Udvalget for Børn og Skole får ny mulighed for at se på budgetbalanceplan for skolerne
Ny tillægsdagsorden med forslag til omprioriteringen inden for skolernes budget skal sikre budgetoverholdelse. Kommunaldirektør beklager rodet proces.

Tirsdag den 9. april får politikerne i Børn og Skole mulighed for at forholde sig til budgetbalanceplanen for skoler i 2024. En vækst i antallet af børn, der har brug for særlig indsats i skolerne, kræver en omfordeling af ressourcerne. Det er en udvikling, der er kendt fra alle landets kommuner. På et møde i januar drøftede politikerne i Børn og Skole forvaltningens forslag til at sikre budgetoverholdelse, men udvalget bad på mødet forvaltningen om at analysere området igen.
Det arbejde satte forvaltningen straks gang i.
Siden januar har udgangspunktet ændret sig. Der forventes flere indtægter fra andre kommuner, der har haft børn i Furesøs folkeskoler. Samtidig er der fra august 2024 visiteret flere børn til særlige tilbud. Forvaltningen og skolerne har samarbejdet om at tilrette budgetterne og finde de bedst mulige løsninger for børn og medarbejdere.
”Forvaltningen er forpligtet til at sikre budgetoverholdelse. Det kræver, at vi handler rettidigt, når budgetforudsætningerne ændrer sig. Når det er sagt, vil jeg gerne beklage, at vi ikke tidligere har præsenteret et nyt beslutningsforslag for Børn og Skole-udvalget med de nødvendige skridt, der gør, at vi overholder budgettet. Det gør vi nu med en tillægsdagsorden,” siger Henrik Studsgaard, kommunaldirektør i Furesø Kommune.
I tillægsdagsordenen skal politikerne beslutte forvaltningens forslag til, hvordan budgettet overholdes. Der kommer ikke færre midler ud til skolerne. Tværtimod, den samlede bevillingsramme er øget via ekstrabetaling fra andre kommuner. Udfordringen er, at antallet af børn med behov for en særlig indsats er stigende. Det nødvendiggør en omprioritering for ca. 5,8 mio. kr. ud af et samlet budget på 429,6 mio. kr.
Kontakter
Henrik StudsgaardKommunaldirektør i Furesø Kommune
Tlf:7216 5100hst5@furesoe.dkKommunikation
Tlf:72354012kommunikation@furesoe.dkwww.furesoe.dkFølg pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Overvældende interesse for Furesø Kulturskoles Kulturpakker28.11.2025 10:02:09 CET | Pressemeddelelse
Furesø Kulturskole lancerede før sommeren det nye koncept Kulturpakker med tilbud til kommunens daginstitutioner og skoler. Interessen har været overvældende. Nu er de første workshops godt i gang.
Furesø Kommune har sendt sms til alle, der kan stemme til kommunalvalget17.11.2025 13:47:53 CET | Pressemeddelelse
Tirsdag den 18. november er der kommunal- og regionsrådsvalg. For at oplyse alle om valget, har alle stemmeberettigede Furesø-borgere fået tilsendt en sms mellem torsdag og søndag.
Valgbussen besøger Kirke Værløse, Gedevasevang og flere almene boligområder6.11.2025 09:53:46 CET | Pressemeddelelse
Frem til den 13. november stopper valgbussen ved Netto i Kirke Værløse, Gedevasevang, Ungekulturhuset og almene boligområder.
Skattejagt i Hareskoven med Nordsjællands politi blev en stor succes29.10.2025 13:33:07 CET | Pressemeddelelse
I efterårsferien havde Furesø Kommune i samarbejde med Nordsjællands Politi tilrettelagt en skattejagt i Hareskoven for børn og deres familier. Cirka 200 deltog.
Valgbussen kører til Vesterbo og Farum Midtpunkt29.10.2025 12:35:47 CET | Pressemeddelelse
Fredag den 31. oktober kan beboere i Vesterbo og omegn brevstemme til kommunalvalget. Mandag den 3. november stopper valgbussen i Farum Midtpunkt.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum