Ny bog fortæller om Anden Verdenskrig fra en japansk synsvinkel
Jonas Ishibori skildrer i Tsugios krig – Japans triumf og nederlag under Anden Verdenskrig historien om de begivenheder, der fører Japan på kollisionskurs med både Vesten og sine asiatiske naboer i tiden omkring Anden Verdenskrig. Samtidig fortæller forfatteren, der har japanske rødder, en personlig historie om sin families oplevelser under krigen baseret på sin farfars private erindringer.

Jonas Ishiboris farfar, Tsugio, emigrerer i sensommeren 1941 med sin familie til den unge stat Manchukuo, der et årti tidligere er blevet oprettet i det nordøstlige Kina, efter det japanske militær invaderede området. Det ressourcerige Manchukuo udgør for mange japanere et håb om en bedre tilværelse i en tid med store økonomiske udfordringer. Men kun få måneder senere påbegynder japanske styrker, det vi i dag kender som Stillehavskrigen med angrebet på den amerikanske flåde ved Pearl Harbor, og udsigten til et bedre liv forsvinder snart i krigens kaos. For Japan, der allerede kæmper i Kina, er krigen blevet total, og i foråret 1944 bliver Tsugio indkaldt til den kejserlige hær. Fire måneder senere efter en udmattende rejse igennem imperiet befinder han sig på øen Minamidaitōjima øst for Okinawa. Opgaven forude er at forberede øen på en amerikansk invasion.
Første gang Jonas Ishibori hørte om Tsugios erindringer fra krigens tid var i foråret 2020, da han ved et tilfælde kom til at tale med sin far om familiens historie. Det viste sig, at Tsugio havde nedskrevet nogle af sine oplevelser. Efter at have oversat dem til dansk, besluttede Jonas Ishibori sig for at fortælle om datidens konflikter set med japanske øjne med afsæt i farfarens beskrivelser. Resultatet er en bog, der fortæller om geografien, kulturen og de politiske forhold i det japanske imperie i tiden omkring Anden Verdenskrig kombineret med Tsugios øjenvidneberetning, der forankrer større udviklinger og begivenheder i en personlig historie.
Jonas Ishibori (f. 1980) er opvokset på Aarhusegnen med en dansk mor og en japansk far. Han har haft længerevarende udvekslings- og arbejdsophold i Osaka, Kōbe og Tōkyō. Han er uddannet i Internationale Studier med en bachelor i Japanstudier fra Aarhus Universitet (2008) og senere som diplomingeniør i informations- og kommunikationsteknologi (2016). Tsugios krig er hans første bog.
Fakta om bogen:
Tsugios krig – Japans triumf og nederlag under Anden Verdenskrig
Forfatter: Jonas Ishibori
Forlag: Turbine
ISBN: 9788740696271
Sidetal: 256
Vejl. pris: 299,95 kr.
Udgivelsesdato: 17. maj 2024
Nøgleord
Kontakter
Marie JensbyPR og kommunikation
Tlf:60548460marie.jensby@turbine.dkBilleder

Links
Om Turbine Forlaget
Forlaget Turbine blev grundlagt i 2004.
Vores profil er bred, og grundtanken er, at vi ikke lader os begrænse af hverken genre, stil eller format – vores fokus er kvaliteten i den enkelte udgivelse.
Følg pressemeddelelser fra Turbine Forlaget A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Turbine Forlaget A/S
Vinterbaderens selvkærlige frirum18.2.2025 12:58:53 CET | Pressemeddelelse
På Instagram følger 42.000 med i Ursula Bachs vinterbadning. Hendes smukke billeder bliver ledsaget af gode råd og inspiration til alle, der gerne vil opleve det kolde vands gode virkninger på egen krop. Nu debuterer Ursula Bach som forfatter med bogen Et selvkærligt frirum med vinterbadning.
Leonard Cohens debutroman i ny oversættelse29.1.2025 12:34:13 CET | Pressemeddelelse
Leonard Cohens debutroman Yndlingslegen udkom i 1963 til generelt flotte anmeldelser. Romanen om en opvækst i en jødisk Montreal-familie er en delvist selvbiografisk fortælling om digteren og drømmeren Lawrence Breavman, der, ligesom Cohen selv, kaster sig over livets mange muligheder med en glubende appetit. Yndlingslegen foreligger hermed i ny oversættelse ved Louise Ardenfelt Ravnild.
Første bind i Torborg Nedreaas’ opvæksttrilogi29.1.2025 12:23:18 CET | Pressemeddelelse
Norske Torborg Nedreaas fik sit store gennembrud med romanen Trylleglasset, der også blev tildelt Kritikerprisen, da den udkom i 1950. Trylleglasset og de to følgende bind i trilogien er blandt de mest læste og elskede opvækstfortællinger i norsk litteratur. Nu udkommer den for første gang på dansk i Lotte Kirkebys oversættelse.
Ret og magt i USA: Ny bog afdækker presset på det amerikanske system29.1.2025 10:08:20 CET | Pressemeddelelse
Med Ret og magt i USA kommer USA-ekspert og advokat med bestalling i Washington D.C., Ruben Toft Sindahl, med en dybdegående beskrivelse af magten i USA og nogle af de strukturelle udfordringer, der presser det amerikanske system. Bogen giver læserne en forståelse af udfordringerne og giver en grundig analyse af de grundlæggende strukturer, der former verdens mest magtfulde nation.
I oldtiden producerede de gode tekstiler27.11.2024 12:38:29 CET | Pressemeddelelse
Ulla Mannering, forskningsprofessor ved Nationalmuseet, slår fast, at udtrykket ”klæder skaber folk” også var gældende i oldtiden. Fra arkæologiske udgravninger og forskningen ved vi i dag overraskende meget om Egtvedpigens og Huldremosekvindens klædedragt. Og lige som vi i dag vælger det sidste sæt tøj til vores afdøde, var det ikke tilfældigt, hvad fortidens mennesker blev begravet i.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum