DI: Nye anbefalinger viser, at vi skal arbejde med og ikke mod AI på uddannelserne
Ekspertgruppens anbefalinger om anvendelsen af ChatGPT i prøver og undervisning er indeholder gode bud på, hvordan vi kan anvende AI konstruktivt i uddannelsessystemet, så AI ikke opfattes som en genvej til snyd, men snarere en medspiller til styrkelse af elevernes læring. Men vi har et efterslæb på uddannelse og efteruddannelse af elever, lærere og ledere, mener landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri.

- Vi kommer ikke uden om, at AI vil være en central del af fremtidens arbejdsmarked og danskernes hverdag. Derfor er det afgørende, at vi har et uddannelsessystem, hvor vi nemt og smidigt kan revidere uddannelsernes indhold og prøveformer i takt med teknologiens udvikling, Mikkel Haarder, underdirektør for uddannelse og forskning i DI.
-Uddannelsessystemet skal tilpasses en virkelighed med kunstig intelligens. Det kræver, at lærere, ledere såvel som elever er klædt på til at håndtere og anvende den nye teknologi – uanset fagområde. Derfor er det positivt, at ekspertgruppen har præsenteret anbefalinger, som fletter AI ind i prøver på en måde, så teknologien bliver en medspiller.
-Vi skal væk fra at se anvendelsen af kunstig intelligens i undervisning og prøver som en måde man kan snyde på, og hen imod at se det som en mulighed for, at elever kan løse opgaver bedst muligt, siger Mikkel Haarder.
Den danske læringsvirksomhed Ordbogen A/S har i mange år leveret digitale læremidler til skoler og uddannelser med et tiltagende fokus på at bruge AI i løsninger til både lærere og elever. Her har ekspertgruppens anbefalinger været imødeset med spænding, da de sætter en retning for, hvordan vi skal bruge AI i uddannelsessystemet:
- Potentialerne ved at bruge AI i undervisningen er enorme. Teknologien er moden til det, så nu handler det om at vi får integreret AI, så det løfter undervisningskvaliteten og elevernes læring, siger CEO for Ordbogen.com Peter Revsbech
Efterspørgslen på AI-kompetencer skal imødekommes
-Erhvervslivet efterspørger i stigende grad arbejdskraft, der har stærke kompetencer indenfor kunstig intelligens. Derfor er det vigtigt, at vi har et uddannelsessystem, der griber de muligheder AI giver og uddanner til de kompetencer, som efterspørges, siger Mikkel Haarder.
-Det er uddannelsessystemets eksistensgrundlag at uddanne til de kompetencer, der er behov for i vores samfund. Derfor skal ekspertgruppen have et stort klap på skulderen for at gå ambitiøst, konstruktivt og løsningsorienteret til opgaven.
Kontakter
Yderligere oplysninger fås hos presserådgiver Bo Hjuler, tlf. 2328 4912, e-mail boh@di.dk
Billeder

Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
EU-parlamentet tager langt om længe vigtigt skridt for at få Europa ud af regel-sumpen13.10.2025 17:07:52 CEST | Pressemeddelelse
Efter svære forhandlinger er politiske grupper i EU-parlamentet endelig nået frem til en aftale over midten om forsimpling af bæredygtighedsrapportering.
Ny chef for DI Ledelsesudvikling skal styrke fokus på ledelse i en tid med store forandringer10.10.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Christine Molgaard Cleemann tiltræder som ny leder for DI Ledelsesudvikling den 15. november. Hun skal stå i spidsen for arbejdet med at udvikle DI’s tilbud til ledere i medlemsvirksomhederne og styrke samtalen om ledelse i Danmark.
Ny chef for DI Vand skal samle branchen og styrke dansk eksport8.10.2025 11:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Lisa Marie Dalsgaard Gerschefski bliver ny chef for DI Vand. Hun skal samle branchen på tværs og styrke Danmarks position som global frontløber inden for vandteknologi.
Danske forsvarsvirksomheder på fremstød i Kiev8.10.2025 08:55:25 CEST | Pressemeddelelse
Vi befinder os på et yderst kritisk tidspunkt i Europas historie – derfor ønsker Danmark og danske forsvarsvirksomheder at spille en afgørende rolle i samarbejde med Ukraines forsvarsindustri. I denne uge har 30 danske forsvarsvirksomheder været på erhvervsfremstød i Kiev arrangeret af blandt andre Erhvervsministeriet og Dansk Industri (DI).
Kulturnatten i Industriens Hus: Oplev en verden af energi7.10.2025 14:11:28 CEST | Pressemeddelelse
Mød Motor Mille, få citroner til at lyse og spil klaver med bananer. Kulturnatten i Industriens Hus bliver en rejse ind i energiens univers, hvor leg, læring, smagsoplevelser og store visioner for fremtiden går hånd i hånd.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum