Presseinvitation: DIF’s årsmøde 2024 lørdag den 4. maj
30.4.2024 08:12:39 CEST | Danmarks Idrætsforbund | Pressemeddelelse
Dagen byder blandt andet på OL-tema med deltagelse af atleter og trænere, tale fra kulturminister Jakob Engel-Schmidt, valg af Årets Specialforbund og valg til tre bestyrelsesposter.

Der har været drøn på i DIF-idrætten det seneste år. Rekordhøje medlemstal, en stor børnesatsning i Fremtidens Idræt for Børn og Unge med støtte fra A.P. Møller Fonden og fokus på at reducere idrættens aftryk med et nyt ESG-regnskab. Samtidig står vi foran en stor sportssommer for både bredden og eliten med blandt andet OL i Paris, DM-ugen i Herning og Royal Run.
Der kigges både tilbage og fremad på DIF’s årsmøde lørdag 4. maj - blandt andet med taler af kulturminister Jakob Engel-Schmidt og DIF’s formand, Hans Natorp. Derudover skal et nyt forslag om en mere dynamisk DIF-idræt behandles. Ligeledes præsenteres der på årsmødet idrætter, der arbejder for at mindske aftrykket på klima og miljø.
Pressen inviteres til at deltage i DIF’s årsmøde 2024. Årsmødet afholdes lørdag 4. maj i Idrættens Hus, Brøndby Stadion 20, 2605 Brøndby kl. 9.00.
Tilsagn om deltagelse skal ske senest fredag den 3. maj kl. 10.00 til kommunikationskonsulent Jonas Hjortdal, johj@dif.dk eller mobil 60 55 98 49.
Udvalgte programpunkter
Kl. ca. 9.10-9.45: Formand Hans Natorps mundtlige beretning.
Hans Natorp er løbende til rådighed for pressen under årsmødet. Dog mest optimalt umiddelbart før kl. cirka 8.30 og efter årsmødet kl. cirka 15.00.
Kl. ca. 9.45-10.05: Tale ved kulturminister Jakob Engel-Schmidt
Ministeren står som udgangspunkt til rådighed for pressen i 10-15 minutter efter sin tale for DIF’s repræsentantskab. Cirka kl. 10.05.
Kl. ca. 10.30-12: Temasession om OL med deltagelse af elitetræner Lars Jørgensen og flere OL-atleter.
Både Lars Jørgensen og atleter står til rådighed for pressen.
Kl. ca. 13.00: Behandling af forslag vedr. mere dynamisk DIF-idræt.
Læs mere i DIF’s årsmateriale fra side 103.
Kl. ca. 13.55: Grøn idræt
Der offentliggøres de seneste forbund, der har fokus på at mindske deres aftryk på klima og miljø.
Kl. ca. 14.15: Kåring af Årets Specialforbund 2024.
En elektronisk afstemning blandt de stemmeberettigede 62 specialforbund afgør, hvilket specialforbund der vinder prisen og de tilhørende 100.000 kroner. De tre kandidater til Årets Specialforbund 2024 er Danmarks Bokse-Union, DanskHåndbold og Dansk Kano og Kajak Forbund.
Læs mere om Årets Specialforbund og kandidaterne her og fra side 132 i DIF’s årsmateriale.
Kl. ca. 14.35: Valg til diverse tillidsposter i DIF.
Der skal vælges to næstformænd samt tre bestyrelsesmedlemmer. Alle poster besættes for to år.
Thomas Bach og Frans Hammer genopstiller som næstformænd uden modkandidater.
Følgende har meddelt deres kandidatur til DIF’s bestyrelse:
- Jette Albinus (genopstiller).
- Thomas Christensen (genopstiller).
- Mads Freund.
- Camilla Lyngsø.
- Karsten Madsen.
- Mads Olsen.
Læs mere om valget til DIF’s bestyrelse i DIF’s årsmateriale fra side 135.
Årsmødet ventes at slutte cirka 15.00.
Find årsmødemateriale og komplet dagsorden vedhæftet.
Nøgleord
Kontakter
Jonas HjortdalPolitisk kommunikationskonsulent
Tlf:60559849johj@dif.dkVedhæftede filer
DIF blev stiftet tilbage i 1896 og er interesseorganisation for foreningsidrætten i Danmark. Gennem årene er der kommet flere og flere specialforbund til, så DIF-familien i dag består af 62 forbund, ca. 8.500 idrætsforeninger og knap 2,1 millioner medlemmer. DIF er samtidig national olympisk komité i Danmark.

Følg pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Team Danmark og DIF indgår partnerskab med Club La Santa12.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Team Danmark, DIF og sportsresortet Club La Santa på Lanzarote har indgået et treårigt partnerskab, der skal give danske eliteatleter stærke træningsfaciliteter og styrke uddannelsen af trænere i dansk idræt.
Fond sikrer Idrættens Sociale Pris11.3.2026 07:25:16 CET | Pressemeddelelse
Danmarks Idrætsforbund (DIF) og Grundfos Fonden står bag Idrættens Sociale Pris, der de seneste tre år er blevet uddelt i forbindelse med Sportsgallaen på DR. Nu forlænger de to parter samarbejdet om prisen.
Flere idrætsforeninger kaster sig ind i miljøkampen for at tjene penge til klubkassen3.3.2026 13:00:00 CET | Pressemeddelelse
Flasker og dåser ender for ofte i skraldespanden rundt omkring på idrætsanlæg og i sportshaller. For at komme problemet til livs, har DIF og Dansk Retursystem indgået et partnerskab, der har fået 250 idrætsforeninger til at samle dåser og flasker ind – og bruge pantpengene til klubkassen. Succesen har nu fået parterne til at forlænge samarbejdet.
18-årig svømmer er Årets Fund i dansk idræt 202525.2.2026 14:14:45 CET | Pressemeddelelse
En prominent navneliste bliver nu udvidet med svømmeren Martine Damborg, der i dag har modtaget Danmarks ældste idrætspris, Årets Fund, som uddeles af Politiken, Danmarks Idrætsforbund og Team Danmark.
Ny undersøgelse: De unge søger socialt fællesskab i idrætsforeningerne24.2.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Mens to ud af tre unge højst ses med deres venner én gang om ugen i fritiden, så er billedet et andet i idrætsforeningerne. Her er de unge dem, der oftest hænger ud før og efter træning. Derfor investerer DIF i de gode sociale rammer i foreningerne.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum