Balletklassikeren Raymonda er tilbage
På fredag er der repremiere på Nikolaj Hübbes opsætning af balletklassikeren Raymonda - et hovedværk af koreografen Marius Petipa, der er kendt for Svanesøen, Nøddeknækkeren og Tornerose.

Den legendariske ballet Raymonda vender tilbage til Gamle Scene i Nikolaj Hübbes imponerende iscenesættelse. Forestillingen er kendt for at være en af ballethistoriens mest udfordrende at danse og byder på en fortryllende kombination af overdådige kostumer, forførende musik og et stort kompagni af balletdansere på scenen.
Koreografen Marius Petipa er kendt for ikoniske balletter som Svanesøen, Tornerose og Nøddeknækkeren. I 1898 skabte Petipa sit sidste hovedværk Raymonda, som med sine hele syv soloer til hovedpartiet -flere end i selv Svanesøen- kun sjældent opføres i sin helhed uden for Rusland.
"Petipa kunne efter min mening noget, som ingen anden koreograf har kunnet før eller siden," siger balletmester Nikolaj Hübbe. "Han skabte dans, der er så uprætentiøs og naturlig, og hvor hele det klassiske regnestykke synes at gå op. Hans værker er for mig indbegrebet af klassisk ballet."
Raymonda er et dramatisk trekantsdrama om den skønne Raymonda og hendes to tilbedere. Handlingen er flyttet fra Petipas’ middelalderscenografi til det 18. århundredes overdådige sydeuropæiske rokoko. Adelskvinden Raymonda er forlovet med den unge, galante Otto, men den mauriske prins Abderam gør også krav på hendes gunst. Forestillingen udfolder sig i tre akter, der præsenterer en bred vifte af dans, herunder pas de deux’er, divertissementer, czardas og mazurkaer.
Repremieren på Nikolaj Hübbes opsætning af Raymonda finder sted på Gamle Scene den 17. maj. Forestillingen spiller otte gange frem til den 6. juni, hvorefter balletsæsonen slutter på scenerne i København, og balletten danser videre i hele landet til Kongelige Sommerballet.
Kontakter
Anna-Katarina GravgaardPR- og presseansvarlig, ballet
Tlf:+45 61 70 84 94akgr@kglteater.dkBilleder

Følg pressemeddelelser fra Det Kongelige Teater
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Det Kongelige Teater
Fire nye solister udnævnt i Den Kongelige Ballet6.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Balletchef Amy Watson afslutter sæsonen med fire nye udnævnelser.
Over 100.000 børn og voksne har besøgt Det Kongelige Teaters magiske teaterlegeplads27.5.2025 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Siden september 2021 har Postyrium på hjul, Det Kongelige Teaters mobile oplevelsesunivers for børn, lagt vejen forbi udvalgte byer over hele landet, og nu har over 100.000 børn og deres voksne besøgt den magiske teaterlegeplads.
Unge tager ordet – og scenen – på grundlovsdag22.5.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 5. juni forvandles Skuespilhusets foyer til en levende demokratisk scene, når Talerskolen Røst og Det Kongelige Teater inviterer til en anderledes markering af grundlovsdag – med unge talere, korsang, scenekunst og sanselige smagsoplevelser.
Oplev Kongelig sommerballet fra Vrå til Stege15.5.2025 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Kongelig sommerballet er en elsket tradition, hvor Den Kongelige Ballet opfører en stribe gratis forestillinger i hele landet – under åben himmel i smukke, historiske omgivelser.
To af Nordens store kunstnere mødes i ny opera9.5.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Nobelprismodtageren Jon Fosse og en af Danmarks mest betydningsfulde komponister Bent Sørensen forener ord og musik i ASLE OG ALIDA – en ny, dansk-norsk opera om tro, håb og kærlighed på Operaens Store Scene.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum