Bestyrelsesformænd for de 15 naturnationalparker er nu udpeget
Arbejdet med at nedsætte bestyrelser for de 15 planlagte naturnationalparker er i fuld gang, og 15 bestyrelsesformænd er nu udpeget.
De lokale bestyrelser for naturnationalparker kan give input til Naturstyrelsen om forvaltningen af de enkelte naturnationalparker. De lokale bestyrelser kan bl.a. få indflydelse på friluftsfaciliteter, låger, ruteforløb, og input til den mere specifikke afgrænsning af naturnationalparker.
”Naturnationalparkerne er afgørende for at give Danmark mere og bedre vild natur. Samtidig vil områderne byde på spændende naturoplevelser, og vi vil gerne sikre, at de lokale borgere i områderne kan give input til forvaltningen af naturnationalparkerne. Derfor er jeg meget tilfreds med, at 15 dygtige personer, som har lokalt kendskab til områderne, har takket ja til formandsposterne. Deres input bliver vigtige for naturområderne,” siger miljøminister Magnus Heunicke.
Bestyrelserne vil erstatte de nuværende lokale projektgrupper, og organisationer i projektgrupperne er blevet inviteret til at indstille medlemmer til de kommende bestyrelser.
Det forventes, at de øvrige bestyrelsesmedlemmer for naturnationalparkerne vil være udpeget inden sommer. Bestyrelsesformændene er udpeget for en fireårig periode.
Etableringen af Danmarks første naturnationalparker i Gribskov og Fussingø forventes at starte i september 2024. Der tages hensyn til ynglesæsonen, som strækker sig fra marts til og med august, så etableringen ikke forstyrrer fuglene i området.
Her er de 15 første bestyrelsesformænd:
- Naturnationalpark Almindingen: Laila Kildesgaard
- Naturnationalpark Bistrupskovene: Jan Eriksen
- Naturnationalpark Draved Skov og Kongens Mose: Niels Johannesen
- Naturnationalpark Fussingø: Katrine Fruelund
- Naturnationalpark Gribskov: Kaare Larsen
- Naturnationalpark Hanstholm: Lars Riis
- Naturnationalpark Hellebæk Skov og Teglstrup Hegn: Daniel Boalth Petersen
- Naturnationalpark Husby Klitplantage: Helle Sigh
- Naturnationalpark Kompedal: Ole Nielsen
- Naturnationalpark Læsø Klitplantage: Finn Mikkelsen
- Naturnationalpark Mols Bjerge: Anne Sophie Gamborg
- Naturnationalpark Nørlund Plantage og Harrild Hede: Hanne Bæk Olsen
- Naturnationalpark Stråsø: Dorte-Pia Ravnsbæk
- Naturnationalpark Tranum: Lisa Kronborg Sørensen
- Naturnationalpark Ulvshale skov: Tove Damholt
Yderligere oplysninger:
Presserådgiver Malena Chandrasekaran Pirasath, Miljøministeriet, tlf. 21 72 53 93
Følg pressemeddelelser fra Miljø- og Ligestillingsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Miljø- og Ligestillingsministeriet
Regeringen vil sikre klarhed for virksomhederne og ro om emballagepriserne11.9.2025 16:56:17 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen er klar med en pakke med tiltag, som skal reducere virksomhedernes omkostninger ved implementering af EU-regler om udvidet producentansvar. Pakken sænker prisen på de gebyrer, virksomhederne skal betale for håndtering af emballageaffald.
Ligestillingsminister Magnus Heunicke inviterer til EU-konference om mænd, drenge og ligestilling8.9.2025 10:45:58 CEST | Presseinvitation
Mænd og drenges ligestillingsudfordringer bør i højere grad anerkendes internationalt. Derfor afholder det danske EU-formandskab den 9. september konferencen Gender Equality: Zooming in on Men and Boys. Pressen inviteres til at deltage.
Millionstøtte på vej til oversvømmelsestruede områder2.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Miljøminister Magnus Heunicke og et bredt flertal af Folketingets partier er enige om at udmønte 82 mio. kroner til at støtte kommunale kystbeskyttelsesprojekter, så de kan realiseres hurtigere
Slagelse og Vordingborg kommune får millionstøtte til klimasikring2.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Miljøminister Magnus Heunicke og et bredt flertal af Folketingets partier er enige om at udmønte 82 mio. kroner til at støtte kommunale kystsikringsprojekter. Slagelse og Vordingborg kommune modtager 9,3 mio. kroner til kystsikring.
Hjørring, Frederikshavn og Aalborg Kommune får millionstøtte til klimasikring2.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Miljøminister Magnus Heunicke og et bredt flertal af Folketingets partier er enige om at udmønte 82 mio. kroner til at støtte kommunale kystsikringsprojekter. Tre projekter i Nordjylland modtager samlet 16,2 mio. kroner til tre kystsikringsprojekter.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum