Uddannelses- og Forskningsministeriet ansætter særlig rådgiver
Uddannelses- og forskningsminister Christina Egelund har valgt Peter Parbo Jensen som særlig rådgiver.
Peter Parbo Jensen har beskæftiget sig med politik, presse og kommunikation i forskellige sammenhænge og på forskellige niveauer.
Peter Parbo Jensen har for eksempel været pressechef i Uddannelses- og Forskningsministeriet, Presse- og Kommunikationsrådgiver i Justitsministeriet samt rådgiver for medlemmer af Europa-Parlamentet.
Peter Parbo Jensen er uddannet cand.ling.merc. fra CBS i 2014, og han er netop tiltrådt i forlængelse af den tidligere særlige rådgivers fratrædelse.
Peter Parbo Jensen overtager stillingen efter tidligere særlig rådgiver Anders Langballe.
For yderligere oplysninger:
Pressehenvendelser kan rettes til Uddannelses- og Forskningsministeriets pressetelefon: 7231 8181 eller mail: presse@ufm.dk
Følg pressemeddelelser fra Uddannelses- og Forskningsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Uddannelses- og Forskningsministeriet
Nu åbner muligheden for at indstille forskere til Forskningskommunikationsprisen 202610.10.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Hvert år hylder Uddannelses- og Forskningsministeriet en forsker, der gør ny viden levende, tilgængelig og inspirerende for den brede offentlighed. Nu åbner muligheden for at indstille forskere til prisen i 2026.
Forsvar og innovation er på dagsordenen, når uddannelses- og forskningsministeren deltager i rådsmøde i Bruxelles30.9.2025 11:43:04 CEST | Pressemeddelelse
I dag er uddannelses- og forskningsminister Christina Egelund i Bruxelles for at være mødeleder i Konkurrenceevnerådet. På dagsordenen er blandt andet, hvordan EU skal støtte forskning i og udvikling af teknologi, der kan tilpasses forsvarsanvendelse.
Minister rejser til Grønland for at styrke dansk-grønlandsk samarbejde på uddannelsesområdet26.9.2025 10:18:11 CEST | Pressemeddelelse
Uddannelses- og forskningsminister Christina Egelund rejser i dag til Grønland for at styrke samarbejdet mellem Danmark og Grønland på det videregående uddannelsesområde. Her skal hun blandt andet drøfte udvidelse af campus på Ilisimatusarfik (Grønlands Universitet).
Syv undervisere hædres med pris for deres evne til at inspirere og engagere24.9.2025 06:47:12 CEST | Pressemeddelelse
I dag får syv undervisere overrakt Undervisningsprisen. Prisen gives til undervisere fra landets videregående uddannelser, som formår at inspirere og engagere deres studerende, så de lærer at navigere i en kompleks og omskiftelig verden.
Presseinvitation: Uddannelses- og forskningsministeren uddeler Undervisningsprisen 202522.9.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Syv undervisere fra landets videregående uddannelser hædres onsdag den 24. september i Operaen i København, når uddannelses- og forskningsminister Christina Egelund overrækker Undervisningsprisen 2025.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum