Pernille Tanggaard Andersen bliver ny institutleder på SDU
Professor Pernille Tanggaard Andersen træder det sidste skridt op på skamlen og bliver ny institutleder på Institut for Sundhedstjenesteforskning (IST). Det institut som hun i forvejen var viceinstitutleder for.

Pernille Tanggaard Andersen er professor og forskningsleder i sundhedsfremme og sundhedssociologi og har de sidste 15 år forsket i social ulighed i sundhed og den sidste tid været campusleder for Syddansk Universitet i Esbjerg.
- Jeg har virkeligt været glad for mine kollegaer og min tid i Esbjerg, men da muligheden for at blive institutleder dukkede op, så blev jeg simpelthen nødt til at takke ja og tage chancen. Det er en arbejdsplads jeg kender rigtigt godt, men samtidigt gerne vil være med til at udvikle. De sidste år har jeg været vice- institutleder på Instituttet og jeg synes, at IST er et meget spændende arbejdssted med en interessant profil, stærke internationale forskningsmiljøer og mange kvalificerede medarbejdere, samt velfungerende uddannelser. Jeg ser frem til at træde ind i min nye rolle og glæder mig, siger Pernille Tanggaard Andersen.
Pernilles forskning har meget fokuseret på at undersøge, hvordan man skaber mere lighed i sundhed, bedre trivsel og organiserer sundhedsvæsenet således, at dem der har størst behov også får den rette hjælp. Hun er fhv. lektor ved det samme fakultet, Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet på Syddansk Universitet, adjunkt ved Center for arbejdsmarkedsforskning på (CARMA) Aalborg Universitet og ph.d. fra København og Aalborg Universitet under det nationale forskningsprogram GEP (Gender, Empowerment and Politics).
Dekan for det Sundhedsvidenskabelige Fakultet på SDU, Ole Skøtt, er meget tilfreds med, at Pernille Tanggaard Andersen inden længe starter op som ny institutleder:
- Vi glæder os allerede til, at Pernille starter. Vi har i forvejen et super godt samarbejde med Pernille, og nu får vi hende på denne måde endnu tættere på. Hun er meget vellidt, men samtidigt også utroligt dygtig, og de to ting sætter vi stor pris på hos os på fakultetet. Det er klart, at det er en fordel, at hun kender til en stor del af jobindholdet allerede, så vi er sikre på, at Pernille kan gå ind og gøre en positiv forskel.
Pernille Tanggaard Andersen har været ansat på SDU siden 2005 og starter som institutleder 1.juni 2024.
Fakta om Pernille Tanggaard Andersen:
Pernille er 51 år og bosat i Sædding sammen med sin mand, Tage K. Kristensen, der er sognepræst og sammen har de to voksne børn. Hun er opvokset på Fyn og boede her indtil hun påbegyndte sin universitetsuddannelse som 19-årig. Fritiden bruges med familie og venner, god litteratur, musik og kulturrejser.
Kontakter
Sigurd A. KristoffersenLeder af KommunikationDet Sundhedsvidenskabelige Fakultet
Tlf:30100263sikri@health.sdu.dkLinks
Følg pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Den første LEGO® Chair er fundet til SDU Vejle4.11.2025 10:51:09 CET | Pressemeddelelse
Med ansættelsen af Davide Taibi som den ene af to LEGO® Chair centerledere til Syddansk Universitets kommende campus i Vejle bliver der sat en tydelig forskningsmæssig retning for det nye forsknings- og uddannelsesmiljø.
Unge, der er utilfredse med deres krop, dropper oftere ud af deres ungdomsuddannelse29.10.2025 11:00:40 CET | Pressemeddelelse
Unge, der føler sig for tykke eller for tynde, har markant større risiko for ikke at gennemføre deres ungdomsuddannelse. Det viser et nyt studie, som peger på, at de unges opfattelse af deres egen krop kan have lige så stor eller endda større betydning for skolefrafald end deres faktiske vægt.
Mikroalger og kunstig intelligens kommer Østersøen til undsætning23.10.2025 10:23:22 CEST | Pressemeddelelse
Med mikroalger som levende sensorer vil et ambitiøst dansk-tyskt forskningsprojekt bygge en digital tvilling af Østersøen – og give politikere og borgere et demokratisk værktøj til at teste, hvilke løsninger der rent faktisk virker mod iltsvind og algeopblomstring.
Splittede forældre har svært ved at navigere i deres børns skærmbrug23.10.2025 09:32:41 CEST | Pressemeddelelse
Nyt studie viser, at forældre kæmper med at finde balancen i deres børns skærmbrug: For meget skærm opleves som bekymrende og i modstrid mod forældrenes værdier og opfattelse af det gode børneliv – omvendt kan skærmen også give børnene noget godt.
Erfaren universitetsdirektør fortsætter på SDU21.10.2025 14:39:34 CEST | Pressemeddelelse
SDU’s bestyrelse har forlænget ansættelsen af universitetsdirektør Thomas Buchvald Vind, der siden 2017 har stået i spidsen for universitetets administration.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum