer. I DI Byggeri Hovedstaden er det et stort ønske, at virksomhederne får deres betaling så hurtigt som muligt, når de har udført en opgave for kommunen, da det har stor betydning for virksomhedernes likviditet. Og derfor vil jeg gerne kvittere for, at Københavns Kommune har permanentgjort straksbetaling af fakturaer. Det er virkelig en god dag for virksomhederne i København”, siger Mads Raaschou, bestyrelsesleder i DI Byggeri Hovedstaden.
Pressekontakt
Overborgmester Sophie Hæstorp Andersen via presserådgiver Julie Bender Thomsen, 2337 6077 eller T53E@kk.dk
Nøgleord
Følg pressemeddelelser fra Københavns Kommune Økonomiforvaltningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Københavns Kommune Økonomiforvaltningen
Flere og flere dumper dansk og matematik: Disse faktorer har betydning for at bestå27.6.2025 12:59:01 CEST | Pressemeddelelse
Et stigende antal elever i de københavnske folkeskoler består ikke dansk og matematik i 9.klasse. En ny analyse fra Københavns Kommune udpeger hvilke faktorer, der kan have betydning for, om eleverne består.
For første gang: Nu rejser Københavns Kommune skov uden for kommunegrænsen24.6.2025 10:23:20 CEST | Pressemeddelelse
Tidligere på året afsatte politikerne i Københavns Kommune 12 millioner kroner til at rejse skov uden for kommunegrænsen af klimamæssige hensyn. Nu er de første skove i gang med at blive rejst.
Danmarks første Copenhagen Sprint blev en cykelfest på tværs af ruten22.6.2025 17:39:53 CEST | Pressemeddelelse
Det første World Tour cykelløb trak mange tusinde tilskuere ud på ruten fra Roskilde til København. Både ryttere, publikum, vejr og vind var i topform, da Copenhagen Sprint løb af stablen den 21. og 22. juni.
Kom med til folkecykelløb i hjertet af København20.6.2025 07:03:00 CEST | Pressemeddelelse
Når Copenhagen Sprint ruller gennem byen den 21. juni, starter dagen med en fest for alle københavnere og besøgende. Kl. 11 byder overborgmester Lars Weiss velkommen til det store folkecykelløb, hvor folk i alle aldre får mulighed for at cykle på den lukkede 11 km lange rute – timer før verdenseliten skal dyste på samme strækning.
FCK hyldes på Københavns Rådhus19.6.2025 12:03:00 CEST | Presseinvitation
F.C. København har vundet Superligaen for 16. gang og sætter dermed ny rekord som den danske fodboldklub med flest mesterskaber - nogensinde. Det skal selvfølgelig fejres med flag og rådhuspandekager. Fejringen finder sted tirsdag d. 24. juni 2025 på Københavns Rådhus. Fodboldfans og pressen er velkomne.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum