Kølervæske er vigtig for din bils tilstand
15.8.2018 14:42:00 CEST | AutoMester Danmark | Pressemeddelelse

Kølervæske er en vigtig del af kølerens funktion og dermed bilens ydeevne og brændstofforbrug. Væsken er med til at køle motoren ned, så den ikke bliver overophedet.
Kølervæsken er ofte vand blandet med glykol for at sænke frysepunktet. Foruden glykol er der typisk stoffer i væsken, der modvirker rust og tæring i køleren.
Disse tilsætningsstoffer nedbrydes med tiden og kan udsætte din køler for unødvendig tæring. Vi anbefaler derfor udskiftning af kølervæsken en gang om året for at undgå både rust og tæring.
Du kan selv udskifte kølervæsken. Men vi anbefaler, at du lader dit værksted udføre den opgave, så risikoen for forurening mindskes. Du skal være opmærksom på, at kølervæske under ingen omstændigheder må hældes i kloakken eller ud på jorden.
Kontrol af kølervæskeniveau
Du bør også jævnligt kontrollere kølevæskeniveauet på din bil, så du sikrer, at der altid er nok kølervæske på bilen.
Se med i denne lille film, som forklarer, hvordan du nemt selv kan tjekke kølervæskeniveauet på din bil.
For at se dette indhold fra www.youtube.com, så skal du give din accept på toppen af denne side.
Nøgleord
Kontakter
Lena Britt Pedersen
Marketing Manager
lena.pedersen@automester.dk
63418988
Om Automester
AutoMester er Danmarks største værkstedskæde med næsten 400 værksteder. Den prisvindende kæde investerer i grønnere tiltag og nye teknologier, mens de tilbyder service og reparation af alle slags biler - uanset mærke, model og årgang. Fordi det skal være enkelt at være bilejer.
Følg pressemeddelelser fra AutoMester Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra AutoMester Danmark
“Du bliver aldrig til noget”: I dag er det hans drivkraft23.2.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
En lærer mente ikke, at han ville blive til noget. I dag driver han et værksted med loyale og tilfredse kunder og gør klar til fremtidens bilpark som AutoMester E+. Drivkraften har hele tiden været at bevise, at han godt kan
Han bor ved siden af værkstedet og værner om lokalsamfundet16.2.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Christian Bostrup bor få meter fra sit værksted i Løkken. Siden han blev værkstedsejer i 2020, har han holdt fast i personlig betjening, lokale relationer - og troen på, at små byer kun fungerer, hvis man støtter hinanden
Fra Lada til elbiler: Ulriks Auto er med hele vejen10.2.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Efter mere end tre årtier i mekanikerfaget har Ulrik Rasmussen set udviklingen af bilparken fra nærmeste hold. “Dengang jeg startede, var der én ledning til motoren. I dag er det nærmere tusind,” fortæller han. Nu bliver værkstedet AutoMester E+ for bl.a. at håndtere endnu flere el- og hybridbiler
Byen var med, da Claus gav værkstedsnøglerne videre til sønnen5.2.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Efter hele 41 år på Askgaard Autoservice i Odder er det tid til at give stafetten videre. Claus Askgaard takker af, mens sønnen Anders overtager livsværket. Overtagelsen har været undervejs i årevis og sker både med respekt for historien og blikket rettet mod fremtidens bilpark
To generationer får elektrisk rygstød27.1.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Det familieejede værksted, Ringvejens Auto, bliver AutoMester E+. De vil gøre det tydeligt, at de kan håndtere alle typer biler - og forhåbentligt tiltrække flere bilejere, der tanker fra stikkontakten
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum