Danmark giver nyt humanitært bidrag til Gaza og Vestbredden
Her over seks måneder efter konflikten mellem Israel og Hamas begyndte, forværres den humanitære situation dag for dag. Regeringen giver et ekstraordinært humanitært bidrag til Gaza og Vestbredden på 100 millioner kroner.
Den danske støtte skal afhjælpe den katastrofale humanitære situation i Gaza og støtte civilbefolkningen på Vestbredden, hvor den økonomiske og den sikkerhedsmæssige situation er skrøbelig og i risiko for at eskalere.
Den danske støtte går til livsreddende indsatser såsom levering af rent drikkevand, mad, sundhedsydelser og behandling af syge og sårede. Den går også til at beskytte de nødhjælpsarbejdere, der arbejder for at redde liv og til at hjælpe, at nødhjælpen når frem til de civile. Med Israels udmelding om at åbne grænseovergangen Erez er det vigtigt at følge op med øget støtte til nødhjælp.
Minister for udviklingssamarbejde og global klimapolitik, Dan Jørgensen, siger:
”Den humanitære situation i Gaza er ude af kontrol. Civilbefolkningens overlevelse er dybt afhængig af den danske og internationale støtte, og derfor er det afgørende, at vi giver mere hjælp til den palæstinensiske befolkning. Vi er desuden opmærksomme på situationen på Vestbredden, der i stigende grad forværres. Derfor går en del af bidraget også til civilbefolkningen på Vestbredden. Ud over hjælpen lægger vi fra dansk side fortsat et politisk og diplomatisk pres på Israel for at åbne yderligere grænseovergange til Gaza. Øget adgang ad landjorden er vitalt for, at basale fornødenheder, når frem til den nødlidende civile befolkning”.
Siden den 7. oktober 2023, har knap 33.000 mistet livet i Gaza, herunder er omkring 70% kvinder og børn. Derudover meldes der om mere end 75.000 sårede. Ifølge FN er der mangel på stort set alt: Vand, mad, medicin, elektricitet og brændstof, og hvis den humanitære situation ikke forbedres, forventes 1,1 millioner mennesker midt juli at være i overhængende fare for at sulte.
Det aktuelle bidrag går til danske civilsamfundsorganisationer aktive i Palæstina, FN’s Verdensfødevareprogram (WFP) samt International Røde Kors Komite (ICRC). Derudover vil Danmark støtte den nye mekanisme, som FN’s Sikkerhedsråd har besluttet at oprette i lyset af den katastrofale situation i Gaza. Mekanismen skal blandt andet sikre en mere effektiv håndtering og koordinering af nødhjælpen til Gaza og styrke det internationale spor, der arbejder på at skabe bedre humanitær adgang for nødhjælpen fra både land og via søvejen.
Konkret vil den danske humanitære støtte gå til:
Danske civilsamfundsorganisationer |
30 mio. kr. |
|
|
FN’s Verdensfødeprogram (WFP) |
35 mio. kr. |
|
|
Internationale Røde Kors Komité (ICRC) |
20 mio. kr. |
|
|
Ny FN mekanisme for Gaza (UNOPS) |
15 mio. kr. |
|
For yderligere information, kontakt pressevagten@um.dk.
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Udenrigsministeren rejser med erhvervsdelegation til Californien22.8.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Torsdag og fredag er udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen i Californien med omkring 25 danske virksomheder for at styrke samarbejdet med delstaten.
Occupied Palestinian Territories: joint statement21.8.2025 19:24:11 CEST | Nyhed
Joint statement by: foreign ministers of Australia, Belgium, Canada, Denmark, Estonia, Finland, France, Iceland, Ireland, Italy, Japan, Latvia, Lithuania, Luxembourg, Malta, the Netherlands, Norway, Portugal, Slovenia, Spain, Sweden and the United Kingdom. High Representative for Foreign Affairs and Security Policy and Vice-President of the European Commission The decision by the Israeli Higher Planning Committee to approve plans for settlement construction in the E1 area, East of Jerusalem, is unacceptable and a violation of international law. We condemn this decision and call for its immediate reversal in the strongest terms. Minister Smotrich says this plan will make a two-state solution impossible by dividing any Palestinian state and restricting Palestinian access to Jerusalem. This brings no benefits to the Israeli people. Instead, it risks undermining security and fuels further violence and instability, taking us further away from peace. The Government of Israel still has an opp
Joint statement on the humanitarian situation in Gaza13.8.2025 09:14:45 CEST | Nyhed
Joint statement on behalf of 27 partners on aid to Gaza and restrictions facing NGOs
I juni 2025 faldt Danmarks samlede eksport 0,2 pct. i forhold til maj. Årsstigningstakten, dvs. de seneste 12 måneder i forhold til 12 måneder forud, var 8,7 pct.11.8.2025 14:07:48 CEST | Pressemeddelelse
I løbende priser faldt den samlede eksport af varer og tjenester 0,2 pct. i juni i forhold til maj i henhold til den seneste sæsonkorrigerede opgørelse fra Danmarks Statistik. Vareeksporten steg med 2 pct. mens tjenesteeksporten faldt med 3,3 pct.
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn11.8.2025 13:23:40 CEST | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde tirsdag den 12. august 2025 kl. 12.00
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum