Alm. Brand Group hyrer ny koncerndirektør med ansvar for erhvervskunder
7.5.2024 12:01:00 CEST | Alm. Brand Group | Pressemeddelelse
Alm. Brand Group har ansat Lone Kyhl Hendriksen som ny koncerndirektør med ansvar for koncernens flere end 50.000 erhvervskunder, forsikringsmæglere og erhvervspartnerskaber.
Lone Kyhl Hendriksen kommer fra en stilling som direktør for Telia Privat, ligesom hun er en del af koncernledelsen i Telia Danmark.
-Jeg ser utrolig meget frem til at få Lone med på holdet. Lone har en bred kommerciel erfaring fra både privat- og erhvervskundemarkedet og har succesfuldt ledet flere større transformationer, senest hos Telia, siger Camilla Amstrup, der er Chief Commercial Officer i Alm. Brand Group.
-Lone har desuden dokumenteret succes med at drive vækst og forbedre såvel kunde- som medarbejdertilfredshed. Kombineret med en solid forsikringsbaggrund gør det Lone til den helt rigtige erhvervsdirektør for Alm. Brand Group, siger Camilla Amstrup.
Lone Kyhl Hendriksen, 53, er uddannet Cand.merc.int fra CBS og bor i Rungsted med sin ægtefælle og parrets tre drenge:
-Jeg glæder mig utrolig meget til at tage aktiv del i den spændende transformation, som koncernen er midt i, og sammen med mit team udleve potentialet med de stærke brands, vi har i markedet, siger Lone Kyhl Hendriksen.
Alm. Brand Group er i dag Danmarks næststørste skadesforsikringsselskab, men størst på erhverv. Codan er især stærk på de største virksomhedskunder, mens Alm. Brand har stærke kompetencer på de mindre og mellemstore virksomheder.
Lone starter i Alm. Brand Group senest 1. september 2024.
Kontakter
Claus Kappel ChristensenKommunikationsdirektørAlm. Brand Group
Tlf:+45 35 47 35 01presse@almbrand.dkBilleder

Om Alm. Brand Group
Alm. Brand Group er landets næststørste forsikringskoncern. Vi har flere end 700.000 kunder og består af de fire brands Alm. Brand, Codan, Privatsikring og Erhvervssikring.
Sammen har vi flere hundrede års erfaring med at tage vare på danskerne og deres behov for at være godt og ordentligt forsikrede, og vi leverer forsikringer til privatkunder, landbrug og virksomheder i alle størrelser.
Se Alm. Brand Forsikrings nyhedsrum
Se Codan Forsikrings nyhedsrum
Følg pressemeddelelser fra Alm. Brand Group
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Alm. Brand Group
Alm. Brand Group styrker topledelsen og ansætter CFO25.8.2026 07:48:43 CEST | Pressemeddelelse
CEO Andreas Ruben Madsen styrker koncernens ledelsesmodel med en ny organisering af den øverste ledelse og udnævnelsen af en CFO. Målet er at skabe kortere vej mellem koncernens øverste ledelse og den daglige forretning samt øge eksekveringskraften frem mod 2028.
Her er de sygdomme og skader, der sendte flest danskere til lægen på ferien11.8.2026 13:28:26 CEST | Pressemeddelelse
3.500 danskere måtte have hjælp på ferien i juli i udlandet. Nye tal viser, at maveinfektioner, ørebetændelser og faldulykker ved poolen hører til sommerens mest udbredte ferieproblemer.
41 danskere fik assistance under sommerens skovbrande i Sydeuropa10.8.2026 13:20:03 CEST | Pressemeddelelse
I juli fik 41 danske rejsende assistance som følge af sommerens skovbrande i Sydeuropa, viser viser tal fra Alm. Brand Groups samarbejdspartner SOS International.
Alm. Brand advarer: Danmark er én stor brandfælde15.7.2026 12:11:23 CEST | Pressemeddelelse
Med hedebølge og knastør natur flere steder i landet opfordrer forsikringsselskabet Alm. Brand danskerne til at være ekstra opmærksomme på grill, cigaretskod og gnister fra havearbejde. Særligt i Nordjylland er brandfaren lige nu på det højeste niveau.
Skybrudssikring af boligen behøver ikke koste en formue: 7 ud af 10 løsninger koster under 20.000 kr.8.7.2026 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Klimaforskere fra DMI vurderer, at antallet af skybrud kan stige med op til 70 pct. i de kommende årtier, samtidig med at sæsonen for ekstremregn bliver længere og mere intens.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum