Energinet indgår partnerskab med Siemens Energy og sætter fart på grøn omstilling
Elproduktionen og elforbruget mangedobles, og de næste fire år skal det vestdanske eltransmissionsnet udbygges med ca. 50 nye eller forstærkede 150 kV-højspændingsstationer. Siemens Energy har vundet opgaven og skal dermed hjælpe Energinet med at sætte fart i den grønne omstilling af elnettets ”motorveje”.

Energinet har indgået aftale med Siemens Energy om omfattende udbygning af det vestdanske elnet.
Rammeaftalen løber som udgangspunkt otte år og indebærer, at Siemens Energy skal stå for al nybygning og udbygning af 150 kV-højspændingsstationer i Jylland og på Fyn. I takt med at den grønne omstilling tager fart, bliver der brug for massiv udbygning af eltransmissionsnettet.
Produktion mangedobles
Danmark skal inden 2030 firedoble elproduktionen fra vind og sol, og mere vil komme til de efterfølgende årtier. I samme periode mangedobles vores elforbrug, når vi skifter til elbiler, elektriske varmepumper og laver sol og vind om til brint og grønne brændsler til skibsfart, industri mv.
”For at den grønne strøm kan komme ind i elsystemet og rundt i landet, bliver der i løbet af ganske få år brug for mange flere højspændingsstationer på elnettets ”motorveje”. Vi er utroligt glade for, at vi med Siemens Energy får et langvarigt, strategisk partnerskab, så vi sikrer, at vi kan følge med den voldsomme udvikling,” siger Henrik Riis, adm. direktør i Energinet Eltransmission.
Siemens Energy A/S har vundet opgaven efter et langt og grundigt udbud, hvor også tre andre selskaber bød på opgaven.
Milliardaftale
Hvor mange højspændingsstationer, Siemens Energy skal nybygge eller udbygge, og hvor det skal ske, afhænger af hvor ny grøn elproduktion og elforbrug skyder op – nogle højspændingsstationer er allerede på tegnebrættet, andre udbygninger og reinvesteringer kommer til løbende. Derfor er aftalen også en rammeaftale på op til ca. 10,5 milliarder kroner. Vurderingen er, at den de første fire år løber op i ca. seks milliarder kroner.
Siemens Energy: Dramatisk vækst
Tim Holt, Executive Vice President i Siemens Energy, siger:
”Vores energiomstilling kan ikke ske uden infrastruktur og transmissionsnet, og det kræver koblingsanlæg og transformere. Investeringer i energiinfrastruktur oplever en dramatisk vækst i Europa og på verdensplan og kunder konkurrerer om leverancer. Denne aftale gør det muligt for Siemens Energy at planlægge vores kapacitet til gavn for både dansk og europæisk energiinfrastruktur. Vi sætter stor pris på den tillidserklæring, det er at levere dette til Danmark.”
To udbud annulleret
Samtidig med, at der er indgået aftale om udbygning af højspændingsstationer i Vestdanmark, har Energinet annulleret to andre udbud. Dels et lignende udbud om udbygning af højspændingsstationer i Østdanmark, dels et udbud om kabellægning i hele landet.
Siden Energinet satte gang i de store kabel- og højspændingsstationsudbud, er verden blevet ramt af energikrise, Rusland har invaderet Ukraine, og der er sat endnu mere fart på grøn omstilling rundt om i verden. Det har fået priserne på råmaterialer, komponenter mv. til at stige og skabt usikkerhed om fremtiden. Risikoen ved at påtage sig mangeårige opgaver har påvirket de tilbud, Energinet har fået ind.
På kabelområdet vurderer Energinet, at tilbudspriserne var for høje, forklarer Henrik Riis.
Vi kan selv nå det til færre penge
“Og af hensyn til de samlede omkostninger vælger vi alene at gå videre med stationsaftalen i Vestdanmark, fordi vi her risikerer at blive meget forsinkede med vores anlægsprojekter, hvis vi ikke gør det. Og det vil koste på den grønne omstilling. Samme risiko med forsinkelsen er ikke så høj i Østdanmark. Her vurderer vi, at vi selv kan nå det, vi skal, til færre penge og med andre kontraktformer. Og når Siemens Energy varetager udbygningen i Vestdanmark, kan vi bruge flere af vores egne kræfter på Østdanmark. ” siger han.
Grøn damp holdes oppe
Energinet vil sikre, at dampen på udbygning af elnettet bliver holdt oppe med fx mere afgrænsede udbud af opgaver. Det arbejde er allerede i gang .
”Vi har fortsat brug for eksterne leverandører til at sikre hurtig og markant udbygning af eltransmissionsnettet. Opgaven er enorm, og vi kommer ikke i mål ved at bruge de samme metoder, som vi gjorde for få år siden. Vi vil fortsat udbyde store og mange opgaver af kabellægning og højspændingsstationer i Østdanmark – blot i pakker med kendte projekter, hvor leverancemodellen tilpasses projekternes karakter,” forklarer Henrik Riis.
PRÆSENTATON FOR PRESSEN
Medier inviteres i dag torsdag 16. maj kl 14.45 til højspændingsstation Glentegård, Buddingevej, 2860 Søborg, hvor repræsentanter for Energinet og Siemens Energy vil fortælle mere og give interviews. Af hensyn til adgangskrav og sikkerhed er tilmelding nødvendig. Kontakt pressechef Jesper Nørskov Rasmussen, jnr@energinet.dk, mobil 23 33 85 75 for tilmelding og yderligere detaljer.
Kontakter
Henrik RiisAdministrerende direktørEltransmission
Tlf:23338600hri@energinet.dkMette Blach StrøyerMedia Relations & Thought Leadership ManagerSiemens Energy
Tlf:2139 1344mette.stroeyer@siemens-energy.comOm Energinet
Vi varetager samfundets interesser og ejer energiens "motorveje". Vi har ansvaret for at forsyne Danmark med el og gas, skabe fair konkurrence og fremme klimavenlige energiløsninger. Læs mere på www.energinet.dk
Følg pressemeddelelser fra Energinet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Energinet
OPDATERET MED NYT KORT OG TRAFIKALE ÆNDRINGER: Brogårdsvej ensrettet mod vest og mindre villaveje spærres af - kom og bliv klogere på, hvad arbejdet betyder for dig7.4.2025 09:10:00 CEST | Pressemeddelelse
Energinets kabelarbejde flytter til den centrale del af Gentofte Kommune lige efter Påske. Tirsdag 22. april begynder kabelarbejdet på en del af Brogårdsvej, Jahnsensvej og en del af Kildeskovsvej. Arbejdet i området vil medføre perioder med ensretning, omkørsler, spærring af veje og andre trafikale restriktioner frem til sommer. Torsdag 10. april mellem kl. 15 og 17 fortæller Energinet om arbejdet ved et info-arrangement på p-pladsen overfor Gentofte Station.
Maglemosevej bliver ensrettet i vestlig retning i midten af marts3.3.2025 15:27:12 CET | Pressemeddelelse
Kabelarbejdet i Hellerup skrider fremad som planlagt. Næste fase går i gang på Maglemosevej fredag 14. marts og vil medføre omkørsler og inddragelse af kantstensparkering.
Energinet gør klar til søkabel mellem Hellerup, Nordhavn og Amagerværket24.2.2025 10:10:12 CET | Pressemeddelelse
Arbejdet med den nye kabelforbindelse mellem Glentegård Koblingsstation i Vangede og Amagerværket er gået til søs. Der skal nemlig graves ud til en kabelrende til søkablet, som skal gå fra kysten i Hellerup til Nordhavn og videre til Amagerværket.
Energinet udvider elnettet på Sydsjælland, Lolland og Falster6.2.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Med nye højspændingsstationer, ny 400 kV-forbindelse og to nye 220 kV-forbindelser bliver der plads til at transportere meget mere strøm i elnettet øst for Storebælt. Projektet er udvalgt til at bruge en ny myndighedsproces for miljøvurderingen, og det kan skære op til to år af tidsplanen.
Omkørsel på en del af Strandvejen fra mandag 10. februar til og med fredag 14. februar5.2.2025 15:00:05 CET | Pressemeddelelse
For at gøre vejarealet klar til det kommende kabelarbejde på Strandvejen er det nødvendigt at lede biltrafikken udenom Strandvejen mellem Tranegårdsvej og Maglemosevej. Arbejdet udføres i vinterferien (uge 7), hvor der ventes mindre gennemkørende trafik på Strandvejen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum