Nyt foreningssamarbejde i Haderslev: Lokale foreninger skal bidrage til at løfte børne- og ungeidrætten i Danmark
DIF fortsætter med at finde spydspidsforeninger, der skal tegne ’Fremtidens Idræt for Børn og Unge’ i det historiske partnerskab med A.P. Møller Fonden. Foreningerne er sat sammen til lokale klynger, og i Haderslev skal Haderslev Fodbold Klub, Team Haderslev KFUM og Haderslev Badminton Klub samarbejde om at udvikle idrætsmiljøerne, således at både børn og unge bliver ved med at være en del af foreningsidrætten op gennem årene.

Med flere end 800.000 medlemmer under 18 år er Danmarks Idrætsforbund (DIF) den største børne- og ungeorganisation i Danmark.
For at skabe endnu bedre idrætsmiljøer for børn og unge har DIF med støtte fra A.P. Møller Fonden startet ’Fremtidens Idræt for Børn og Unge’, og er nu i gang med at ansætte en række børne- og ungeansvarlige, der skal hjælpe foreninger til at styrke arbejdet med børn og unge. Blandt andet i Haderslev, hvor Haderslev Fodbold Klub, Team Haderslev KFUM og Haderslev Badminton Klub er udvalgt til at være såkaldte spydspidsforeninger i projektet.
“Vi glæder os til at komme i gang og særligt få nogle kræfter til at arbejde med de unge og deres miljøer. Vi skal eksperimentere med miljøerne og med at give de unge et meget større ansvar for at udvikle foreningen. Vi vil invitere dem ind i et ungeråd, hvor de får helt frie rammer og et fast punkt på vores bestyrelsesmøder i foreningen, siger Claus Friis Dall, formand i Haderslev Fodbold Klub.
Fortsat uforløst potentiale
Klyngen i Haderslev er en af de første offentliggjorte klynger i Region Syddanmark, og i DIF er der store forventninger til arbejdet.
”Vi er gået efter foreninger fra forskellige idrætter og af forskellig størrelse, så det afspejler hele vores idrætsbillede, men fælles for foreningerne er, at de har overskud og ambitioner om at udvikle sig og kan varetage en ansættelse. Vores klynge i Haderslev rummer et interessant potentiale, da vi har med tre klassiske idrætter og foreninger at gøre, som i fællesskab vil afprøve nye måder at skabe attraktive miljøer, der tiltrækker og fastholder børn og unge i foreningsmiljøet. Blandt andet ved at udvikle på de traditionelle foreningsrammer ved inddragelse af børnene og de unge,” siger Martin Bro, der er faglig leder for de børne- og ungeansvarlige i Fremtidens Idræt for Børn og Unge.
Netop et generelt løft af børne- og ungeområdet er noget, som man har særligt fokus på i spydspidsarbejdet:
“Udfordringen med at få unge til at fortsætte op gennem teenageårene går jo på tværs af foreninger. Så vi kan se mange gode samarbejdsflader for eksempel på skoleområdet, hvor særligt kommunens valgfag i 8. og 9. klasse åbner for et tættere samarbejde med foreningerne, hvor de unge kan lære noget om foreningerne og frivilligt arbejde. Derudover kunne vi godt tænke os at lave et samarbejde om et koncept til børn a la ‘minisport’, hvor de kan komme rundt og prøve kræfter med mange forskellige idrætter i kommunen,” siger Claus Friis Dall.
Fakta om spydspidsarbejdet:
-
I 2023 og 2024 udpeges et antal foreninger til at være spydspidsforeninger, hvor der skal udvikles og opsamles viden om de succesfulde børne- og ungemiljøer
-
Foreningerne sættes sammen af 2-3 foreninger lokalt, der skal samarbejde om udviklingen
-
Aktuelt er der 7 klynger i gang i Region Midtjylland og 5 i Region Sjælland, mens der i løbet af 2024 vil blive lavet klynger i Region Nordjylland, Region Syddanmark og Region Hovedstaden.
-
Hver foreningsklynge får tildelt en børne- og ungeansvarlig, der skal stå for at drive udviklingsarbejdet og sørge for erfaringsdeling
-
I Haderslev er det Haderslev Fodbold Klub, Team Haderslev KFUM og Haderslev Badminton Klub
Fakta om Fremtidens Idræt for Børn og Unge:
-
A.P. Møller Fonden har bevilget 85 mio. kr. til projektet ’Fremtidens idræt for børn og unge’, der er udviklet af og drives af Danmarks Idrætsforbund.
-
‘Fremtidens idræt for børn og unge’ er et ambitiøst og omfattende projekt, som løber over de næste fem år.
-
Danmarks Idrætsforbund er paraplyorganisation for 62 danske specialforbund.
-
Under Danmarks Idrætsforbund er der i runde tal 6.000 børne- og ungdomsforeninger og 800.000 medlemmer under 18 år.
-
Projektindsatserne er mange under følgende overskrifter: øge kapaciteten, trænerløfte og trivsel, involvering og rekruttering samt synlighed og videndeling.
-
Se mere om programmet: www.dif.dk/bornogunge
Nøgleord
DIF blev stiftet tilbage i 1896 og er interesseorganisation for foreningsidrætten i Danmark. Gennem årene er der kommet flere og flere specialforbund til, så DIF-familien i dag består af 62 forbund, ca. 8.500 idrætsforeninger og knap 2,1 millioner medlemmer. DIF er samtidig national olympisk komité i Danmark.

Følg pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Flere dyrker idræt i udsatte boligområder4.7.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Siden 2021 er der sket en stigning på 21 procent blandt medlemmerne i de såkaldte DIF get2sport-foreninger i udsatte boligområder.
Velkommen i lejren: Her holder veteranfamilier ferie med bålhygge og combat archery3.7.2025 08:56:06 CEST | Pressemeddelelse
DIF Soldaterprojekt og frivillige spejdere fra Det Danske Spejderkorps inviterer for syvende gang til sommercamp i Silkeborg for skadede veteraner og deres familier den 6. – 11. juli.
Medaljefest med vokseværk30.6.2025 07:35:31 CEST | Pressemeddelelse
Er der grænser for, hvor stor og ’vild’ DIF DM-ugen kan blive? Umiddelbart ikke, lyder det fra DIF oven på en fantastisk DIF DM-ugen i Aalborg. 35 sportsgrene har afholdt deres danmarksmesterskab foran et rekordstort antal tilskuere.
Medaljefest: Her er alle guldvinderne fra DIF DM-ugen29.6.2025 22:58:15 CEST | Pressemeddelelse
35 sportsgrene, cirka 2.200 af landets bedste atleter og 117 guldmedaljer blev uddelt, da DIF DM-ugen blev afholdt for fjerde gang.
Et hav af DM-vindere - har din by fået en danmarksmester i dag?28.6.2025 23:36:32 CEST | Pressemeddelelse
Et væld af nye danmarksmestre er blevet kåret i dag lørdag under DIF DM-ugen i Aalborg - i alt fra vægtløftning til tennis. Her er (noget af) overblikket.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum