EjendomDanmark: Tre pejlemærker til fremtidens boligpolitik
EjendomDanmark kommer med et boligpolitisk udspil med tre pejlemærker til regeringen, som de kan tage med i deres kommende udspil. Ambitionen fra EjendomDanmark er at gøre fremtidens boligmarked endnu attraktivt og mangfoldigt.

Der skal være boliger nok i fremtiden – og de skal passe til danskernes behov. Det er ambitionen fra EjendomDanmark, der nu lancerer et boligpolitisk udspil, der kan tjene som inspiration for regeringen. De har i deres regeringsgrundlag lagt op til et større fokus på boligpolitikken. Siden dengang har der været en vis stagnation i byggeriet af fremtidens boliger, viser en ny analyse fra EjendomDanmark.
Derfor er det nødvendigt, at der også fra politisk side er fokus på at sikre de kommende generationers adgang til forskellige boligtyper, mener EjendomDanmark:
”Boligpolitikken er lige så vigtig og rammsættende for danskernes liv, som boligerne i sig selv er. Her skabes danskernes hverdagsliv, og derfor skal vi sikre, at der investeres i fremtidens boliger, for alle indikationer peger på, at vi har brug for flere boliger. Det er helt centralt for samfundet, og derfor kommer vi nu med vores indspark til, hvordan vi sikrer et mangfoldigt boligmarked med plads til alle,” siger Peter Stenholm, adm. direktør hos EjendomDanmark.
De tre pejlemærker
De tre pejlemærker fra EjendomDanmarks er: Boligpolitikken skal tage udgangspunkt i fremtidens boligbehov, Et mangfoldigt boligmarked skal understøttes af positive incitamenter, og stabile rammer er nødvendige for fremtidens investeringer i boliger.
"Vi skal fremme mangfoldigheden i både byer og landdistrikter. Danskernes boligpræferencer skal sammen med investorernes muligheder være to fokusområder. Alle har en fælles interesse i at sikre, at der er det rette mix af ejerboliger, andelsboliger, almene bolig og lejeboliger – og at der rammes den rette balance mellem land og by. På den måde er der et hjem uanset hvor i livet, man står," siger Peter Stenholm og fortsætter:
”Vores pejlemærker understøtter forhåbentlig regeringens ambitioner og visioner, fordi der er fokus på at sikre et boligmarked med plads til alle – og alle boligtyper. Ved at tage udgangspunkt i vores forslag rykker vi et skridt nærmere mod et fremtidssikret boligmarked, hvor der også er plads til sunde og grønne investeringer.”
EjendomDanmark repræsenterer ejendomsbranchen, der understøtter 137.000 arbejdspladser, og sikrer rammerne om både danskernes arbejds- og privatliv.
EjendomDanmarks boligpolitiske udspil kan tilgås via det vedlagte link.
Nøgleord
Kontakter
Cecilie Lund VintherUnderdirektør
Tlf:21404675clv@ejd.dkLinks
EjendomDanmark er den samlede brancheorganisation for ejere og administratorer. Vi repræsenterer ejendomsbranchen, der skaber rammerne om danskernes liv, understøtter 137.000 arbejdspladser i Danmark, og som hvert år bidrager til BNP med 161 mia. kr.
Følg pressemeddelelser fra EjendomDanmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra EjendomDanmark
Erfaren brancheprofil skal sikre EjendomDanmarks stærke juridiske fundament2.5.2025 09:00:30 CEST | Pressemeddelelse
EjendomDanmark har ansat Simone Ørum Holmbo som ny leder af det juridiske område i brancheorganisationen. Hun tiltræder den 1. juni.
Fremtidens forandringer i fokus: Ejendomsbranchen sætter fælles kurs mod Folkemødet 202528.4.2025 12:08:31 CEST | Pressemeddelelse
22 aktører fra ejendomsbranchen går sammen om at sætte fremtidens forandringer på dagsordenen til Folkemødet 2025 under initiativet Ejendomsbranchen på Vandkantsscenen.
Mød EjendomDanmarks nye bestyrelse24.4.2025 14:36:10 CEST | Pressemeddelelse
På årets generalforsamling har EjendomDanmarks medlemmer netop valgt nye medlemmer til hovedbestyrelsen. Den består fortsat af en kombination af erfarne og nye kræfter, der tilsammen afspejler branchens bredde og stærke faglighed.
Ny kampagne sætter fokus på ejendomsbranchens bidrag og værdi23.4.2025 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
EjendomDanmark lancerer nu en ny kampagne, der af flere rul i 2025 vil sætte fokus på den store værdi, som ejendomsbranchen skaber for samfundet.
6 måder at sikre flere boliger i byen11.4.2025 10:03:44 CEST | Pressemeddelelse
Der mangler boliger i de største byer, men der kan gøres noget for at sikre, at der kommer flere til. EjendomDanmark kommer her med seks konkrete bud, der kan øge udbuddet af boliger.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum