Der var kamp til stregen i Herning i konkurrencen om 10.000 kr. for den bedste idé
Budskabet er klart: Der skal være bedre sikkerhed i nattelivet. Derfor løb tre drenge fra
Herningsholms Erhvervsskole med førstepladsen ved forårets finale i forløbet Kickstart
Programme.
Og vinderen er…
Nerverne sad uden på tøjet hos eleverne på Herningsholm Erhvervsskole denne torsdag formiddag, da de skulle pitche deres projekter.
De stod alle i finalen på iværksætterforløbet Kickstart Programme. Tiden var inde til at pitche deres færdige projektidéer og prototyper til dommerpanelet bestående af de to erhvervsfolk Karsten Leth og Lise Hanneslund.
Men det var altså Streetbuddy, der løb med sejren og en præmie på 10.000 kr. til videreudvikling. Bag idéen og udviklingen af prototypen stod tre elever fra Herningsholm Erhvervsskole.
Streetbuddy er en app, der skal sørge for bedre sikkerhed i nattelivet via en stemmestyret app, hvor man skal bruge et såkaldt “safe word”. Desuden kan man holde øje med sine venner og se, hvor mange mennesker der er i nattelivet.
Deres underviser, Christina Krogsgaard, bifalder eleverne for deres idéer
- Projekterne tager udgangspunkt i personlige ting eller lokale ting og større samfundsmæssige ting, siger hun.
Det var Streetbuddy et godt eksempel på.
Udover det glade vinderhold landede andenpladsen hos Mute Talk, som ville sikre bedre vilkår og mindre eksklusion for ordblinde. Mens tredjepladsen gik til Serenity, som også arbejdede med sikkerhed i nattelivet via en mikrochip i et plaster, som man kan sætte et skjult sted.
Finalen, der fandt sted torsdag d. 18. april, er afslutningen på Kickstart Programme, som er et uddannelses- og entreprenørskabsforløb. Dette er sat i verden af Fonden for Entreprenørskab og har til formål at lære erhvervsskoleelever at komme fra idé til virkelighed i arbejdet med iværksætteri og entreprenørskab.
Kontakter
For spørgsmål og bagggrund kontakt Programleder Kickstart Programme, Camilla Rye Leth
Sigurd Schou MadsenPresse- og kommunikationschef
Tlf:91373110sigurd@ffefonden.dkBilleder
Om Fonden for Entreprenørskab
Fonden for Entreprenørskab vil inspirere børn og unge og give dem evnen til at tænke og agere entreprenant og innovativt, så de kan lykkes i en global og omskiftelig verden. Det gør Fonden ved at hjælpe skoler og uddannelser med at fremme entreprenante og innovative evner hos elever og studerende. Fonden fungerer desuden som nationalt videncenter for opsamling, udvikling og udbredelse af viden om entreprenørskabsundervisning på alle niveauer af uddannelsessystemet
Følg pressemeddelelser fra Fonden for Entreprenørskab
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Fonden for Entreprenørskab
Roskildeelever vandt landsdækkende innovationskonkurrence for gymnasier11.12.2024 16:52:25 CET | Pressemeddelelse
350 elever fra 12 institutioner deltog i dag i Fonden for Entreprenørskabs Global Goals Programme. De unges ideer handlede om alt fra kølepude til kørestolsbrugere til hjælp til børn med sprogforstyrrelser.
Små fællesværksteder i storbyerne, et kønsinkluderende tøjunivers og fliser i genbrugsplast var de vindende idéer til Danmarks Entreprenørskabsfestival28.11.2024 16:10:52 CET | Pressemeddelelse
Det var et væld af gode idéer, der kom frem på Danmarks Entreprenørskabsfestival i Vestdanmark, da studerende fra korte og mellemlange videregående uddannelser pitchede deres idéer foran frivillige dommere og hundredevis af tilskuere. Vinderne kom fra SIMAC, VIA University College og Erhvervsakademi Aarhus.
Bæredygtig emballage til fødevareindustrien, et innovativt frø og produkter til at sikre gokart førere: Her er de talentfulde unge vindere til Danmarks Entreprenørskabsfestival27.11.2024 17:38:46 CET | Pressemeddelelse
Sportscenter Herning summede af energi, da unge talenter fra landets ungdomsuddannelser var samlet for at fejre kreativitet, læring og handlekraft på den helt nye Danmarks Entreprenørskabsfestival. Deltagerne præsenterede deres idéer i tre forskellige entreprenørskabsprogrammer, hvor der blev pitch'et med stor entusiasme. Vinderne kom fra Herningsholm Erhvervsskole, Herningsholm Gymnasium, HHX og HTX og Svendborg Tekniske Gymnasium.
Højvandsport, plejehjem i bevægelse og fremtidens busstoppested: Her er elevernes idéer til Danmarks Entreprenørskabsfestival26.11.2024 16:30:16 CET | Pressemeddelelse
Tusinde elever, lærere, tre borgmestre og en minister fyldte Holbæk Sportsby op, da Fonden for Entreprenørskab afholdt Danmarks Entreprenørskabsfestival for grundskoler i Østdanmark. Her skulle vinderne af den 13.000 elevers store landsdækkende finale i entreprenørskabsprogrammet Projekt Edison findes. Holdene bag top tre-idéerne kommer fra Rungsted, Næstved og Nakskov. En sal fuld af energiske 6. og 7. klasses skoleelever og deres stolte lærere skabte en kæmpe idéfest i Holbæk Sportsby til Danmarks Entreprenørskabsfestival for grundskolen. Her kunne publikum, som blandt andre bestod af klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaard, Holbæk-borgmester Christina Krzyrosiak Hansen, Greve-borgmester Pernille Beckmann, Næstved-borgmester Carsten Rasmussen og adskillige frivillige dommere fra erhvervslivet se de 400 finalister fortælle om deres kreative idéer inden for temaet "din og min by i bevægelse." De tre bedste idéer, som fik overrakt henholdsvis 4.000, 6.000 og 10.000 kroner til
Invitation: Oplev skoleelevers kreative ideer og mød fremtidens iværksættere til Danmarks Entreprenørskabsfestival 202422.11.2024 20:18:01 CET | Presseinvitation
Tusindvis af 6.- 7. klasses elever med en iværksætter i maven samles og pitcher deres kreative ideer foran frivillige dommere og et stort publikum, når den nye festival "Danmarks Entreprenørskabsfestival 2024" for grundskolen afholdes tirsdag den 26. november i Holbæk Sportsby. Undervejs kan man også opleve INSPIRE-konferencen og lytte til inspirerende oplæg fra bl.a. Svend Brinkmann.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum