Børn og unge får én digital indgang i kommunen
Ny side på Furesø Kommunes hjemmeside skal gøre det nemt for Furesøs børn at finde hjælp, hvis livet er svært fx på grund af alkohol eller vold i hjemmet.

Det skal være nemt for børn og unge at finde vej til hjælp i kommunen, når de har behov for vejledning eller støtte. Derfor har Furesø Kommune, ligesom alle andre kommuner i landet, oprettet en side til børn og unge på kommunens hjemmeside furesoe.dk. Her får børn og unge viden om deres rettigheder og hvem, de kan kontakte, hvis de fx bliver udsat for vold, eller de voksne i hjemmet drikker for meget alkohol.
Det er i forbindelse med den nye Barnets Lov, at alle kommuner er blevet bedt om at oprette én indgang for børn og unge på kommunens hjemmeside.
Hasan Yilmaz (A), der er formand for Handicap, Social og Psykiatri, glæder sig over forandringen.
”Med en ny indgang på hjemmesiden, der er målrettet børn og unge, giver vi børn og unge mulighed for selv at kontakte en børne- og ungerådgiver, hvis de har det svært. Jeg håber, at de vil gøre brug af den, så vi kan hjælpe dem og deres forældre med at komme på rette vej”, siger Hasan Yilmaz (A), formand for Handicap, Social og Psykiatri.
På hjemmesiden kan børn og unge også finde kontaktoplysninger til organisationer som Børns Vilkår, Sexlinien, TUBA, Girltalk og Headspace, hvis de har brug for at tale om specifikke problemstillinger som kærestesorger, konflikter i familien, seksualitet osv.
Kontakter
Hasan Yilmaz (A)
Formand for Handicap, Social og Psykiatri
Medlem af Økonomiudvalget
Katrine BirkVelfærdsdirektør i Furesø Kommune
Tlf:2285 2040kpd1@furesoe.dkKommunikation
Tlf:72354012kommunikation@furesoe.dkwww.furesoe.dkLinks
Følg pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Nu bliver Furesøs borgere og virksomheder budt op til dans: Kridt klimaskoene!17.2.2025 14:36:08 CET | Pressemeddelelse
For at realisere de ambitiøse klimamål, skruer Furesø Kommune op for den målrettede indsats, hvor alles bidrag, vores forbrug og vaner sættes i spil til gavn for klimaet. Næste skridt er inddragelse af borgere og virksomheder i klimakampen. Onsdag den 5. februar besluttede Natur og Klima de indsatser, som i første omgang skal gennemføres i 2025 for at understøtte implementeringen af Klimaplan 2022-2050 for Furesø Kommune.
Maden fra køkkenet på Lillevang skal dufte af selvbestemmelse7.2.2025 11:06:17 CET | Pressemeddelelse
Netop nu holder Lillevangs Køkken mad- og måltidsmøder med beboerne på plejehjem og rehabiliteringscenter. Møderne er tilbagevendende og danner udgangspunkt for arbejdet med at skabe en bedre måltidsoplevelse.
Omstilling af voksensocialområdet har givet positivt udbytte31.1.2025 09:14:54 CET | Pressemeddelelse
Furesø Kommune har gennemgået 800 sager på voksenområdet i 2024. Nu viser en samlet opgørelse, at kommunen gennem dialog med borgere og pårørende sammen har fundet løsninger, der både har tilgodeset borgerens udvikling og samlet mindsket merforbruget på området med 13,8 mio. kr.
Åbningstiden reduceres i FFO’er og 20 dagtilbud, mens 9 dagtilbud fortsat har ekstra åbent i ydertimerne30.1.2025 10:01:50 CET | Pressemeddelelse
Et stramt budget betyder, at den daglige åbningstid i dagtilbud og FFO’er gennemsnitligt reduceres med 2 timer om ugen fra den 1. maj 2025. For at tilgodese familier, der har behov for udvidet åbningstid, gælder det dog ikke alle dagtilbud.
2 timers gratis parkering og automatisk registrering skal gøre livet lettere for de handlende på Farum Bytorv29.1.2025 09:41:39 CET | Pressemeddelelse
Fra den 3. februar kan man møde servicevagter på parkeringspladserne, der fortæller om de kommende regler og uddeler flyers, der besvarer de spørgsmål, man måtte have. Den 17. februar træder de nye regler i kraft.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum