Boligmarkedet er kommet i forårshumør
Ved indgangen til april var der 34.439 villaer og rækkehuse til salg på landsplan. Det svarer til en stigning på 4,8 pct. i forhold til måneden forinden. Fremgangen i boligudbuddet omfatter også ejerlejligheder og sommerhuse.

Fremgangen i boligudbuddet er markant i hele landet. Det viser nye udbudstal fra Boligsiden. Alene i Region Hovedstaden, er udbuddet af huse steget med 6,5 pct. fra marts til april. Mest markant er fremgangen imidlertid på sommerhusmarkedet. Her steg udbuddet med hele 19,9 pct. fra marts til indgangen af april.
Med samlet 5.921 sommerhuse til salg i begyndelsen af årets anden forårsmåned, er udbuddet af sommerhuse ligefrem på sit højeste niveau siden oktober 2020. Mest markant er udviklingen i Region Sjælland, hvor udbuddet af sommerhuse steg med samlet 28,2 pct. fra marts til april.
Dermed har både hus- og sommerhuskøberne fået væsentligt flere boliger at vælge imellem. Og det er et positivt tegn, mener Mik Kristensen, der er adm. direktør i Nykredit Mægler, som er hovedkontor for Nybolig:
»Stigningen i udbuddet af boliger følger det mønster, vi tit ser i forårsmånederne. Men en stigning på 4,8 procent for husene og knap 20 procent for sommerhusene er alligevel bemærkelsesværdigt sammenlignet med de seneste år. Når det så er sagt, så er udviklingen helt i tråd med de tilbagemeldinger, vi får fra vores mæglere ude i forretningerne i øjeblikket,« siger Mik Kristensen og fortsætter:
»Siden starten af året har vores mæglere oplevet en ganske pæn interesse for at handle bolig – både fra potentielle købere og sælgere – som dog har gået og set hinanden lidt an. Det gør de stadigvæk visser steder i landet, særligt i Frederiksberg Kommune, hvor koncentrationen af ejerlejligheder er størst, men meget tyder på, at stadig flere købere og sælgere møder hinanden i disse dage.«
Mens Nyboligs mæglere stort set både fremviste og solgte lige så mange boliger i februar som i marts måned, har de til gengæld oplevet en stigning på samlet 7,3 pct. i samme periode, når det kommer til antallet af boliger, de har fremvist. Det er alt sammen med til at bekræfte billedet af, at ikke bare boligsælgerne rører på sig i øjeblikket, men at også køberne vejrer morgenluft.
For første gang siden december sidste år, steg samtidig udbuddet af ejerlejligheder. Ved indgangen til april var der således 7.696 ejerlejligheder til salg, svarende til en stigning på 1,6 procent i forhold til marts.
I Københavns Kommune, er udbuddet af ejerlejligheder dog skrumpet med 1.871 ejerlejligheder, svarende til et fald på 1,9 procent. Og i Frederiksberg Kommune er udbuddet af ejerlejligheder endda faldet med så meget som 12,7 procent i samme periode. Alligevel opleves det også her, at både køberne og sælgerne er begyndt at røre på sig. Således foretog Nyboligs mæglere på Frederiksberg knap 12 pct. flere salgsvurderinger og 6 pct. flere fremvisninger i marts måned sammenlignet med måneden forinden ligesom de solgte knap 30 pct. flere boliger.
»Mange lejlighedssælgere var generelt ivrige efter at handle hen mod slutningen af det forgangne år. Det var de på grund af udsigten til at kunne opnå en skatterabat. Og det har helt naturligt været med til at dæmpe både udbuddet og behovet for at sælge her på den anden side af nytår,« siger Mik Kristensen og fortsætter:
»Oven på en periode, som har været præget af en del usikkerhed om de nye boligskatter, og som har ført prisstigninger med sig på store dele af ejerlejlighedsmarkedet, tænker mange sig samtidig lige om en ekstra gang, inden de slår til. Men samlet set har de fleste jo reelt oplevet at skulle betale mindre i boligskat i 2024. Derfor ser vi heller ikke et boligmarked i hverken bakgear eller i dvale.. Tværtimod, som de nye tal jo så tydeligt demonstrerer. Og det lover godt for den kommende tid.«
Udvikling i boligudbuddet fra marts til april 2024 (pct.)
Boligtype → Region ↓ |
Villaer & rækkehuse |
Ejerlejligheder |
Sommerhuse |
Hovedstaden |
+6,5 % |
-0,1 % |
+19,8 % |
Midtjylland |
+4,9 % |
+4,0 % |
+21,2 % |
Nordjylland |
+2,7 % |
+3,6 % |
+12,9 % |
Sjælland |
+5,2 % |
+3,0 % |
+28,2 % |
Syddanmark |
+5,0 % |
+1,1 % |
+17,7 % |
Hele landet |
+4,8 % |
+1,6 % |
+19,9 % |
Nøgleord
Kontakter
Frederik K. NielsenPressechef
Tlf:4455 1504fkni@Nykredit.dkOm Nybolig
Med sine mere end 220 forretninger og 1.200 medarbejdere, er Nybolig én af Danmarks allerstørste ejendomsmæglerkæder.
Nybolig er ejet af Nykredit Mægler, som er en del af Nykredit.
Følg pressemeddelelser fra Nybolig
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Nybolig
Boligmarkedet sætter ny prisrekord21.5.2025 11:16:43 CEST | Pressemeddelelse
Nye tal fra Boligsiden viser, at april måned bød på stigende salgspriser for både huse, ejerlejligheder og sommerhuse. Salgspriserne nu på det højeste niveau nogensinde registreret.
Mange sommerhuse til salg – og priserne stiger7.5.2025 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Drømmer du om at ligge med benene oppe i hængekøjen, mens fuglene fløjter og børnene spiser is med hele ansigtet? Så er der godt nyt til dig. Der er nemlig mange sommerhuse at vælge imellem i øjeblikket.
Undgå dyre overraskelser, når du lejer dit sommerhus ud2.5.2025 01:51:44 CEST | Pressemeddelelse
Udlejning af dit sommerhus kan være en god indtægtskilde. Har du ikke den rette dækning, når uheldet er ude, kan det dog blive dyrt. Derfor har vi her samlet en række gode råd til dig, der overvejer at udleje dit sommerhus.
Optimer din sommerhusudlejning med de rette skattefradrag2.5.2025 01:02:54 CEST | Pressemeddelelse
Stadig flere sommerhusejere har fået øjnene op for, at der kan være en økonomisk gevinst ved at leje sommerhuset ud, når de ikke selv bruger det. Lejer du dit sommerhus ud, skal du betale skat af dine lejeindtægter. Der findes dog en række fradrag, som du bør kende til.
Danskerne vil helst svinge penslen2.4.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Hvis du tror, at naboen drømmer om en tilbygning eller nyt badeværelse, kan du godt tro om igen. Et flertal af danskerne har nemlig maling af boligen øverst på ønskelisten over forbedringer i hjemmet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum