OK udvider ladeinfrastrukturen i flere danske kommuner
OK er i fuld gang med at tilføje flere tusinde nye ladepunkter på tværs af hele landet, så det bliver endnu nemmere at være elbilist

Det bliver nemmere og nemmere at finde en ladestander i det offentlige rum, når man er på farten, til en fritidsaktivitet, på arbejde eller ude at handle og har brug for at oplade sin bil. Det skyldes blandt andet, at der bliver gennemført adskillige kommunale udbud om opsætning af ladestandere på offentlige arealer landet over.
OK er godt i gang med at etablere de ladestandere, som selskabet løbende har vundet i kommunale udbudsrunder.
”Vi nærmer os 2000 offentlige ladepunkter, og der er endnu flere på vej - heraf kommer en del via kommunale udbud,” siger Kenneth Risborg Korsgaard, OK’s markedsdirektør på e-mobilitet, og fortsætter:
”De kommunale udbud spiller en central rolle i vores bestræbelser på at etablere et landsdækkende ladenetværk til elbilister, fordi de er med til at sikre, at der fx kommer opladningsmuligheder ved skoler, idrætsanlæg, i sommerhusområder og nær indkøbsmuligheder. Samtidig sikrer de kommunale udbud også, at beboere i lejligheder, der ikke har mulighed for at installere egen hjemmeladeløsning, får adgang til opladning i nærheden af deres hjem.”
Siden 2023 har OK vundet 46 kommunale udbudsaftaler fordelt på i alt 18 kommuner. Derudover har OK også vundet offentlige udbud fra Vejdirektoratet og Professionshøjskolen UCN.
”Ved at øge antallet af tilgængelige opladningsmuligheder gør vi livet nemmere for elbilisterne, for det reducerer både den tid og det besvær, som de kan opleve i deres søgen efter strøm,” siger Kenneth Risborg Korsgaard.
Her etableres de kommunale ladepunkter
Nedenfor ses en liste over antallet af OK-ladepunkter, der er indgået kontrakt om i de forskellige kommuner. Ladepunkterne vil være tilgængelige for alle.
- Københavns Kommune del 1: 340 ladepunkter.
- Københavns Kommune del 2: 187 ladepunkter.
- Nyborg Kommune: 110 ladepunkter.
- Høje-Taastrup Kommune: 60 ladepunkter.
- Gribskov Kommune: 36 ladepunkter.
- Haderslev Kommune: 134 ladepunkter.
- Aabenraa Kommune: 26 ladepunkter.
- Kalundborg Kommune: 42 ladepunkter.
- Kolding Kommune: 193 ladepunkter.
- Guldborgsund Kommune: 40 ladepunkter.
- Hillerød Kommune: 28 ladepunkter.
- Furesø Kommune: 64 ladepunkter.
- Svendborg Kommune: 10 ladepunkter.
- Vordingborg Kommune: 56 ladepunkter.
- Brøndby Kommune: 82 ladepunkter.
- Glostrup Kommune: 16 ladepunkter.
- Gentofte Kommune: 26 ladepunkter.
- Odsherred Kommune: 8 ladepunkter.
Samlet set vil der blive etableret 1458 kommunale OK-ladepunkter.
Udover ovennævnte ladepunkter er OK også godt i gang med etableringen af offentligt tilgængelige lyn- og hurtigladepunkter ved nuværende og kommende OK-lokationer, Coop’s butikker, Elgigantens butikker samt ved flere andre virksomheder og foreninger.
Nøgleord
Kontakter
Rikke Bue LaumarkKommunikationskonsulent
ribl@ok.dkBilleder
- OK er et bredt funderet energiselskab for private og erhverv. På hylderne er alt fra brændstof og ladestandere til grøn el og varmepumper.
- OK er desuden en af de største elleverandører i Danmark
- OK a.m.b.a. er et dansk andelsselskab og tæller udover moderselskabet OK datterselskaber som Kamstrup, EnergiData og OK Energiteknik.
- OK omfatter mere end 685 tankstationer, mere end 230 vaskehaller samt mere end 80 Truck Diesel stationer, og OK er således Danmarks største tankstationskæde.
Følg pressemeddelelser fra OK
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra OK
Almindelige elbilister skal køre over 40.000 km. om året, før abonnement med fri opladning kan betale sig8.12.2025 06:47:24 CET | Pressemeddelelse
Alt for mange elbilsejere betaler dyrt for opladning. Det gælder især elbilister med fri opladning på abonnement. Nye beregninger viser, at man som almindelig elbilist skal køre over 40.000 km. om året, før abonnement med fri opladning kan betale sig.
Vi oplever lige nu den længste periode uden negative elpriser siden energikrisen5.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Man skal flere måneder tilbage for at finde den seneste time med en elpris under nul. Det skyldes især minimal blæst og sol i Nordeuropa.
Har du styr på strømmen derhjemme? Her er de vigtigste sikkerhedstips3.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
De mange elapparater i hjemmet gør hverdagen nemmere, men de kræver også, at du har styr på sikkerheden. Her får du de vigtigste tips til sikre elinstallationer i hjemmet, så du undgår overbelastning, brand og andre uheld.
Som det første ladeselskab tilbyder OK nu hjemmeladning uden serviceaftale1.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Det kommende farvel til elafgift og refusion har skubbet til markedet for hjemmeladning af elbiler. Nu tilbyder OK som det første ladeselskab en ladeboks hjemme i indkørslen uden serviceaftale.
Europæisk kulde fra både nord og syd betyder meget høje elpriser de næste dage25.11.2025 12:01:27 CET | Pressemeddelelse
Sne, kulde og manglende vind i både Sydeuropa og i vores nordiske nabolande presser elpriserne helt op mod 5 kroner pr. kWh i dag og i morgen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
