DI: Ny Øresundsaftale vil øge arbejde over sundet
Efter mere end 20 års venten vil regeringen med ny Øresundsaftale mellem Danmark og Sverige endelig gøre det lettere for virksomhederne at ansætte medarbejdere på tværs af Øresund. Et fælles arbejdsmarked er til fordel for virksomheder og for medarbejderne, mener Dansk Industri (DI).

Den eksisterende Øresundsaftale har i årtier givet en lang række administrative besværligheder ved at arbejde på den anden side af Øresund – både for virksomheder og for medarbejdere. Derfor er det store potentiale i Nordens største arbejdsmarked på 4 millioner indbyggere ikke blevet indfriet. Nu skal en revision af Øresundsaftalen få arbejdskraften til at flyde mere frit over sundet.
- Vi har ventet længe på en revision af Øresundsaftalen, så det glæder mig virkelig meget, at Danmark og Sverige nu er enige om at forbedre den. Det vil gøre det lettere for virksomhederne at ansætte medarbejdere på tværs af Øresund. Det er i den grad på tide, at to nabolande med en bro imellem endelig finder ud af at integrere deres fælles arbejdsmarked – det er til glæde både virksomheder og medarbejdere, siger adm. direktør i DI Lars Sandahl Sørensen.
- Stor ros og tak til regeringen for endelig at gøre noget konkret for integrationen mellem Danmark og Sverige. Alt for længe har det været alt for besværligt at agere på vores fælles arbejdsmarked med 4 mio. mennesker i Øresundsregionen, siger Lars Sandahl Sørensen.
Hensigten om revision af Øresundsaftalen afspejler i vid udstrækning de ønsker, som Greater Copenhagen Task Force - hvor begge regeringer indgår sammen med Dansk Industri, Svenskt Näringsliv, Sydsvenska Handelskammaren og Öresundsbro Konsortiet – har til revision af aftalen. Beregninger fra Greater Copenhagen viser, at et fuldt integreret arbejdsmarked over Øresund kan resultere i en årlig gevinst på op mod 3 mia. kr. for svensk og dansk økonomi tilsammen.
- Danmark lider under mangel på arbejdskraft, og danske virksomheder har et stort behov for den ekspertise, der findes i Sverige. Det kan ikke siges tydeligt nok: svenske kollegaer er afgørende for Danmark og det danske arbejdsmarked, siger Lars Sandahl.
- Danmark og Sverige har stærke fælles interesser i at realisere ambitionen om en sammenhængende og fuldt integreret Øresundsregion – både for regionens virksomheder og de mere end 4 millioner indbyggere. Derfor er det en rigtig god nyhed og en stor succes for det dansk-svenske samarbejde på det fælles arbejdsmarked, at vi nu får en ny og mere moderne Øresundsaftale, siger Lars Sandahl Sørensen.
Flere og flere svenskere tager over Øresund for at arbejde i hovedstadsområdet. Bare i det seneste år er antallet steget med omkring 1.000 personer. Det viser, at der allerede er en stor interesse for at arbejde i Danmark hos mange svenskere. Med aftalen kan vi forvente, at den generelle svenske interesse for at arbejde i Danmark bliver styrket.
- Øresundsregionen er økonomisk, arbejdsmarkedsmæssigt og kulturelt set en strategisk vigtig region for både Sverige og Danmark, og det skal være nemt at arbejde, bo, ansætte medarbejdere og etablere virksomhed på tværs af regionen, siger Lars Sandahl Sørensen.
Øresundsaftalen er en skatteaftale mellem Danmark og Sverige, der gør, at du som pendler beskattes af hele din løn i det land (Danmark/Sverige), du normalt arbejder i (arbejdslandet).
Revisionen af aftalen vil gøre det nemmere for virksomheder, fordi de i mindre grad skal forholde sig til to landes forskellige skattelovgivninger. Revisionen vil blandt andet også sikre, at medarbejdere kan arbejde hjemmefra og remote i mere fleksibelt omfang uden at falde ud af aftalen.
Fakta om international arbejdskraft med fokus på svenskere, der arbejder i Danmark
- Knap halvdelen af det seneste årtis opsving i beskæftigelsen udgøres af internationale medarbejdere
- Den største stigning i antallet af internationale medarbejdere er i Hovedstadsområdet, hvor internationale medarbejdere udgør 16 pct. af de ansatte på virksomhederne (mod 9 % i 2012)
- Der er kommet 2.300 flere svenskere i arbejde i Danmark de sidste to år - svarende til en samlet stigning på 16 %.
- Aktuelt arbejder 20.000 svenskere i Danmark, og det er det højeste nogensinde, og vi kan se, at der særligt er kommet flere svenskere til industri, videnservice, hoteller og restauranter og handel.
- Det er en stor stigning for en gruppe, som i de ti år forinden ikke steg overhovedet - og det er nærliggende at koble den seneste udvikling sammen med den svage svenske krone. Det er simpelthen mere attraktivt for en svensker at få en løn udbetalt i danske kroner. I 2023 kunne svenskeren med arbejde i Danmark få 156 svenske kroner for 100 danske kroner mod 137 i 2021. Det svarer til en stigning på 14 pct., hvilket er meget tæt på samme periodes stigning i antallet af svenskere med arbejde i Danmark på 16 pct.
- Næsten 90 pct. af fremgangen i beskæftigelsen i Danmark i det seneste år kommer fra internationale medarbejdere.
Kontakter
For yderligere kontakt DI's pressekoordinator Lars Bøgeskov på 22363138, LARB@DI.DK
Billeder

Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI: bøvl og byrder er største udfordring for konkurrencekraften1.7.2025 07:56:25 CEST | Pressemeddelelse
Landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI), offentliggør i dag Danmarks hidtil mest omfattende studie af de administrative byrder, der dagligt rammer virksomhederne – og hvordan byrderne bremser vækst, skaber frustrationer og hæmmer europæisk konkurrencekraft og udviklingsmuligheder.
DI: Med 25 år på bagen er Øresundsbroen en større succes end nogensinde1.7.2025 05:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I dag fejrer Øresundsbroen 25-års fødselsdag. Nye tal fra Dansk Industri viser, at flere end nogensinde pendler over Øresund til stor gavn for dansk og svensk økonomi. I dag arbejder over 20.000 øresundspendlere i Hovedstadsområdet, og sidste år skabte de værdi for 20 mia. kr.
Nu bliver det lettere at holde kongresser i Danmark med tusindvis af købelystne turister30.6.2025 13:00:17 CEST | Pressemeddelelse
Stor ros fra Dansk Industri. Med ny aftale om international arbejdskraft fjerner regeringen bøvlet regel og giver internationale kongresser og messer mulighed for at søge midlertidige arbejdstilladelser i Danmark.
DI om ny ordning: Internationale kolleger er uundværlige30.6.2025 11:22:59 CEST | Pressemeddelelse
Der kommer færre danskere i den erhvervsaktive alder, og derfor er der et stort potentiale i, at international arbejdskraft kan komme hertil på overenskomstvilkår, lyder vurderingen fra Dansk Industri
DI: Brug forsvarsmilliarder klogt – i samarbejde med erhvervslivet25.6.2025 14:15:13 CEST | Pressemeddelelse
NATO-landene er i dag blevet enige om en ny, historisk målsætning om forsvarsinvesteringer: Fremover skal medlemslandene bruge fem procent af deres BNP på et stærkere forsvar, sikkerhed og beredskab. Med målsætningen følger markante øgede krav fra NATO til nationerne i form af nye styrkemål. Dansk Industri (DI) bakker fuldt op om behovet for at løfte både Danmarks og Europas forsvar i en tid med øget usikkerhed, krig i Europa og hybride trusler – men opfordrer samtidig regeringen til at bruge de mange ekstra forsvarsmilliarder klogt og i tæt samarbejde med det danske erhvervsliv.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum