Stort økonomisk løft til Langelands Museum
Regeringen har netop gennemført det langstrakte arbejde med at få lavet en tilskudsreform for de statsanerkendte museer i Danmark. Igennem årtier har det været forsøgt at skabe en retfærdig og gennemskuelig model for, hvordan museerne fik tildelt økonomisk støtte for de opgaver som de løste i henhold til museumsloven. Den nye reform kommer en række museer til gavn, heriblandt Langelands Museum.

Det gav smil på læberne flere steder, da kulturminister Jakob Engel-Schmidt torsdag kl. 15.00 afholdt et doorstep-møde og præsenterede rammerne for regeringens museumsreform.
Langelands borgmester, Tonni Hansen, glæder sig over regeringens udspil.
“Jeg ved, at de fynske folketingspolitikere Bjørn Brandenborg og Erling Bonnesen har knoklet politisk for at sikre en mere fair og gennemsigtig tilskudsmodel for de statsanerkendte museer, og det er nu lykkedes. Der skal lyde en stor tak til dem, ministeren og regeringen for det store arbejde,” udtaler borgmesteren. Med den nye reform får Langelands Museum omtrent fordoblet sit statstilskud og modtager allerede fra januar 2025 2,9 mio. kroner i tilskud.
Også lederen af Langelands Museum, Peer Henrik Hansen, er begejstret over det foreløbige resultat, som regeringen præsenterede torsdag eftermiddag.
“Reformen har været meget tiltrængt. Fordelingen af statstilskud har i mange år været skæv og uigennemskuelig, både geografisk og i forhold til opgaver, og her på Langeland har vi alt for længe arbejdet efter humlebi-modellen: vi har leveret mere end økonomien egentlig har tilsagt. Lidt ligesom humlebien som ikke ved at den ikke kan flyve, har vi igennem snart mange år fået meget ud af de få midler samtidig med, at vi har været relativt gode til at tjene penge,” udtaler han. Udover den positive nyhed her og nu er han overbevist om, at reformen vil blive husket af én bestemt årsag.
“Den landede museumsreform er historisk på mange måder. Ingen regering har de seneste mange årtier formået det, som SVM-regeringen med kulturminister Jakob Engel-Schmidt i spidsen har gennemført. Han har formået at gennemføre det, som hans forgængere måtte opgive, nemlig at skabe et gennemskueligt og retfærdigt tilskudssystem for de statsanerkendte museer,” fortsætter museumslederen.
Peer Henrik Hansen håber, at museerne med reformen får nogle retningslinjer som kan skabe en fornuftig balance mellem på den ene side at skulle danne og uddanne og så på den anden side at skabe interessante besøgssteder for såvel lokale som udenlandske turister. Han glæder sig i øvrigt over, at ministeren satte så stor fokus dannelse og vidensdeling.
Reformen træder i kraft fra januar 2025.
Billeder




Langelands Museum
Langelands Museum har som statsanerkendt museum det kulturhistoriske ansvar for Langeland, Strynø og Siø. Museet har af Slots- og Kulturstyrelsen fået tildelt arkæologisk ansvar for Langeland Kommune og Ærø Kommune, samt det marinarkæologiske ansvar for farvandet omkring Fyn, og den jyske østkyst fra grænsen til Vejle fjord. Langelands Museum har til opgave at indsamle, registrere, bevare, forske i og formidle kulturarven og gøre den vedkommende for borgere og samfund. Museet blev etableret i 1900 af købmand og amatør arkæolog Jens Winther.
Langelands Museum omfatter fire museer: Langelands Museum i Rudkøbing, Koldkrigsmuseum Langelandsfort ved Bagenkop, Besøgscenter Langeland i Rudkøbing og Tobaksladen i Tranekær.
På Langelands Museum vises permanente udstillinger samt skiftende særudstillinger om den langelandske historie fra stenalder og til nutid.
Koldkrigsmuseum Langelandsfort ligger midt i den langelandske idyl som ét af den kolde krigs tavse vidner. På Langelands sydligste spids blev Langelandsfortet opført i starten af 1950’erne og udstyret med fire 150 mm kanoner, luftværnsstillinger og underjordiske bunkers. Herfra holdt danskerne øje med Warzsawa-pagtens fly- og flåde aktiviteter i den vestlige del af Østersøen. I dag fortælles her koldkrigshistorie, og det foregår både over og under jorden.
Besøgscenter Langeland rummer en lille udstilling, hvor Langelands historie fortælles, fra den tidligste fortid til i dag, med unikke genstande og med en kobling til den store danske fortælling.
Tobaksladen i Tranekær er den eneste i Danmark, der endnu står på sin oprindelige plads. Den blev bygget omkring slutningen af 2. verdenskrig af husmand Hans Hansen. I laden kan man i tekst og billeder følge tobakkens historie i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Langelands Museum
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Langelands Museum
Tom Buk-Swienty bringer krigens sidste tid til Rudkøbing29.10.2025 09:49:02 CET | Pressemeddelelse
Med sine to bøger "Berlin brænder" og "Russerne kommer" er forfatteren Tom Buk-Swienty aktuel i jubilæumsåret for afslutningen af Anden Verdenskrig. Derfor kommer han også til Rudkøbing og fortæller om de menneskeskæbner, som bøgerne handler om, og om det krigshelvede som rådede i Berlin i foråret 1945.
Fokus på bedre museumsoplevelser for sårbare gæster24.9.2025 10:12:26 CEST | Pressemeddelelse
Sammen med Østfyns Museer sætter Langelands Museum fokus på, hvordan museer bedre kan formidle sine budskaber for grupper, som har andre forudsætninger for at komme på museum end flertallet. Projektet retter sig mod demente og skal løfte dementes muligheder for at få en god oplevelse på museerne.
Langelandsfortet indbyder til fødselsdag!8.9.2025 12:10:34 CEST | Pressemeddelelse
Lørdag den 13. september markerer Langelandsfortet sit 72-års jubilæum. Fortet har siden 1953 været en del af Danmarks forsvarshistorie - og jubilæumsdagen bliver en enestående mulighed for at opleve denne historie på nært hold.
På afgrundens rand i biffen17.7.2025 10:01:26 CEST | Pressemeddelelse
Der indbydes til en ganske særlig og spændende aften med film og foredrag, når Bio Langeland mandag den 21. juli kl. 19.00 sætter fokus på Cubakrisen med visningen af den amerikanske film "Thirteen Days". Filmen indledes med et unikt indblik i filmens realisme og en nedskydning af de danske myter om Cubakrisen.
Endnu en savnet amerikaner fundet i Langelandsbæltet19.6.2025 10:55:46 CEST | Pressemeddelelse
Bestræbelserne på at finde alle besætningsmedlemmer om bord på et nedstyrtet amerikansk bombefly går i den rigtige retning. Nu er tre identificeret, mens fem stadig er savnede. Dette års undersøgelse er afsluttet, og meldingen lyder, at amerikanerne vender tilbage igen til næste år.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum