Ahlsell og Uponor skaber banebrydende alliance for løsninger til håndtering af spildevand, regnvand og drikkevand
Ahlsell præsenterer et spændende nyt partnerskab! Med samarbejdet med Uponor kan Ahlsell nu også tilbyde sine kunder Uponors omfattende sortiment af løsninger til håndtering af regn-, spildevand og drikkevand. Dette partnerskab bygger på virksomhedernes fælles vision om at skabe et mere bæredygtigt samfund.

”Vi er stolte over at kunne præsentere en udvidelse af vores sortiment med Uponor Infras kendte kvalitetsprodukter. Hos Ahlsell vil vores kunder fremover kunne finde alt, hvad de har brug for inden for Uponors kloak-, regnvands-, og drikkevandsløsninger. Fra hele palletten af standardrør og fittings til tanke og brønde, kan vi nu også levere komplette og skræddersyede Uponor-løsninger, der opfylder specifikke krav og behov. Især inden for områder som skybrudssikring og rensning af afstrømmende regnvand kan vi tilbyde Uponors skræddersyede løsninger til klimasikring. Og på drikkevandsområdet, kan Ahlsell tilbyde Uponors specialdesignede løsninger, der garanterer borgerne renere vand og minimerer vandspild,” forklarer Flemming Nielsen, salgsdirektør for VA hos Ahlsell.
Ahlsell tilbyder Uponors nyeste teknologier til håndtering af vand. Som markedsleder inden for underjordisk infrastruktur, er Uponor Infra i en løbende udvikling af nye løsninger, og dette samarbejde giver Ahlsell mulighed for at tilbyde kunder adgang til de nyeste opfindelser til håndtering af vand.
Uponor deler Ahlsells vision om et mere bæredygtigt samfund. Gennem partnerskabet kan de nu tilbyde produkter, der er produceret med bæredygtighed for øje. Fra produktionen på Uponors ISCC Plus-certificerede fabrikker til dokumentation med miljøcertifikater, sikres kunder adgang til produkter med reduceret CO2-aftryk. Produkternes miljømæssige aftryk dokumenteres på Ahlsells webshop, hvilket gør det nemt at træffe et grønnere produktvalg.
”Uponor og Ahlsell deler visionen omkring den bæredygtige agenda, hvilket er meget afgørende for Uponor. Dette vil ikke kun styrke Uponors position inden for branchen, men det vil også åbne op for en mere effektiv og omkostningseffektiv forsyningskæde. Alt i alt ser vi dette samarbejde som en win-win-situation, der vil skabe værdi både for Uponor og for vores kunder,” siger Søren F. Rasmussen, der er salgschef hos Uponor Infra.
Flemming og Søren mødtes for nyligt på Ahlsells logistikcenter i Billund, hvor Uponors produkter allerede er tilgængelige. Sammen kan virksomhederne levere effektive løsninger og faglig sparring til kunder indenfor industrien og byggeriet, uanset om de arbejder på større eller mindre projekter.
Om Uponor og Ahlsell
-
Ahlsell er nu forhandler af mere end 500 Uponor-produkter til håndtering af drikkevand, spildevand og regnvand.
-
Uponor er førende global leverandør af løsninger til håndtering af vand med rødder i Finland og er en del af Georg Fischer Group.
-
Ahlsell er for professionelle, der fremstiller, installerer, bygger, reparerer og vedligeholder i industrien og byggeriet. I Danmark er Ahlsell til stede med 26 butikker og 11 selvbetjeningsbutikker.
Kontakter
Flemming NielsenSalgsdirektør, VA
Tlf:40407842fni@ahlsell.dkBilleder
Om Ahlsell
Ahlsell er til stede, hvor folk bor, arbejder og lever deres liv. Som førende distributør inden for teknisk installation samarbejder vi med vores kunder om at drive udviklingen for dem, der fremstiller, installerer, bygger, reparerer og vedligeholder. Med et bredt udvalg af produkter og services, specialistviden og logistik i verdensklasse er det vores opgave at gøre vores professionelle kunders hverdag lettere.
Med en omsætning på ca. 50 milliarder SEK, næsten 8.000 medarbejdere, over 300 butikker og fire centrallagre gør vi alt for at opfylde vores kundeløfte: Ahlsell gør det lettere at være professionel.
Ahlsell er til stede i Danmark, Sverige, Norge, Finland, Estland, Letland, Litauen og Polen.
Ahlsell Danmark A/S blev stiftet som selskab 1. april 2024. Virksomheden beskæftiger ca. 1.050 medarbejdere og bygger på fem "forretningsben":
Det tidligere Sanistål: Leverandør af et omfattende service- og produktprogram til industri, byggeri og andre brancher, bl.a. VVS, stål og metaller, beslag og sikring, værktøj, teknik, el, befæstelse, kemi, forbrugsvarer og personligt udstyr.
Det tidligere Ahlsell REF: Leverandør af helhedsløsninger for direkte og indirekte køle- og varmepumper til en række brancher.
VVS-Trading: Leverandør af VVS-artikler til især byggemarkeder og andre detailhandlere.
KJV A/S: Leverandør af skærende værktøjer, transmissioner, værktøj, tekniske artikler, værktøjsmaskiner og automationsløsninger til især jern- og maskinindustrien.
Bacher Work Wear: Leverandør af arbejdstøj, profiltøj og uniformer til dansk erhvervsliv.
Følg pressemeddelelser fra Ahlsell Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ahlsell Danmark
Ny salgschef for Køleteknik hos Ahlsell7.5.2025 07:53:00 CEST | Pressemeddelelse
Ahlsell Danmark har som led i et strategisk fremstød på markedet for køleteknik ansat Nichlas Amdisen Zurhaar som ny salgschef.
Ahlsell styrker industrifokus med erfaren salgsdirektør5.5.2025 07:57:51 CEST | Pressemeddelelse
Brian Bebe Andersen skal som salgsdirektør tage Ahlsell Danmarks industriforretning til næste niveau.
Ahlsell Danmark indgår et samarbejde med leverandør af elkomponenter10.4.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Ahlsell Danmark har indgået nyt samarbejde med LAPP Danmark, som har et bredt sortiment af kabel- og elkomponenter. Formålet med samarbejdet, er at understøtte Ahlsell Danmarks aktiviteter på det danske marked for el-teknik til industrien og på sigt installationssegmentet.
I en udfordrende verden står Ahlsell fast på bæredygtighed2.4.2025 09:01:46 CEST | Pressemeddelelse
Ahlsell, der netop har offentliggjort sin bæredygtighedsrapport for 2024, har en klar kurs. I en foranderlig verden fortsætter den store nordiske koncern sine bæredygtighedsindsatser og tager nye skridt for at reducere klimaaftrykket i hele værdikæden.
Ahlsell åbner nyt butikskoncept i Brønderslev31.3.2025 10:35:00 CEST | Pressemeddelelse
Brønderslev får nu en helt ny type håndværkerbutik, der er skræddersyet til de lokale VVS-firmaer og industrivirksomheder, og som har selvbetjening og døgnåbent.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum