Foredrag om frihedskampen under besættelsestiden med udgangspunkt i historien om Stoholm-gruppen
18.4.2024 08:00:00 CEST | Viborg Bibliotekerne | Pressemeddelelse
I år markeres der 80-året for henrettelsen af Helmer Wøldike, lederen af Stoholm-gruppen. Dette er en vigtig anledning til at mindes dem, der kæmpede for frihed og for Danmark.

Niels-Birger Danielsen er journalist og historiker med speciale i besættelsestiden. Han er også forfatter til de fire bind om frihedskampen 1940-45 med titlen ”Modstand”. Den 2. maj besøger han Stoholm og deler sin store viden om det tyske gidselsystem, Stoholm-gruppens arbejde og betydning samt den tragiske katastrofe i vinteren 1943/44. Det var en tid, hvor Harvy Jensens samarbejde med Gestapo førte til omkring 200 anholdelser og midlertidig ødelæggelse af den jyske modstandsorganisation.
Mere om Stoholm-gruppen
En kold formiddag den 13. januar 1944 dukker Gestapo, det berygtede tyske hemmelige politi, op i Kreditforeningen i Viborg. Deres mål? At arrestere den 30-årige Helmer Wøldike. Han var ikke bare en kreditforeningsassistent, men også en tidligere frivillig fra den finsk-russiske Vinterkrig og leder af modtagegruppen i Stoholm.
Gestapo-folkene blev anført af den danske agent Harvy Jensen, som også havde været involveret i oprulningen af Hvidsten-gruppen. Kollegerne forsøgte desperat at beskytte deres Helmer Wøldike, og til sidst måtte endda chefen selv træde til. Men da Gestapo-folkene trak deres pistoler, var der ingen vej tilbage. Helmer Wøldike blev ført bort.
Fem måneder senere, den 12. juni, blev han henrettet i Ryvangen i København. Det var en repressalie for en effektiv sabotageaktion få dage tidligere, hvor fire nybyggede tyske skibe i Svendborg havn blev ramt. Dette var en del af det brutale gidselsystem, som den tyske rigsbefuldmægtigede Werner Best havde indført. På blot to måneder i forsommeren 1944 blev 31 frihedskæmpere henrettet i Ryvangen – heriblandt én fra Stoholm.
Arrangementet er blevet til i et samarbejde mellem Sport på Tværs, Borgerforeningen v/Trivselspiloterne, Ældre Sagen Fjends-Karup, Æ Fjandboarkiv, Stoholm Kirkes Menighedsråd og Viborg Bibliotekerne.
Foredraget finder sted torsdag den 2. maj kl. 19.00 i Stoholm Kirke, Søndergade 34, Stoholm og billetterne koster 75 kr. plus gebyr. Billetter kan købes på viborgbib.dk/arrangementer
Kontakter
Merete Breinhild Johansen, Bibliotekar på Viborg Bibliotekerne
Direkte tlf.: 20 45 66 39
Mail: mejoh@viborg.dk
Billeder
Links
Følg pressemeddelelser fra Viborg Bibliotekerne
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Viborg Bibliotekerne
Oplev Finn Nørbygaard i Gudenåhuset d. 9. april17.3.2026 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
I erindringsforedraget "Mine op- og nedture - og hvad jeg lærte af det" fortæller Finn Nørbygaard ærligt, eftertænksomt og underholdende om sit liv
Optakt til Don Juan: Kom tæt på Mozarts mesteropera på biblioteket13.3.2026 12:00:00 CET | Pressemeddelelse
“At være tro mod kun én kvinde er det samme som at være utro mod alle de andre!” Sådan synger Don Juan i Mozarts berømte opera.
Litteraturaften i Gudenåhuset, Bjerringbro Bibliotek11.3.2026 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
Kom og mød forfatter Kim Andrea Brofeldt d. 24. marts – en ny, hjertevarm stemme i dansk litteratur
International kulturdag på Skakbrættet – en fejring af fællesskab og mangfoldighed10.3.2026 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
Hovedbiblioteket i Viborg fyldes af farver, musik og forskellige nationaliteter, når Skakbrættet den 28. marts kl. 10–14 danner rammen om en internationale kulturdag.
Kurt Strand: Valg, spin og mediemagt6.3.2026 11:56:12 CET | Pressemeddelelse
Den 18. marts kl. 17 på Hovedbiblioteket i Viborg holder Journalist Kurt Strand foredrag om politisk spin i valgkampen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

