DI: Nye anbefalinger viser, at vi skal arbejde med og ikke mod AI på uddannelserne
Ekspertgruppens anbefalinger om anvendelsen af ChatGPT i prøver og undervisning er indeholder gode bud på, hvordan vi kan anvende AI konstruktivt i uddannelsessystemet, så AI ikke opfattes som en genvej til snyd, men snarere en medspiller til styrkelse af elevernes læring. Men vi har et efterslæb på uddannelse og efteruddannelse af elever, lærere og ledere, mener landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri.
![Underdirektør for forskning og uddannelse i DI, Mikkel Haarder. Foto: Sif Meincke](/data/images/public/5524343/13811324/e59b7832-9ff1-42e5-a6a0-d81bb11e8ed6-w_720.jpg)
- Vi kommer ikke uden om, at AI vil være en central del af fremtidens arbejdsmarked og danskernes hverdag. Derfor er det afgørende, at vi har et uddannelsessystem, hvor vi nemt og smidigt kan revidere uddannelsernes indhold og prøveformer i takt med teknologiens udvikling, Mikkel Haarder, underdirektør for uddannelse og forskning i DI.
-Uddannelsessystemet skal tilpasses en virkelighed med kunstig intelligens. Det kræver, at lærere, ledere såvel som elever er klædt på til at håndtere og anvende den nye teknologi – uanset fagområde. Derfor er det positivt, at ekspertgruppen har præsenteret anbefalinger, som fletter AI ind i prøver på en måde, så teknologien bliver en medspiller.
-Vi skal væk fra at se anvendelsen af kunstig intelligens i undervisning og prøver som en måde man kan snyde på, og hen imod at se det som en mulighed for, at elever kan løse opgaver bedst muligt, siger Mikkel Haarder.
Den danske læringsvirksomhed Ordbogen A/S har i mange år leveret digitale læremidler til skoler og uddannelser med et tiltagende fokus på at bruge AI i løsninger til både lærere og elever. Her har ekspertgruppens anbefalinger været imødeset med spænding, da de sætter en retning for, hvordan vi skal bruge AI i uddannelsessystemet:
- Potentialerne ved at bruge AI i undervisningen er enorme. Teknologien er moden til det, så nu handler det om at vi får integreret AI, så det løfter undervisningskvaliteten og elevernes læring, siger CEO for Ordbogen.com Peter Revsbech
Efterspørgslen på AI-kompetencer skal imødekommes
-Erhvervslivet efterspørger i stigende grad arbejdskraft, der har stærke kompetencer indenfor kunstig intelligens. Derfor er det vigtigt, at vi har et uddannelsessystem, der griber de muligheder AI giver og uddanner til de kompetencer, som efterspørges, siger Mikkel Haarder.
-Det er uddannelsessystemets eksistensgrundlag at uddanne til de kompetencer, der er behov for i vores samfund. Derfor skal ekspertgruppen have et stort klap på skulderen for at gå ambitiøst, konstruktivt og løsningsorienteret til opgaven.
Kontakter
Yderligere oplysninger fås hos presserådgiver Bo Hjuler, tlf. 2328 4912, e-mail boh@di.dk
Billeder
![Underdirektør ofr forskning og uddannelse i DI, Mikkel Haarder. Foto: Sif Meincke](/data/images/public/5524343/13811324/eb4bf2fe-c000-42ce-8745-7832dfeba72d-w_240.jpg)
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI: Ualmindelig trist med USA-exit fra Paris-aftale20.1.2025 20:03:54 CET | Pressemeddelelse
Landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri, mener, at det er ubeskriveligt trist at Trump-administrationen vil trække USA ud af Paris-aftalen.
DI-topchef efter Trumps tale: Europa skal ruste sig til en turbulent tid20.1.2025 19:11:42 CET | Pressemeddelelse
Donald J. Trump er netop blevet indsat som USA’s 47. præsident. I sin indsættelsestale varslede han igen ’America First’. Lars Sandahl Sørensen, adm. direktør for Danmarks største erhvervsorganisation, Dansk Industri, udtaler som reaktion på Præsident Trumps indsættelse og tale:
Nu bliver det slut med at fyre for gråspurvene17.1.2025 09:31:09 CET | Pressemeddelelse
Overskudsvarme fra industrien skal ikke længere være omfattet af udskældt prisloft. Det har regeringen og en række af Folketingets partier besluttet, og dermed er vejen banet for mere grøn varme og en effektivisering af vores energiforbrug, hvilket kommer mange virksomheder til gavn.
DI: Frihandlen i verden er under forandring16.1.2025 16:31:48 CET | Pressemeddelelse
Den globale situation er alvorlig og har været det gennem et stykke tid, og vi er meget opmærksomme på, hvordan Danmark og Europa står i forhold til både USA og resten af verden, lyder det fra Dansk Industris adm. direktør.
Hvordan skal Danmark skifte den sorte gas ud med grøn gas?15.1.2025 12:00:46 CET | Presseinvitation
Udbygningen af biogasanlæg i Danmark er gået i stå. Og det er et stort problem, da Danmarks gasforbrug skal være helt grønt i 2030. Hvorfor og hvordan løser vi problemet? Det skal diskuteres ved konferencen Grøn Gas 2025, hvor klima-, energi- og forsyningsministeren deltager sammen med ledende aktører i den danske og internationale energisektor. Pressen er inviteret til at dække hele eventet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum