Hedeselskabet

Hedeselskabets blåmuslinger har fået det røde Ø-mærke

27.1.2026 13:22:12 CET | Hedeselskabet | Pressemeddelelse

Del

Muslinger dyrket på net i Limfjorden af Blå Biomasse kan nu kaldes økologiske.

Blåmuslinger på en båd fra Blå Biomasse, som nu er økologisk certificerede.
Blåmuslinger fra Blå Biomasse, som ejes af Hedeselskabet, er nu økologisk certificerede. Martin Strunge Hedeselskabet

Fremover vil blåmuslinger fra Hedeselskabets forretning Blå Biomasse bære det røde Ø, som indikerer, at muslingerne er økologisk produceret i Danmark. Blå Biomasse har nemlig fået certificeret sine seks muslingeanlæg ved Jegindø og Venøsund i Limfjorden under den statskontrollerede økologiske ordning. 

Da blåmuslingerne lever på net, hvor de selv sætter sig fast, og hverken skal fodres eller medicineres, var omlægningen til økologi oplagt. Processen handlede primært om tekniske detaljer – blandt andet en ny bundmaling til skib og hjælpefartøjer uden skadelig kemi samt skift til biologisk hydraulikolie. Fremover vil der desuden være årlige kontrolbesøg fra myndigheder og dyrlæge samt øget fokus på påvirkningen af omgivelserne, som anlæggene allerede lever op til. 

En%20person%20arbejder%20med%20bl%E5muslinger%2C%20der%20dyrkes%20p%E5%20h%E6ngende%20net%20i%20vands%F8jlen.
Blåmsulingerne dyrkes på net som hænger i vandsøjlen, så man ikke skraber bunden ved høst. Karoline Dam Hansen Hedeselskabet

Gode ved klima, miljø og sundhed 

Med en produktionskapacitet på op til 8.000 tons årligt er Blå Biomasse blandt landets største producenter af blåmuslinger. Muslingerne vokser på net, hvilket betyder, at havbunden ikke skrabes ved høst. Produktionen leveres fersk til konsum, både til det danske marked og som eksport til udlandet – blandt andet Frankrig og Holland, hvor appetitten på blåmuslinger er stor. 

Nu håber Hedeselskabet og Blå Biomasse, at økologi-certificeringen kan skabe fornyet interesse for blåmuslinger herhjemme. Blåmuslinger er nemlig en sund fødevare, rig på omega-3-fedtsyrer, proteiner, vitaminer og mineraler. Ifølge Den Store Klimadatabase, udgivet af Concito, er blåmuslinger med et klimaaftryk på blot 0,19 kg CO₂ pr. kilo blandt de mindst klimabelastende fødevarer – kun overgået af danskvand, postevand og knoldfennikel. 

Muslinger har desuden den fordel, at de renser det vand, de lever i, ved at spise plankton og algevækst, som skyldes udledning af næringsstoffer som kvælstof og fosfor. Hver musling kan filtrere 5-7 liter havvand i timen – og på Blå Biomasses net ved Jegindø og Oddesund lever mange millioner blåmuslinger. 

Bl%E5%20Biomasses%20h%F8stfart%F8j%20p%E5%20havet.
Blå Biomasses høstfartøj har fået ny miljøvenlig bundmaling og bioolie i hudraulikken som en del af certificeringen til økologi. Karoline Dam Hansen Hedeselskabet

Kontakter

Links

Om Hedeselskabet

Hedeselskabet har arbejdet i og med naturen siden 1866 – og naturen er stadig omdrejnings punkt i alt, vi foretager os. Hedeselskabet er en forening med status som erhvervsdrivende fond, og gennem forretningsaktiviteter i selskabet Dalgas a/s, er vores mål at øge biodiversiteten, bekæmpe klimaforandringer og genanvende naturens knappe resurser. Vi er arbejdsplads for ca. 800 engagerede medarbejdere, der hver dag yder en indsats inden for skovforvaltning, grøn pleje, anlægsopgaver, resursegenanvendelse og meget andet.

Følg pressemeddelelser fra Hedeselskabet

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Hedeselskabet

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye