Har Billund Kommune årets skakskole?
22.4.2024 14:25:17 CEST | Billund Kommune | Pressemeddelelse
48 skoleskak-elever fra Billund Kommune spiller hjernen stærk til Landsfinalen i Skolernes Skakdag – hjernens motionsdag® i Grindsted torsdag d. 25. april. Eleverne møder nye venner fra hele landet, når Grindsted Vestre Skole og Lynghedeskolen afd. Søndre kæmper med om titlen som ’Årets Skakskole’.

Landsfinalen er den festlige afslutning på Skolernes Skakdag - hjernens motionsdag®, hvor 1.235 elever mødes på tværs af køn, kultur og klasser, mens de samler point til deres skole i dysten om titlen som ’Årets Skakskole’ samt medaljer og præmier for 50.000 kr.
Der kommer til at være helt speciel ro og koncentration i MAGION når over 1.000 unge samles for at spille hjernen stærk. Efter de 6 skakkampe rundes dagen af med underholdning af Anders Wortmann, der med sin guitar spreder smil, latter og sjove melodier.
Landsfinalen i Skolernes Skakdag – hjernens motionsdag® afvikles i Billund Kommune, og det er planlagt at værtskabet fortsætter frem til 2026 i første omgang. Dermed vender turneringen hjem til kommunen, hvor det hele begyndte.
”Vi glæder os til igen at være værter for landsfinalen, da vi som hjemsted for Børnenes Hovedstad tror meget på, at eleverne bliver dygtigere til selv at komme på idéer og løsninger, når de lærer gennem leg. Netop derfor synes jeg, at et værtskab for landsfinalen i Skolernes Skakdag giver ekstra god mening for netop Billund Kommune, da skoleskak træner tålmodighed, fordybelse og kritisk tænkning,” udtaler Stephanie Storbank, Borgmester i Billund Kommune.
Generalsekretær i Dansk Skoleskak, Mads Jacobsen, glæder sig også til den festlige Landsfinale:
“Landsfinalen er en fantastisk dag, hvor unge fra hele landet mødes for at spille hjernen stærk sammen og danne nye venskaber. Det er en glæde at se, hvordan skoleskak kan samle unge mennesker og give dem en sjov og lærerig dag.”
Yderligere oplysninger
Landsfinalen i Skolernes Skakdag - hjernens motionsdag® 2024 foregår torsdag den 25. april kl. 10.00-15.15 i MAGION, Tinghusgade 15, 7200 Grindsted.
Se Skoleskak.dk/skakdag for en liste med deltagende skoler. Pressebilleder kan hentes gratis her.
Landsfinalen i Skolernes Skakdag - hjernens motionsdag® 2024 arrangeres med støtte fra Billund Kommune og Spar Nord Fonden.
Om Dansk Skoleskak
Dansk Skoleskak hjælper børn og unge med at spille hjernen stærk og udvikle sig fagligt, socialt og mentalt via skoleskak. Dansk Skoleskak er startet i 1960 af skoleledere, -lærere og -elever.
Dansk Skoleskak har den nationale kompetence inden for skoleskak og rådgiver kommuner og skoler i at anvende skoleskak som systematisk læringsmetode bl.a. via de evidensbaserede læringsprogrammer: SKAK+MAT®, hvis læringseffekter er undersøgt og formidlet internationalt, SFA - Skoleskak For Alle® målrettet elever med ADHD, autisme og indlæringsudfordringer og HPS - hjernen på skemaet®, der styrker elevernes mentale trivsel og øger tro på egne evner.
Dansk Skoleskak står bl.a. bag Skakkens Hus - hjernens motionscenter®, Skolernes Skakdag - hjernens motionsdag®, Skoleskaklærer-uddannelsen® og Skakshoppen.dk, der forsyner skoler, elever og familier med skakmaterialer. Se Skoleskak.dk
Kontakter
Mikkel Nørgaard, læringschef, Dansk Skoleskak: mikkel@skoleskak.dk, +45 29 84 98 74.
Lise Bugge, projektleder, Dansk Skoleskak: lise@skoleskak.dk, +45 25 67 61 00.
Mia JosiassenKommunikationschef
Tlf:20 25 20 86mjos@billund.dkBilleder




Følg pressemeddelelser fra Billund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Billund Kommune
Danmark får EM i dart 2028 hjem på 50-års jubilæet med Billund som værtsby2.10.2026 13:55:29 CEST | Pressemeddelelse
Europamesterskabet i dart vender tilbage til Danmark i 2028. Den Europæiske Dartunion har tildelt mesterskabet til Danmark, hvor, Dansk Dart Union, Billund Kommune og Sport Event Denmark står bag værtskabet. Samtidig markerer EM 2028 et særligt jubilæum, da det er 50 år siden, Danmark var med til at skabe turneringen.
Visionen om Børnenes Hovedstad skal leve videre i ny struktur29.9.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Gennem 14 års samarbejde mellem Billund Kommune og LEGO Fonden har arbejdet med Billund som Børnenes Hovedstad udviklet sig og opnået bredere forankring. Det modnede samarbejde går nu ind i en ny fase, hvor det fællesejede selskab Center for Børnenes Hovedstad vil blive afviklet. Den fælles ambition om Billund som Børnenes Hovedstad fortsætter, men samarbejdet får fremover en ny form.
Det er aldrig for sent at bede om hjælp28.9.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I uge 40 deltager Billund Kommune i den landsdækkende alkoholkampagne, der skal skabe større åbenhed om alkohol og gøre det lettere for borgere og pårørende at søge hjælp, hvis alkohol fylder for meget i hverdagen.
DH Billund kåret som Årets Sociale Forening 2026 på Frivillig Fredag25.9.2026 19:45:35 CEST | Pressemeddelelse
Et stort arbejde med at synliggøre handicappede som et aktiv for både frivillige foreninger og arbejdspladser er blandt nogle af begrundelser for, at DH Billund er valgt som Årets Sociale Forening 2026.
Det Internationale Råd vælger sin første formand22.9.2026 14:56:33 CEST | Pressemeddelelse
Det Internationale Råd i Billund Kommune har nu konstitueret sig og ser frem til at understøtte videreudviklingen af Billund Kommune som en mangfoldig kommune.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum