NYT eller BRUGT?: Nye huse er steget i pris
8.4.2024 07:00:00 CEST | home a/s | Pressemeddelelse
Brugte parcelhuse er til gengæld blevet billigere det seneste år, viser ny opgørelse

Prisen, du skal betale for et nyt hus, er steget med op mod 10 % i løbet af 2023. Samtidig er det blevet næsten 3 % billigere at købe et brugt parcelhus.
Det viser en opgørelse fra Danmarks Statistik, som ejendomsmæglerkæden Home har set nærmere på.
Fordel for brugte huse
Det giver en aktuel konkurrenceforel til de brugte huse, vurderer boligmarkedsanalytiker i Home Henrik Hauthorn Jensen.
”Sammenlignet med for et år siden kan du nu få lidt mere hus for pengene ved at købe et brugt og eventuelt forbedre det, i forhold til hvad du skal betale for et nyopført hus,” siger Homes analytiker.
Helt præcis steg købsprisen på et nybygget fritliggende enfamiliehus med 9,7 % i 2023 sammenlignet med 2022. Til sammenligning faldt salgsprisen på eksisterende enfamiliehuse med 2,7 % i samme periode, oplyser Danmarks Statistik.
Også prisen på renoverings- og vedligeholdelsesopgaver er steget mindre end købsprisen på et nyt hus - med 5,6 %.
Første prisfald siden starten af 2022
Men måske vokser prisen på nybyggede huse ikke ind i himlen.
I de første tre kvartaler af 2023 var prisudviklingerne for nybyggeri af enfamiliehuse nogenlunde ens med stigninger på 2,2-2,6 %, men i fjerde kvartal faldt priserne derimod med 3,7 %, hvilket er det første kvartalsvise prisfald siden første kvartal 2022, skriver Danmarks Statistik.
GRAF: Om tallene - prisen for nye huse steg mere end byggeomkostningerne
Producentprisindeks for byggeri af boliger, som beskriver udviklingen i de priser, kunder skal betale for et færdigbygget, fritliggende enfamiliehus, dvs. producentens pris inkl. avance.
Kilde. Danmarks Statistik
Note:
Prisindekset for nybyggeri benytter den perioden, hvor et hus står færdigbygget. Da købsprisen som regel aftales lang tid før huset står færdigt, kan der derfor forekomme ’forsinkelse’ i den reelle prisudvikling.
Kontakter
Henrik Hauthorn JensenTalsperson - presseservice & analyse
Tlf:2043 3514hehj@home.dkBilleder



Om home
home-kæden - kort fortalt
home er ejendomsmæglerkæde for Danske Bank-koncernen og et 100 % ejet datterselskab af Realkredit Danmark.
Det er homes mission at være ejendomsmægler for alle, der flytter.
I home hjælper vi dig godt på plads i boliglivet.
- home er en af landets mest kendte ejendomsmæglerkæder
- home blev stiftet den 1. august 1989
- home omsætter årligt boliger for en værdi af 30-35 mia. kr.
- home har ca. 850 ansatte
- home er en franchise-kæde
- home har ca. 120 franchisetagere
- home har 185 home-butikker fordelt over hele landet**
- homes ejendomsmæglere formidler også lejeboliger
- home har særligt uddannede køberrådgivere
- home har 4 servicecentre, hvor specialister klarer alt papirarbejdet i handlen.
Find nærmeste home-forretning her, eller ring på tlf. 8615 4300.
Kom godt hjem!
* Kilde: Analyseinstituttet YouGov, brandtracking.
** medio 2022.
Følg pressemeddelelser fra home a/s
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra home a/s
Første månedstal i 2026: Tempo ned, priserne op4.2.2026 08:06:46 CET | Pressemeddelelse
Boligbrief: Fremvisninger og handler gik tilbage i januar, mens priserne på villaer og sommerhuse steg - lejlighedspriserne faldt lidt
Nattelivet er nu danskernes værste nabo3.2.2026 06:02:00 CET | Pressemeddelelse
Natåbne barer og diskoteker overhaler bandeklubhuse. Støj, uro og manglende nattero fylder mere end frygten for de klassiske skræknaboer - selv for unge og i alle regioner, viser undersøgelse fra YouGov og home
Flertal af boligejere overvejer grønt fradrag: Det kan du få tilskud til i 202629.1.2026 07:02:00 CET | Pressemeddelelse
Forskelle i regioner: Forbedringer kan have stor betydning for boligsalget – flest siger ja eller overvejer i Jylland og på Fyn – færrest på Sjælland
Kendt branche bag stor beslutning: Ny uddannelse skal styrke unges start som mægler12.1.2026 07:01:00 CET | Pressemeddelelse
Målet er større tiltrækning og mindre frafald i mæglerbranchen, når home lancerer et nyt 18 måneders obligatorisk traineeprogram i kæden - "afgørende" siger unge mæglere
Top 3-boligår: Tocifrede stigninger i handler og priser i 20258.1.2026 07:12:52 CET | Pressemeddelelse
BOLIGBRIEF: Det koster hus i din region :: høj aktivitet har presset udbuddet i bund – og det kan øge konkurrencen om boligerne i 2026, forventer mæglerkæden home
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum