”Havets ulv” kåret til årets pinsefisk
10.5.2024 09:28:55 CEST | FødevareDanmark | Pressemeddelelse
Pinsen er lig med pinsefisk. Derfor har Danmarks Fiskehandlere i samarbejde med biskop over Roskilde Stift Ulla Thorbjørn Hansen kåret HAVKATTEN som Årets Pinsefisk 2024.

Årets Pinsefisk er en af dansk kulturs nyere madtraditioner, der hylder forskellige danske sæsonfisk og glæden ved det fælles måltid. Havkatten – også kendt som ”havets ulv” eller ”koteletfisk” er bestemt ikke nogen skønhed med sit store hoved med en ordentlig mund, der er prydet af et uhyggeligt tandsæt. Men bag det grumme ydre gemmer sig en fantastisk råvare med næsten ingen ben. Det hvide og saftige kød med en karakteristisk sødme og en forholdsvis neutral smag gør havkatten til en delikat spise.
Biskop over Roskilde Stift, Ulla Thorbjørn Hansen uddyber årsagen til, at det lige netop er fisk, vi skal spise i pinsen:
”Fisken er fra gammel tid blevet brugt som et kristent symbol, hvilket hænger sammen med det græske ord for fisk. Det er ἰχθύς, også omskrevet som ΙΧΘΥΣ. Det blev i tidlig kristen tid opfattet som et akronym, hvilket vil sige, at hvert bogstav i ordet refererer til begyndelsesbogstaverne i de græske ord svarende til Jesus Kristus Guds Søn Frelseren.”
I pinsen fejrer vi helligåndens (Jesu Kristi Ånd) komme og kirkens fødselsdag, og det gør de tidlige kristnes tegn fisken til den oplagte spise i pinsen. For 25 år siden var det daværende biskop over Roskilde Stift Jan Lindhardt, der fik den fantastiske idé, at danskerne skulle spise fisk til pinse. Ligesom vi har madtraditioner andre højtider, så skulle pinsen naturligvis også huskes gennem et særligt måltid. Således har nuværende biskop Ulla Thorbjørn Hansen genoplivet denne pinsetradition, og Danmarks Fiskehandlere har kåret havkatten som Årets Pinsefisk 2024.
Nøgleord
Kontakter
Jakob ClausenBestyrelsesmedlemDanmarks Fiskehandlere
Tlf:27 57 26 71info@clausensfiskehandel.dkMarie Hjarvard de Fine LichtKommunikationsansvarligRoskilde Stift
Tlf:46 38 38 10mahd@km.dkFølg pressemeddelelser fra FødevareDanmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra FødevareDanmark
FødevareDanmark ansætter erfaren kvalitetsprofil3.7.2026 10:21:39 CEST | Pressemeddelelse
Tidligere koncernkvalitetschef i Delika Food Group, Anette Frølund, er tiltrådt en stilling som fødevarekonsulent hos brancheorganisationen FødevareDanmark.
FødevareDanmark: Supermarkederne skal tage større ansvar for dansk kød12.6.2026 09:35:14 CEST | Pressemeddelelse
FødevareDanmark opfordrer nu landets supermarkedskæder til at tage et større ansvar for at prioritere dansk kød. Opfordringen kommer, efter at nye tal viser, at importen af svine-, okse- og kyllingekød er næsten tredoblet siden årtusindskiftet.
Danmarks Fiskehandlere indgår ny aftale med FødevareDanmark10.6.2026 08:33:32 CEST | Pressemeddelelse
Danmarks Fiskehandlere og FødevareDanmark har indgået en ny treårig samarbejdsaftale. Dermed fortsætter fiskehandlerne som en del af Danmarks største branchefællesskab for specialfødevarehandlen.
Ny fødevarealliance advarer mod politisk pres på landbruget3.6.2026 12:18:49 CEST | Pressemeddelelse
Bekymringen over udviklingen i dansk landbrug breder sig nu til resten af fødevareerhvervet. Virksomheder på tværs af branchen frygter, at nye politiske indgreb vil koste arbejdspladser og investeringer. De har derfor samlet sig i Fødevarealliancen.
FødevareDanmark: Regeringen undervurderer betydningen af dansk landbrug3.6.2026 08:15:39 CEST | Pressemeddelelse
Regeringens planer om lavere fødevaremoms og mindre bureaukrati får ros af FødevareDanmark. Til gengæld er brancheorganisationen dybt bekymret for regeringens kurs på landbrugsområdet, som risikerer at ramme hele fødevareklyngen hårdt.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum