Haderslev klar med nyt arrangement om forsvarspolitik
12.4.2024 13:19:52 CEST | Haderslev Kommune | Pressemeddelelse
Haderslevsamtalerne – sådan hedder det nye koncept i Haderslev Kommune, hvor aktuelle gæster debatterer og samtaler om forsvars, sikkerhedspolitik og situationen i Verden lige nu. Første arrangement finder sted den 25. april som optakt til Haderslev Lysfest.

Folketingsmedlemmer, diplomater, forskere og virksomheder fra forsvarsindustrien – det er nogle af de debattører, man kan møde i Haderslev den 25. april til første udgave af Haderslevsamtalerne.
Tidligere generalkonsul i Skt. Petersborg og nuværende udenrigskommentator, Jens Worning, samler trådene i to arrangementer. først om eftermiddagen til et arrangement for inviterede gæster fra Forsvaret og industrien. Dernæst til en paneldebat om aftenen, der er åben for alle interesserede.
"Forsvarspolitikken er på kun to år blevet det mest centrale politikområde. Det er konkret udløst af Ruslands invasion af Ukraine 24.02.2022, men de underliggende dynamikker rækker længere ud i fremtiden. En ny global verdensorden er ved at opstå. Der er den største krig i Europa siden anden verdenskrig, konflikter truer i Asien og præsidentvalget i USA til november kan blive en test for det transatlantiske sammenhold. Derfor er det vigtigt, at vi har en demokratisk og folkelig samtale om forsvar og sikkerhed", siger Jens Worning.
Paneldebat torsdag aften
Torsdag aften kan alle interesserede deltage i et arrangement på Rådhuset hvor folketingsmedlemmer fra Forsvarsudvalget, Udenrigsudvalget og Det Udenrigspolitiske Nævn diskuterer den aktuelle politiske situation.
I panelet vil blandt andet være Jesper Petersen (S), Peter Kofod (DF) og Preben Friis-Hauge (V) til en samtale om sikkerhedspolitik, det danske forsvar og situationen i verden.
Inden paneldebatten kan deltagerne høre oplæg fra forskellige aktuelle debattører på området.
Dem kan du møde
Truslen fra Rusland dækkes af "Vor mand i Moskva", tidligere forsvarsattache, Carsten Rasmussen, der i diplomatkrigen med Rusland, blev smidt ud af Rusland. Han fortæller sin historie og giver perspektiver fra sine andre udstationeringer i blandt andet Kina, Sydkorea og Polen
Lektor og PhD, Jesper Zeuthen, fra Aalborg Universitet stiller spørgsmålet, om vi skal frygte Kina mere end Rusland – eller om samarbejde mellem Vesten og Kina er en farbar vej mod mere sikkerhed globalt.
Rasmus Brun Pedersen, lektor og PhD ved Aarhus Universitet, taler om EU og Nato’s tilstand og krigen i Ukraine – eller er vi i krig med Rusland?
”Vi har skabt Haderslevsamtalerne om forsvar, fordi vi står i en alvorlig situation ikke bare i Europa, men i hele verden. Vi er hjemsted for rigtig mange af Forsvarets arbejdspladser, så i en tid med konflikt og krig tager vi meget naturligt et medansvar for samtalen og debatten om den forsvarspolitiske situation”, siger borgmester i Haderslev Kommune, Mads Skau.
Hent en gratis billet
Haderslevsamtalerne er åbent for alle og foregår torsdag den 25. april klokken 19-21. på Rådhuset i Haderslev.
Der er 120 gratis billetter til arrangementet, som man kan hente på haderslev.dk/samtaler.
Dørene åbner klokken 18.30 hvor der serveres kaffe og kage. Efter arrangementet er der mulighed for at tage en uformel snak med oplægsholderne.
Kontakter
Mads SkauBorgmester
Tlf:40 78 14 75mskau@haderslev.dkJens WorningModerator
Jens Worning er tidligere generalkonsul i Skt. Petersborg, udenrigskommentator på Kristeligt Dagblad og partner i Policy Group A/S
Thor LangeKulturkoordinator
Tlf:74 34 17 44thla@haderslev.dkFølg pressemeddelelser fra Haderslev Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Haderslev Kommune
Alle partier bag budget, der skal styrke velfærden i Haderslev Kommune24.9.2026 18:53:58 CEST | Pressemeddelelse
Alle 10 partier i Haderslevs Kommunalbestyrelse er med i budgetforlig, der fokuserer på velfærd og fremtidsudvikling i hele kommunen.
Royal Run kommer til Haderslev i 202717.9.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
For første gang bliver Haderslev en af de fem værtsbyer for Royal Run. Den 17. maj 2027 samles tusindvis af deltagere og tilskuere til en folkefest fyldt med bevægelse, fællesskab og oplevelser i hjertet af Sønderjylland.
Haderslev Kommune indgår klimasamarbejde med efterskoler31.8.2026 12:47:13 CEST | Pressemeddelelse
For tredje gang er Haderslev Kommune udvalgt af Bloomberg Philanthropies' Youth Climate Action Fund, som inviterer unge til at komme med idéer til klimaprojekter. I år har kommunen indgået et strategisk samarbejde med to efterskoler og en ungdomsskole, hvor kommunen skal støtte op om de unges idéudvikling.
Luther roser og frimærker26.8.2026 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
I forbindelse med markeringen af 500 – års jubilæet for Reformationen i Haderslev i 2026, kan Historie Haderslev præsentere to mindre udstillinger; én i Baghuset, Ehlers Samlingen, Slotsgade 20 og den anden på Kløvervej 87B, Haderslev.
17.425 borgere skal hjælpe Haderslev Kommune med at udvikle landdistrikterne13.8.2026 13:58:14 CEST | Pressemeddelelse
Alle borgere over 14 år i kommunens landdistrikter inviteres til at dele deres erfaringer, ønsker og behov i en ny spørgeskemaundersøgelse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum