Bæredygtighed er i centrum på ny fælles udstilling mellem to universiteter
I denne uge ser en ny udstilling dagens lys. Den hedder Sund Fremtid og handler, om at man vil sætte fokus på sundhedsforskning i krydsfeltet mellem klima, bæredygtighed og sundhed.

Udstillingen er et samarbejde mellem de Sundhedsvidenskabelige Fakulteter på hhv. Københavns Universitet og Syddansk Universitet og ønsket er, at man via 8 billedportrætter kan sætte fokus på den ressourcekrise og miljøudvikling, der på mange måder rammer både planetens og menneskers sundhed.
”Vi ønsker med udstillingen at fortælle, at der på universiteterne landet over sidder dygtige forskere, der rent faktisk tager det her alvorligt. De forskere der er portrætteret her er alle med til at gøre en forskel – og det vil vi gerne vise omverdenen; at vi altså stadig kan gøre en forskel,” siger dekan på Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet på SDU, Ole Skøtt.
Udstillingen skal stå udendørs og de 8 portrætterne af de 9 forskere er sat op på 8 udstillingskasser, der kan modstå vind og vejr. Det er en såkaldt vandreudstilling, som først er udstillet i København, og dernæst skal forbi lokationer i regi af SDU til inspiration og vidensdeling.
”Jeg håber, at denne udstilling bliver en inspiration til nuværende, nye og kommende studerende. Så de kan se, at det er muligt at kombinere en karriere inden for sundhedsvidenskab med at gøre noget godt for klima og bæredygtighed. Og jeg håber, at vores forskere også bliver inspireret. Ligesom den offentlighed, der går forbi herude eller besøger os her på matriklen,” udtaler dekan Bente Merete Stallknecht fra Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet på Københavns Universitet.
Udstillingen er altså først at finde på Københavns Universitet fra fredag den 26.april 2024 og indtil sommerferien. På den anden side af sommerferien, vil man kunne se de 8 byster på SDU.
Ønsker du at læse mere om projektet og forskningen – og ikke mindst se billederne – så kan du finde det hele på www.sundfremtid.nu.
Med i udstillingen:
Forskere fra SDU:
- Jens Troelsen & Kaya Roessler: Om fysiske omgivelsers påvirkning af mental og fysiske sundhed
- Tanja Schmidt: Om cykelfremme
- Tina Kold: Om PFAS og giftige stoffer
- Sidsel Arnspang Pedersen: Om lægemidlers klimaaftryk
Forskere fra KU:
- David Nogués Bravo: Om Biodiversitetskrisens konsekvenser for udvikling af ny medicin
- Marie Pedersen: Om luftforurening
- Peter Kjær Mackie Jensen: Om klimaflygtninge i Bangladesh
- Anna-Sofie Stensgaard: Om vektorbårne sygdomme
Kontakter
Sigurd A. KristoffersenLeder af KommunikationDet Sundhedsvidenskabelige Fakultet
Tlf:30100263sikri@health.sdu.dkLinks
Syddansk Universitet
Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet
Følg pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
De første læger fra den regionale kandidatuddannelse i medicin i Esbjerg er uddannet26.6.2025 09:33:49 CEST | Pressemeddelelse
De første 21 nyuddannede læger fra den regionale kandidatuddannelse ved Syddansk Universitet på Esbjerg Sygehus – Syddansk Universitetshospital har 25. juni aflagt lægeløftet
Første læger fra SDU i Esbjerg har aflagt lægeløfte25.6.2025 18:51:24 CEST | Pressemeddelelse
Historisk dag på Esbjerg Sygehus – Syddansk Universitetshospital: De første kandidater i medicin er færdiguddannede
En indsats for bedre forståelse af hjernens aldring25.6.2025 09:03:17 CEST | Pressemeddelelse
Manouchehr Seyedi Vafaee er udnævnt til professor i neuroimaging og neurobiologisk aldringsforskning på SDU. Professoratet skal styrke vores viden om hjernens aldring og afklare mekanismerne bag Alzheimers sygdom og andre neurologiske lidelser.
Batterierne fra verdens længstsejlende el-færge får nyt liv: Fra bølgeskvulp til solskin19.6.2025 10:04:40 CEST | Pressemeddelelse
El-færgen Ellen er en klimadarling. Men hvad gør man med 26.000 slidte battericeller? To SDU-forskere vil bruge batterierne til at lagre sol og vind.
Nye tandlæge- og tandplejeruddannelser på Syddansk Universitet18.6.2025 16:08:25 CEST | Pressemeddelelse
Den politiske beslutning om tandlæge- og tandplejeruddannelser på SDU imødekommer Region Syddanmarks behov for flere tandfaglige specialister, som kan styrke den regionale sundhedssektor og sikre bedre tandpleje til borgerne.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum