Glædelig nyhed: Plantefonden får 60 mio. kr. ekstra med ny politisk aftale
15.4.2024 10:15:50 CEST | Dansk Vegetarisk Forening | Pressemeddelelse
Dansk Vegetarisk Forening glæder sig over, at der med aftalen om Grøn Fond bliver investeret mere i Fonden for Plantebaserede Fødevarer i 2025 og 2026. "Helt nødvendigt at området bliver prioriteret", lyder beskeden.

Der er gode nyheder i den netop offentliggjorte politiske aftale om Grøn Fond.
Politikerne er således enige om at afsætte 30 mio. kr. til Fonden for Plantebaserede Fødevarer i 2025 og yderligere 30 mio. kr. i 2026. I alt 60 mio. kr. ekstra. Dette sker, idet politikerne er enige om, at man ønsker at fremme plantebaserede fødevarer.
Dansk Vegetarisk Forening roser politikerne for at afsætte flere ressourcer til dette område. Der skal investeres massivt på alle parametre inden for plantebaserede fødevarer, hvis Danmark ønsker positionen som grønt foregangsland inden for det plantebaserede.
"Der er ingen tvivl om, at fremtidens fødevareproduktion kommer til at basere sig på planter. Og det er dejligt, at der fortsat er bred opbakning i Folketinget til at understøtte udviklingen af fremtidens plantebaserede fødevarer. Det sender et stærkt signal til resten af verden om, at plantebaserede fødevarer er fuldstændig afgørende for den grønne omstilling – og at Danmark derfor bliver ved med at prioritere området," siger generalsekretær Rune-Christoffer Dragsdahl.
Plantefond har vakt interesse i udlandet
Etableringen af Plantefonden i Danmark såvel som den nationale handlingsplan for plantebaserede fødevarer har med rette fået stor positiv opmærksomhed fra udlandet.
Aftalen om Grøn Fond viser ifølge Rune-Christoffer Dragsdahl, at politikerne er villige til at sætte handling bag ambitionerne for at bakke op om den positive udvikling.
Der har været utrolig stor søgning i Plantefondens første runder, og derfor er det ubetinget positivt, hvis fonden fremover kan imødekomme flere kvalificerede ansøgninger.
Anbefalingerne fra eksperterne på flere af landets universiteter går samtidig på, at der skal investeres mindst 600 mio. kr. årligt i en målrettet indsats for plantebaserede fødevarer. Aftalen om Grøn Fond er et nødvendigt og godt skridt på vejen, men i kommende forhandlinger er der ifølge Dansk Vegetarisk Forening behov for at prioritere fremtidens fødevarer endnu højere.
Nøgleord
Kontakter
Rune-Christoffer Dragsdahl
Generalsekretær, Dansk Vegetarisk Forening
rc (at) vegetarisk.dk / Tlf 50 56 18 17
Dansk Vegetarisk Forening (DVF) arbejder for at udbrede vegetarisk levevis samt oplyse om fordelene ved at skære ned på animalske produkter – såvel for dyr og mennesker som af hensyn til global bæredygtighed. Vi er en forening for vegetarer, veganere og alle andre, der støtter plantebaseret levevis. Vi tror på, at hvert eneste plantebaserede måltid gør en forskel. Vi samarbejder med erhvervsliv, forskere, politikere, myndigheder og andre organisationer om at gøre verden grønnere.
Følg pressemeddelelser fra Dansk Vegetarisk Forening
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dansk Vegetarisk Forening
Situationen er alvorlig: Danmark har brug for en national kostrådsstrategi19.3.2026 08:08:54 CET | Pressemeddelelse
Vi er for langt væk fra anbefalingerne i de nationale kostråd. Situationen er efterhånden så alvorlig, at der må øjeblikkelig politisk handling til. Ét greb kan benyttes som et naturligt første skridt, mener Danmarks centrale plantebaserede aktør.
Ny Voxmeter-måling: 4 ud af 5 danskere vil støtte landbruget i at producere mere dansk frugt og grønt17.3.2026 08:01:00 CET | Pressemeddelelse
Bliver nulmoms på frugt og grønt en realitet, ønsker et flertal af danskerne at øremærke restbeløbet af de afsatte midler til at understøtte landbrugets omlægning til mere dansk frugt og grønt, viser ny undersøgelse.
Sund moms – sund fornuft: Nulmoms på frugt og grønt er det eneste, der giver mening11.3.2026 08:52:13 CET | Pressemeddelelse
Det er klogere at satse på billigere frugt og grønt, økologi, skolefrugt og styrket dansk produktion frem for en generel momssænkning, lyder budskabet fra 12 organisationer og virksomheder. Budskabet er led i en landsdækkende aviskampagne.
Over 100 organisationer i erklæring til FN’s medlemslande: Følg Danmarks eksempel13.11.2025 14:06:09 CET | Pressemeddelelse
Organisationer fra hele verden opfordrer nu COP30’s lande-delegationer til at udarbejde strategier for at fremme plantebaserede fødevarer, lige som Danmark har gjort.
Her er Danmarks bedste plantebaserede takeaway4.11.2025 05:42:00 CET | Pressemeddelelse
Pico Pizza vandt Årets plantebaserede takeaway-måltid ved weekendens Plant Food Festival, hvor Dansk Vegetarisk Forening og Plantebranchen hyldede årets bedste plantebaserede madoplevelser på farten.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum