Erhvervslivets Oscar går til SkyTEM: Finder jordens skjulte skatte – fra luften
Ny teknologi skal bringe os tættere på målet om et bæredygtigt samfund, og det er virksomheden SkyTEM Survey ApS i Lisbjerg ved Aarhus et rigtig godt eksempel på.

Med virksomhedens forskningsbaseret teknologi kan man finde frem til jordens skjulte skatte uden at grave.
Virksomheden har udviklet en løsning, der sætter os i stand til at kortlægge jordens grundvandsressourcer og vigtige mineraler, som skal bruges i den grønne omstilling, fra helikoptere og droner – helt ned i 500 meters dybde under jordskorpen uden at tage så meget som et spadestik.
Teknologien er nu på vej ud på globalt plan. I dag blev virksomheden tildelt DI’s eftertragtede Initiativpris.
- Det er en stor glæde for mig at overrække erhvervslivets Oscar til en virksomhed, som trods megen usikkerhed i verden er i stand til at skabe nyt, der ovenikøbet gavner den grønne omstilling. Det er godt gået, og det fortjener i den grad at blive belønnet på fornemmeste vis, sagde vicedirektør Kim Haggren, Dansk Industri.
Ved at flyve i helikopter henover et landskab med det udstyr, SkyTEM oprindeligt har udviklet i samarbejde med forskere på Aarhus Universitet, kan grundvandsmængder måles ganske præcist ned i 500 meters dybde – uden at det er nødvendigt at grave i jorden. Dermed kan vandressourcer hurtigt og effektivt lokaliseres. Det samme gælder mineraler og andre geofysiske forhold.
- Det er en meget stor glæde for os at vinde DI’s Initiativpris 2023. Det betyder, at der bliver rigtig meget positiv opmærksomhed på vores teknologi, så vi er rigtig stolte over prisen, og at vi vinder den i stærkt felt af nominerede, siger CEO Flemming Effersøe, SkyTEM Survey.
DI’s initiativpris er en hyldest til små og mellemstore virksomheder. I 2023 var der et særligt fokus på at belønne virksomheder, som har skabt et stærkt grundlag for vækst ved at tænke innovativt og skabe nye bæredygtige løsninger - i en verden præget af forandring og usikkerhed med stigende materialepriser, usikre globale forsyningskæder og mangel på medarbejdere. –
Vi er bevidste om, at den innovation vi laver, skal bruges til bæredygtige løsninger, således at vi kan løse nogle af de udfordringer, kloden har med vandforsyning, klima og det at kunne anlægge veje og broer på de rigtige steder, så man også kan få fat i de mineraler, som f.eks. kobber, nikkel og andre mineraler, som vi skal bruge til den grønne omstilling, siger Flemming Effersøe.
De øvrige nominerede til prisen var Boxen Emballage A/S i Nørresundby og Skovgaard Energy A/S i Lemvig. Med prisen følger et kunstværk, skabt af Trine Drivsholm fra Ebeltoft.
Kontakter
Yderligere oplysninger fås hos presserådgiver Bo Hjuler, tlf. 2328 4912, e-mail boh@di.dk
Billeder

Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI: Bureaukrati står i vejen for AI i det offentlige16.12.2025 08:29:31 CET | Pressemeddelelse
Regeringen, KL og Danske Regioner har i dag indgået en ny aftale om tre AI-storskalaprojekter. Erhvervsorganisationen Dansk Industri hilser aftalen velkommen, men peger samtidigt på, at aftalen ikke ændrer på, at alt for meget bureaukrati i form af uhensigtsmæssig lovgivning og regulering står i vejen for at forløse det kæmpestore potentiale ved at anvende kunstig intelligens.
DI: Regeringen løfter samfundssikkerheden markant – men erhvervslivet skal inddrages mere13.12.2025 07:16:45 CET | Pressemeddelelse
Regeringens beslutning om en langsigtet og ambitiøs investering i bekæmpelsen af hybride trusler betyder et markant løft af samfundssikkerheden. Sådan lyder reaktionen fra landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI). Men DI efterlyser en større involvering af det private erhvervsliv i planerne for et mere modstandsdygtigt Danmark.
DI: Ny lægemiddelaftale er bedre end frygtet - men et skridt i den forkerte retning11.12.2025 07:22:33 CET | Pressemeddelelse
Den nye lægemiddelpakke stiller medicinalindustrien ringere end i dag, men aftalen er langt bedre, end EU-Kommissionen oprindeligt lagde op til, lyder det fra Dansk Industri, der særligt roser den danske regerings indsats under forhandlingerne.
DI: Vedtagelsen af forenklingspakke vigtigt skridt for EU9.12.2025 07:48:07 CET | Pressemeddelelse
Efter et langt forløb er EU’s store regelforenklingspakke for rapportering om bæredygtighed nu endeligt vedtaget. Det er et vigtigt skridt for EU og en sejr for det danske EU-formandskab. Regelforenkling er nødvendig, hvis Europa skal bevare sin globale konkurrencekraft. Derfor håber DI, at der i den kommende tid vil blive vedtaget en række yderligere regelforenklingspakker.
Thomas Bustrup stopper i DI8.12.2025 22:22:13 CET | Pressemeddelelse
Viceadm. direktør Thomas Bustrup stopper i DI efter spirituskørsel.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum