Topdanmark A/S

Topdanmark leverer stærkt resultat og opjusterer

Del

Topdanmarks regnskab for første kvartal 2024 viser et meget tilfredsstillende resultat og en pæn organisk vækst trods måneder udfordret af vintervejret. Forventning til årsresultat opjusteres.

”Vi leverer et stærkt resultat, hvor vi både vækster og fastholder vores fokus på lønsomhed," siger Peter Hermann, adm. direktør i Topdanmark.
”Vi leverer et stærkt resultat, hvor vi både vækster og fastholder vores fokus på lønsomhed," siger Peter Hermann, adm. direktør i Topdanmark.

Topdanmark kommer trods det hårde vintervejr ud af første kvartal 2024 med et overskud på 377 mio. kroner efter skat mod 373 mio. kroner i samme periode året før. Det forsikringstekniske resultat lander på 437 mio. kroner, hvilket er Topdanmarks bedste forsikringstekniske resultat i et første kvartal siden 2019.

Præmieindtægterne vokser til 2.797 mio. kroner efter opkøbet af Oona Health A/S, svarende til en vækst på 11,9 procent. Den organiske vækst for koncernen lander på 4,3 procent mod 2,5 procent i samme kvartal sidste år. Væksten er blandt andet drevet af en pæn tilgang af nye kunder, prisjusteringer og bedre kundefastholdelse. Derudover har Oona Health A/S bidraget positivt til udviklingen.

Topdanmark opjusterer forventningerne til årsresultatet fra 1.150-1.425 til 1.250-1.525 mio. kroner inklusive afløb, mens forventningerne til combined ratio forbedres fra niveauet 82-85 til 81,8-84,8 inklusive afløb. Den organiske præmievækst ventes fortsat at være mere end 4,5 procent for helåret.

”Vi leverer et stærkt resultat, hvor vi både vækster og fastholder vores fokus på lønsomhed. Vi har budt mange nye kunder velkommen, og vi er blevet bedre til at fastholde vores eksisterende kunder. Det er positivt i et kvartal, hvor det kolde og våde vintervejr generelt har været udfordrende,” siger Peter Hermann, adm. direktør i Topdanmark.

Våd og blæsende start på 2024
Det centrale forsikringstekniske nøgletal, combined ratio, der angiver forholdet mellem udgifter og indtægter, ender på 84,8.

Topdanmark fastholder dermed en stærk kerneforretning i et kvartal, der har budt på den næstvådeste vinter nogensinde i Danmark, den kraftigste snestorm i mere end ti år og stormen Rolf. Kunder har i første kvartal 2024 anmeldt 29 procent flere vejrskader på boliger og bygninger sammenlignet med gennemsnittet de seneste fem år.

Derudover har Topdanmark oplevet over 2.000 flere skader, som drejer sig om flere påkørsler bagfra og solouheld på vejene på motorforsikringer samt flere fald- og snubleskader på ulykkesforsikringer som følge af vintervejret.

”Det våde og blæsende vejr er fortsat ind i starten af 2024, og i Topdanmark oplever vi, at klimaforandring og behovet for klimatilpasning fylder meget hos vores kunder i forhold til tidligere. Det arbejder vi med som selskab sammen med branchen om at sikre en politisk prioritering af nationale løsninger,” siger Peter Hermann.

Topdanmark har i årets første kvartal samlet haft udgifter for 1,8 mia. kroner til erstatning og udbedring af skader hos kunder på tværs af alle kundesegmenter.

Medvind på finansmarkederne har betydet, at Topdanmark har et positivt investeringsafkast efter årets første tre måneder på 159 mio. kroner.

Digitale milepæle
Topdanmark er i første kvartal gået i luften med en kundevendt GPT-chatbot, der giver kunder hurtige svar på spørgsmål om privatforsikringer og mere generelle spørgsmål.

En ny app kaldet Topdanmark Forsikring er desuden blevet lanceret, så kunder nemt og hurtigt kan få adgang til deres forsikringer. Appen har på kort tid fået mere end 10.000 brugere.

Topdanmark fortsætter dermed sin plan om at sikre sin konkurrencekraft og sikre endnu bedre kundeoplevelser ved at accelerere den digitale transformation til næste niveau. Målet er, at Topdanmark skal kunne håndtere 80 procent af alle kundehenvendelser på under 20 sekunder.

”Vi har en ambition om at være Danmarks førende digitale forsikringsselskab, der kan levere nem og intuitiv service til vores kunder. Det er fremtiden. Med lanceringen af branchens første kundevendte GPT-chatbot og en ny app tager vi et vigtigt skridt på rejsen mod at gøre det nemt for vores kunder,” siger Peter Hermann.

Fem nedslag fra Topdanmarks Q1-regnskab 2024:

  • Resultat efter skat: 377 mio. kroner (Q1 2023: 373 mio. kroner)
  • Præmieindtægter: 2.797 mio. kroner (Q1 2023: 2.500 mio. kroner)
  • Organisk vækst: 4,3 procent (Q1 2023: 2,5 procent)
  • Combined ratio inklusive afløb: 84,8 (Q1 2023: 83,6)
  • Investeringsafkast: 159 mio. kroner (Q1 2023: 106 mio. kroner)

Nøgleord

Kontakter

Billeder

Topdanmark er et af landets største forsikringsselskaber.

Vi er omkring 2.000 medarbejdere, der hjælper flere end 110.000  erhvervs- og landbrugskunder og 600.000 privatkunder i hele landet. Det har vi gjort siden 1898, hvor grundstenen til Topdanmark blev lagt.

Følg pressemeddelelser fra Topdanmark A/S

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Topdanmark A/S

Peter Hermann har valgt at stoppe, når Topdanmarks integration i If er gennemført6.2.2025 07:40:32 CET | Pressemeddelelse

Peter Hermann har valgt at stoppe som adm. direktør i Topdanmark og viceadm. direktør i If, når Topdanmark er integreret i If 1. juli 2025. Integrationen betyder, at Topdanmark bliver en del af Nordens største forsikringsselskab og det næststørste forsikringsselskab i Danmark med en markedsandel på 21 procent. ”Jeg er stolt over den transformation, som Topdanmark er lykkedes med de seneste syv år. Sammen med dygtige medarbejdere har vi trods store forandringer formået at skabe stærke resultater med en solid kerneforretning, ansvarlig vækst og stigende tilfredshed blandt medarbejdere og kunder. Det betyder, at Topdanmark i dag er et fokuseret, moderne og veldrevet forsikringsselskab, der skaber værdi for kunder, aktionærer og samfundet,” siger Peter Hermann. Sampo-koncernens købstilbud på Topdanmark i august 2024 indledte Topdanmarks integration i If, som er ejet af Sampo. ”Det har været vigtigt for mig at bidrage til integrationen, og sammen har vi lagt en klar plan frem mod den juridi

Topdanmark i opråb: Afgørende at tjekke dette før skiferien30.1.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse

Tusindvis af danskere får snart travlt med at pakke kufferten for at komme afsted på ski. Uge 7 og 8 er to meget populære skiuger, som normalt plejer at give travlhed hos Topdanmark, et af landets største forsikringsselskaber. ”Vi kan allerede se nu, at danskerne kommer til skade på ski og snowboard. Vi forventer især at få travlt med at hjælpe vores kunder i de klassiske vinterferieuger, som er højsæson for skiferier,” siger Rasmus Ruby-Johansen, skadedirektør i Topdanmark. Topdanmarks kunder har foreløbigt anmeldt knap 190 skiskader i år. I januar og februar sidste år blev der anmeldt knap 700 skiskader. Ifølge SOS International, som Topdanmark samarbejder med, var det henholdsvis de 50-59-årige og 20-29-årige, der tegnede sig for flest skiskader i forbindelse med sidste års skisæson. Begge aldersgrupper stod for ca. 20 procent af skiskaderne hver. ”Det er især skader i knæ og underben, der giver mange danskere problemer på skiferien, men vi ser også altid en del, som slår skulderen,

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye