Udenrigsministeriet

Dansk eksport i februar 2024

Del

I februar 2024 steg Danmarks samlede eksport 3,7 pct. i forhold til januar. Årsstigningstakten, dvs. de seneste 12 måneder i forhold til 12 måneder forud, steg til minus 3,3 pct.  

I løbende priser steg den samlede eksport af varer og tjenester 3,7 pct. i februar 2023 i forhold til januar i henhold til den seneste sæsonkorrigerede opgørelse fra Danmarks Statistik. Vareeksporten steg 0,2 pct. mens tjenesteeksporten steg 9,5 pct. Årsstigningstakten, dvs. de seneste 12 måneder i forhold til 12 måneder forud, for hele eksporten steg til minus 3,3 pct. som et resultat af en stigning på 7,4 pct. for vareeksporten og et fald på 15,8 pct. for tjenesteeksporten, jf. tabel 1.

null

I de første to måneder af 2024 steg den samlede eksport 3,6 pct. i forhold til samme periode i 2023. Væksten skyldes højere indtjening for vareeksporten på 10,4 pct. mens tjenesteeksporten faldt 6,5 pct. Den del af vareeksporten, som ikke krydser dansk grænse (altså produceres og sælges i udlandet) steg 22,5 pct., mens den del som krydser grænsen øgedes med 7,7 pct. i de første to måneder af 2023.

null
null

Væksten i de første to måneder af 2024 var nogenlunde ligeligt fordelt mellem afsætning til EU og ikke-EU, hvor sidstnævnte især var trukket af eksporten til USA.

Yderligere oplysninger kan fås ved henvendelse til cheføkonom Jacob Warburg, jacwar@um.dk

Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye