Ny undersøgelse: Foreningerne holder liv i lokalsamfundene
En undersøgelse fra SDU viser, at foreningslivet både skaber liv og aktivitet og bidrager til udviklingen af lokalsamfundene, og særligt i de mindre byer. DIF opfordrer regeringen til at tænke idrætsforeningerne ind, når der lanceres udspil om landdistrikterne.
Danskere, der er aktive i foreninger i landdistrikter, bidrager i høj grad til de lokale samfund gennem frivillige indsatser. Det er konklusionen i en ny undersøgelse, der er foretaget af SDU’s Center for forskning i Idræt, Sundhed og Civilsamfund (CISC).
Den konklusion vækker både genkendelse og glæde i Danmarks Idrætsforbund (DIF):
”Undersøgelsen er endnu et kæmpe skulderklap til de frivillige i foreningerne. Det understreger den enorme værdi, der bliver leveret ikke blot for medlemmerne, men også for deres lokalsamfund i form af et aktivt forsamlingshus og engagement i det lokale forretningsliv. Et velfungerende foreningsliv kan være forskellen på udvikling og afvikling i de mindre lokalsamfund,” siger Thomas Bach, der er næstformand i DIF.
Blandt foreningerne i de mindre landdistrikter med 1000-3000 indbyggere er der for eksempel 33 % af foreningerne, der er helt enige i, at foreningen altid vil engagere sig i opgaver, som har betydning for lokalsamfundets bevarelse og udvikling.
Tænk foreningerne ind i udviklingen
Undersøgelsen peger dog på, at foreningerne kan spille en større rolle, hvis de bliver inddraget bedre lokalt:
”En af grundene til, at det er vanskeligt for civilsamfundet at overtage kollektive opgaver, er måske, at de inddrages for sent og ikke får tilstrækkelig indflydelse på, hvordan de skal inddrages og på hvilke opgaver, civilsamfundet kan løse,” siger leder af CISC Evald Bundgaard Iversen i en pressemeddelelse.
På baggrund af undersøgelsen opfordrer DIF folketingets partier til at tænke foreningslivet ind fra politisk side. Ikke kun lokalt, men også nationalt:
”Det er vigtigt, at man fra politisk hold ikke blot tager bidraget fra de frivillige i foreningslivet for givet. Det kræver, at man indtænker foreningerne tidligt både ved at inddrage i processerne, men også ved at indtænke resurser, når Regeringen for eksempel skal udmønte det nye udspil om landdistrikterne,” siger Thomas Bach.
Det har foreningerne bidraget til de seneste 5 år:
- Byer med mindre end 3000 indbyggere: Kultur-, fritids- og idrætsaktiviteter (59 %), grønne områder (49 %), skoler (42 %), daginstitutioner (30 %) og dagligvarebutikker (30 %)
- Byer med 3000 til 5000 indbyggere: Kultur-, fritids- og idrætsaktiviteter (47 %), skoler (26 %), dagligvarebutikker (23 %), grønne områder (22 %) og ældreinstitutioner (22 %)
- Byer med mere end 5000 indbyggere: Kultur-, fritids- og idrætsaktiviteter (46 %), skoler (37 %), grønne områder (26 %) og private virksomheder (20 %)
Læs mere og hent undersøgelsen her.
Kontakter
Jonas HjortdalPolitisk kommunikationskonsulent
Tlf:60559849johj@dif.dkDIF blev stiftet tilbage i 1896 og er interesseorganisation for foreningsidrætten i Danmark. Gennem årene er der kommet flere og flere specialforbund til, så DIF-familien i dag består af 62 forbund, ca. 8.500 idrætsforeninger og knap 2,1 millioner medlemmer. DIF er samtidig national olympisk komité i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
DIF-ekspertgruppe: Foreninger skal være bedre til at inddrage unge i beslutningerne15.1.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Landets idrætsforeninger skal blive bedre til at inddrage unge i beslutninger, der omhandler deres træning og gang i foreningen. Det er én af de centrale anbefalinger fra landets førende eksperter til DIF’s arbejde med at fremme trivsel i børne- og ungeidrætten. Mange unge føler sig nemlig ikke inviteret ind i det frivillige arbejde i landets idrætsforeninger, viser et studie fra Idrættens Analyseinstitut.
DIF og Dansk Skoleidræt finder fem finalister til ’Danmarks Sejeste Idrætslærer 2024’14.1.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Finalisterne til prisen ’Danmarks Sejeste Idrætslærer 2024’ er offentliggjort. Årets vinder kommer fra enten Brøndby, Fanø, Horsens, Nykøbing Sjælland eller Sæby.
Bliv akkrediteret til vinter-OL og -PL10.1.2025 09:53:33 CET | Pressemeddelelse
Det er nu, at man skal tilmelde sig, hvis man som dansk sportsjournalist eller fotograf ønsker akkreditering til vinter-OL og/eller vinter-PL i Milano Cortina 2026.
Pernille Blume optaget i Sportens Hall of Fame4.1.2025 23:10:28 CET | Pressemeddelelse
Pernille Blume, der vandt tre olympiske medaljer i svømning, er blevet optaget som medlem nummer 41 i Sportens Hall of Fame.
Gl. Rye MTB er Årets Idrætsforening 20244.1.2025 22:58:38 CET | Pressemeddelelse
Danske Spil og DIF har kåret Årets Idrætsforening ved DR’s store sportsshow i Jyske Bank Boxen i Herning, og her var det Gl. Rye MTB, som løb med hæderen og de 100.000 kroner.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum