Tæsk og trusler - fængselsbetjente gør op med fordomme
Mange har en forestilling om, hvad en fængselsbetjent laver. Nogle af dem er meget dramatiske og kommer fra film og tv-serier. Men fiktionens verden er langt fra virkelighedens, og en ny kampagne gør nu op med fordommene.

”Du er så færdig mand!”
Sådan lyder det fra skuespiller Jacob Lohmann, mens han i rollen som fængselsbetjent tæsker løs på en indsat. Men han bliver stoppet af en instruktør, der fortæller ham, at han er galt på den. Scenen er en del af kriminalforsorgens nye rekrutteringskampagne, der viser, at fængselsbetjentenes hverdag er langt fra det stereotype drama, som man ofte oplever i film og tv-serier.
”Virkeligheden i vores fængsler og arrester adskiller sig markant fra fiktionens verden. Derfor er det vigtigt at gøre op med de fejlagtige forestillinger, så folk kan adskille fakta fra fiktion. Vi rekrutterer fængselsbetjente, der har en sund dømmekraft og empati. Vores uniformerede medarbejdere arbejder med de indsatte og ikke mod dem, og selv om der ind imellem kan være udfordrende situationer, så er de uddannet i at håndtere dem”, siger direktør i kriminalforsorgen Ina Eliasen.
Mange har fordomme og spørgsmål om jobbet, og derfor har vi samlet nogle af dem her: https://blivfaengselsbetjent.dk/faq/
Kampagnen kan ses på kriminalforsorgens sociale medier, på https://blivfaengselsbetjent.dk/ og på biograflærredet.
Ansøgningsfristen til optag på fængselsbetjentuddannelsen er den 13. maj 2024.
Kriminalforsorgen har massivt fokus på at rekruttere flere fængselsbetjente, hvilket betyder, at vi har udvidet antallet af skoler og indført en ny merituddannelse samt fuld løn under uddannelsen.
Om uddannelsen til fængselsbetjent
- Uddannelsen til fængselsbetjent tager tre år, og uddannelsen til transportbetjent tager to år.
- Der er løn under hele uddannelsen til fængselsbetjent og jobgaranti, hvis du gennemfører uddannelsen. Man ansættes som tjenestemand.
- Der er mulighed for at afkorte uddannelsen til fængselsbetjent med op til 10 måneder, hvis man har den rette uddannelse og erhvervserfaring.
- Der er tre faste skoler, der er placeret i henholdsvis Birkerød i Nordsjælland, Nykøbing Falster og i Møgelkær sydøst for Horsens.
- Derudover åbner kriminalforsorgen nye pop-up skoler rundt om i landet, senest pop-up skolen i Vestre Fængsel i København.
- Uddannelserne har både teori på skolen og praktik i fængsler, arresthuse og transportenheder.
- Optagelsesprocessen inkluderer en ansøgning, en fysisk test, en online test og et interview.
- Næste frist for optagelse til kriminalforsorgens uddannelser er den 13. maj med studiestart til august.
- Kriminalforsorgen optager nye fængselsbetjente, transportbetjente og værkmestre fire gange årligt i januar, april, august og oktober.
Nøgleord
Kontakter
Pressevagt
Tlf:7255 4141presse@krfo.dkFølg pressemeddelelser fra Kriminalforsorgen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Kriminalforsorgen
Nyuddannede betjente fejres ved to dimissioner på samme dag1.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Årets nyuddannede fængselsbetjente, transportbetjente og værkmestre bliver fejret samme dag på skolerne i Birkerød og Møgelkær ved Horsens. Justitsminister Peter Hummelgaard deltager begge steder, hvor han vil overrække eksamensbeviser sammen med kriminalforsorgens direktør, Ina Eliasen.
Nye fængselsafdelinger får særligt fokus på terrordømte og radikaliserede29.4.2025 15:07:30 CEST | Pressemeddelelse
Afdelingerne kommer på baggrund af en anbefaling fra den tværministerielle indsatsgruppe og blev besluttet som en del af flerårsaftalen for kriminalforsorgen 2023-25.
Kriminalforsorgen ansætter governor til at lede fængsel i Kosovo29.4.2025 12:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Med ansættelsen af en governor med international erfaring, er kriminalforsorgen klar til næste fase i etableringen af de 300 fængselspladser, som Danmark skal leje i Gjilan Fængslet i Kosovo.
Vestre Fængsel holder åbent hus10.4.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Nu kan du få et helt unikt indblik bag murene i Danmarks største arresthus, når Vestre Fængsel i København for første gang holder Åbent Hus. Arrangementet er for alle, men særligt for dem, der er interesseret i en karriere i kriminalforsorgen.
Kriminalforsorgen bliver til Danmarks Fængsler8.4.2025 16:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Kriminalforsorgen skifter i efteråret navn til Danmarks Fængsler. Det nye navn er mere nutidigt og skal styrke rekrutteringsmulighederne, ligesom det er let afkodeligt både nationalt og internationalt.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum