Det er tid til at nominere årets æreshertug
Årets Æreshertug 2024 skal findes. I år kan traditionen med at kåre en æresborger i Haderslev Kommune fejre 50 års jubilæum. Alle i Haderslev Kommune kan indstille en person eller gruppe, der har gjort en forskel i Haderslev Kommune.

Siden 1974 er der hver år udnævnt en æreshertug i Haderslev. Den ærefulde titel er opkaldt efter Hertug Hans den Ældre (1521-1580) og gives til en borger, som har gjort sig positivt bemærket og som har skabt øget interesse for kommunen og aktiviteterne.
Hertug Hans var hertug i områderne Haderslev og Tørning i midten af 1500-tallet. I sin tid som hertug fik han bl.a. opført slottet Hansborg, Hertug Hans Hospitalskirke, Den gamle Latinskole ved Domkirken og det første apotek udenfor København. Området oplevede en opblomstring, og flere af hans bygninger står der den dag i dag.
”Traditionen med at kåre en æresborger går 50 år tilbage i Haderslev Kommune, og det kan vi godt være stolte af. Jeg glæder mig til igen i år at se, hvilke borgere der nomineres til titlen. Det er altid en fornøjelse at høre om de mange frivillige kræfter, der bliver brugt i kommunen”, siger borgmester Mads Skau.
Har man et bud på, hvem der skal være årets æreshertug, så kan man komme med sit bud senest den 17. maj 2024. Forslaget skal være skriftligt begrundet og sendes til: Haderslev Kommune, Kultur og Fritid på mail: kulturogfritid@haderslev.dk.
En æreshertug er en person eller en gruppe, der:
- har gjort en positiv forskel i forhold til Haderslev Kommunes omdømme.
- har bidraget til en positiv udvikling og vækst.
- har leveret en ihærdig og vedvarende indsats udover det forventelige.
- har været med til at gøre Haderslev Kommune sjovere, bedre og mere attraktiv.
Kåringen af årets æreshertug sker lørdag den 1. juni kl. 13.00.
Det er en komité, der udvælger, hvem der skal være æreshertug. Komiteen består af borgmesteren, en repræsentant fra de tidligere æreshertuger, lokalredaktører fra den lokale, skrivende presse og arrangøren af Hertug Hans Festivalen - Foreningen Hertug Hans Festivalen.
Hædring
Æreshertugen honoreres hædres med blomster, kæde og en reception. Derudover får æreshertugen sit navn indgraveret i en messingplade, der placeres i belægningen på Ved Stormklokken i Haderslev. Her kan navnene på alle tidligere æreshertuger ses. Derudover inviteres den nyudnævnte hertug og ledsager til at deltage i det historiske taffel i forbindelse med Hertug Hans Festival.
Tidligere æreshertuger
Æreshertugen indtræder i rækken af æreshertuger, der bl.a. tæller navne som: Poul Schlütter, Ole Olsen, Louis Ehlers, Teatret Møllen, Niels Henrik Arendt, Svend og Sanne Brodersen, Jesper Ry Jørgensen og sidste års vinder Anette Kastbjerg.
Kontakter
Mads SkauBorgmester
Tlf:40 78 14 75mskau@haderslev.dkGry Vissing JensenKulturkoordinator
Tlf:21 74 65 03grvi@haderslev.dkFølg pressemeddelelser fra Haderslev Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Haderslev Kommune
Folketingets formand er hovedtaler ved Haderslev Lysfest11.4.2025 13:04:21 CEST | Pressemeddelelse
Søren Gade taler ved 80-året for Danmarks Befrielse til Haderslev Lysfest. Op mod 10.000 mennesker forventes at deltage i begivenheden.
Haderslev Kommune markerer 80-året for befrielsen med nyt kunstværk3.4.2025 15:44:19 CEST | Pressemeddelelse
Nyt kunstværk i Haderslev skal symbolisere fred, frihed og forsoning. Slots- og Kulturstyrelsen støtter værket med knap en halv million.
Haderslev Fjord modtager 2,3 millioner kroner til naturgenopretning3.3.2025 08:30:48 CET | Pressemeddelelse
Dagens udmelding om midler til danske fjorde vækker glæde i Haderslev Kommune. Fjordfonden uddeler 10 millioner kroner til naturgenopretning til fem danske fjorde. Haderslev Fjord er en af de fjorde, der modtager penge, i alt 2,3 millioner kroner.
Politisk glæde efter nyhed om 15 millioner til Vojens Station27.2.2025 09:12:13 CET | Pressemeddelelse
Vojens Station tildeles en sum penge til udvikling, der blandt andet skal bruges til forskønnelse af stationsbygningen, perronen og udenomsarealerne. Derudover er der planlagt en øget biodiversitet, grønne områder, aktiviteter og uderum. Det vækker politisk begejstring i kommunen.
Forsvaret rykker ind på Haderslev Katedralskole13.2.2025 12:23:18 CET | Pressemeddelelse
En ny studielinje med fokus på Forsvaret er på vej på Haderslev Katedralskole. Et stærkt samarbejde mellem Forsvaret, Haderslev Kommune og Haderslev Katedralskole har banet vejen for en ny forsvarslinje på gymnasiet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum