Skovbruget lancerer ny kampagne: ”Takket være skoven”
23.4.2024 08:02:47 CEST | Hedeselskabet | Pressemeddelelse
I en ny kampagne vil skovbrugets parter sætte fokus på den nytte og værdi, Danmark har af et velfungerende og aktivt skovbrug. Det gælder i forhold til klimadagsordenen og den grønne omstilling, sikring af grundvand, reduktion af kvælstofudledning og fremme af natur og biodiversitet. Kampagnens centrale budskaber spiller direkte ind i regeringens ønske om at rejse yderligere 250.000 ha skov og de igangværende grønne trepartsforhandlinger.

Skovbrug og skovrejsning er blevet et væsentligt tema i den offentlige debat. Og med god grund, for det aktive skovbrug bidrager til at løse en række af vores største samfundsudfordringer. Det gælder i forhold til at håndtere klimadagsordenen, hvor skoven både optager CO2, når den vokser, samtidig med at den leverer træ til møbler, byggeri og andre produkter.
Ressourceknaphed og forsyningssikkerhed bliver centrale udfordringer, når vi skal være 10,5 mia. mennesker på kloden i 2050. Som samfund skal vi i stigende grad omstille os til en bioøkonomi, hvor vi i højere grad skaber produkter af fornybare og bæredygtige materialer. Og her kommer træ til at spille en væsentlig rolle. Samtidig bidrager skovbruget til at beskytte grundvandet, reducere kvælstofudledning og øge naturværdier og biodiversitet. Samtidig giver skoven mulighed for rekreative udfoldelser.
Danskerne er generelt glade for at gå tur i skoven og bruge træ som materiale. Vi forbinder næsten per automatik vores verdenskendte møbeldesign med træ, og træ fylder stadig mere i byggesektoren, hvor det lagrer CO2 og bidrager til et mindre klimaaftryk.
Undersøgelser har imidlertid også vist, at danskernes kendskab til aktivt skovbrug og de mange gavnlige sideeffekter er begrænset.
Derfor er Dansk Skovforening, Hedeselskabet, Skovdyrkerne og Træ- og Møbelindustrien (TMI) gået sammen i Partnerskab for Dansk Skovbrug. I regi af dette partnerskab lanceres kampagnen ”Takket være skoven”. Formålet er at sætte fokus på værdien af aktivt skovbrug.
”Vi står over for en række globale megaudfordringer. Det gælder klimaet og den grønne omstilling, hvor vi har brug for træ som et fornybart og bæredygtigt materiale. Vi skal også styrke vores ressource- og forsyningssikkerhed, så vi kan frigøre os fra brug af fossile og knappe ressourcer. Som led i de grønne trepartsforhandlinger ønsker regeringen, at der rejses yderligere 250.000 ha skov i Danmark. Det er vigtigt, at det gøres klogt og rigtigt, så vi får maksimal værdi af denne omstilling,” siger Anders Frandsen, direktør i Dansk Skovforening.
”Skov er en meget vigtig del af Hedeselskabet – det var den, da vi blev stiftet i 1866, hvor skovarealet i Danmark var lille, og siden har vi været den største skovtilplantningsvirksomhed og været medvirkende til at øge skovmængden til de nuværende 15 pct. De skove, vi tilplanter i dag, er ofte multifunktionelle, som kan bidrage til og forbedrer klima, grundvand og biodiversitet. Skov er afgørende for vores alles fremtid og dermed Danmark, og netop derfor er viden om skov og skovbrug, som denne kampagne er med til at fremme, meget vigtig,” siger Torben Friis Lange, administrerende direktør i Hedeselskabet.
”Hos Skovdyrkerne vil vi gerne bidrage til, at alle får øjnene op for alle de goder, som skovene giver os som mennesker og som samfund. Den dyrkede skov producerer det mest fantastiske råmateriale. Træ er fornybart, det kan genbruges og spiller en vigtig rolle i den grønne omstilling. Men skovene bidrager også med rent drikkevand, rekreative formål og natur og biodiversitet.
Skovenes mange muligheder udfolder sig også tydeligt hos vores 4.000 medlemmer, som alle driver deres skove med meget forskellige formål. Uanset formålet er det skoven og træerne, der samler os,” siger Kristian Gernow, sekretariatschef i Skovdyrkerne.
”Træ er et populært materiale inden for møbelproduktion og byggeri, bl.a. fordi det er fornybart og har et lavt klimaaftryk, som forbrugerne i stigende grad sætter pris på. Dog ser vi en tiltagende skepsis over for skovdrift, så der er brug for en bedre forståelse for skovens mange bidrag. Politisk handling er afgørende, hvis vi skal realisere de klimamæssige fordele, som skov og træ tilbyder. Selvom regeringen har fremlagt en ambitiøs målsætning om at plante yderligere 250.000 ha skov i Danmark, kræves der konkret handling for at omsætte disse mål til virkelighed og for at sikre, at den nyplantede skov kan producere træ, som kan anvendes i industrien,” siger Simon Auken Beck, chefkonsulent i Træ- og Møbelindustrien.
Kontakter
Anders Frandsen, direktør i Dansk Skovforening: 3048 8450 / af@danskskovforening.dk
Christian Bogh, kommunikationsdirektør i Hedeselskabet: 2034 5030 / cbo@hedeselskabet.dk
Kristian Gernow, sekretariatschef i Skovdyrkerne: 2143 1452 / kge@skovdyrkerne.dk
Simon Auken Beck, chefkonsulent i TMI: 2671 9651 / siab@di.dk
Links
Om kampagnen, #takketværeskoven
Kampagnen kommer til at køre under overskriften ”Takket være skoven”. I den kommende uge vil der være avisannoncer i de store dagblade, ligesom der vil være webannoncer på væsentlige nyhedsmedier.
Et andet bærende element i kampagnen er en film, som fortæller om vigtigheden af skovbruget i Danmark.
www.takketværeskoven.dk vil fungere som landingpage, hvor den interesserede læser bliver ført hen til mere spændende viden om skoven.
Følg pressemeddelelser fra Hedeselskabet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Hedeselskabet
Hedeselskabet flytter hovedkontoret til Aarhus – vender tilbage efter mere end 100 år i Viborg29.4.2026 12:41:19 CEST | Pressemeddelelse
Efter mere end 100 år i Viborg vender Det danske Hedeselskab nu tilbage til Aarhus. Hovedkontoret flytter til byen, hvor selskabet blev stiftet for 160 år siden i 1866 og markerer dermed et nyt kapitel i Hedeselskabets historie – tæt på viden, partnerskaber og det østjyske vækstmiljø.
Hedeselskabet leverer bedste resultat nogensinde27.4.2026 17:49:59 CEST | Pressemeddelelse
Hedeselskabet realiserede i 2025 en omsætning på 2,37 mia. kr. og et resultat før skat på 109,4 mio. kr. Resultatet er skabt af høj aktivitet i forretningen og medarbejdernes evne til at levere løsninger inden for skov, natur, klima og landskabsforvaltning – områder, der fylder stadig mere i både samfundet og kundernes efterspørgsel.
Hedeselskabet fylder 160 år27.3.2026 16:30:39 CET | Pressemeddelelse
Den 28. marts 1866 blev Hedeselskabet stiftet en forårsdag i centrum af Aarhus. Gennem resten af 2026 markerer Hedeselskabet jubilæumsåret med en række aktiviteter spredt over hele landet, og Hedeselskabets nuværende bestyrelse fejrede fødselsdagen på stedet, hvor selskabet blev stiftet – Hotel Royal.
Hedeselskabets blåmuslinger har fået det røde Ø-mærke27.1.2026 13:22:12 CET | Pressemeddelelse
Muslinger dyrket på net i Limfjorden af Blå Biomasse kan nu kaldes økologiske.
Ny brancheforening stiftet: Marin Natur skal sikre erhvervslivets rolle i havets fremtid4.9.2025 12:36:28 CEST | Pressemeddelelse
Sammen med WSP, Blue Research, DHI og Wittrup Seafood har Hedeselskabet stiftet brancheforeningen Marin Natur. Og målet er klart: Vi skal forbedre havmiljøet, og det kræver at virksomhederne bliver hørt.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum